00:36 2021 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Iki šiol tiksliai nežinoma, kas ėmė kyšius iš JAV pareigūnų, tačiau ši byla susijusi su dideliais pinigais, pareiškė buvusi teisėja Neringa Venckienė

  VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik. CŽV kalėjimas Lietuvoje siejamas ne tik su tragišku žmonių kankinimu, bet ir su dideliais pinigais, savo Facebook paskyroje parašė buvusi Seimo narė, buvusi Lietuvos teisėja Neringa Venckienė.

  Ji priminė, kad Lietuvos Vyriausybė, pralaimėjusi bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT), dar neišvertė jo sprendimo į lietuvių kalbą.

  "Netikite Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimu dėl slaptų CŽV kalėjimų? Tada skaitykite pačių amerikiečių tyrimą ir JAV Senato komiteto 2014 m. ataskaitą dėl CŽV kalėjimų. Abejonių neliks, kad tokie kalėjimai veikė, vienas iš jų — Lietuvoje", — pareiškė Venckienė.

  Ji pacitavo teismo sprendimą, kur kalbama, kad CŽV neva skyrė milijonus dolerių, jog "parodytų dėkingumą" už paramą programai.

  "Kas tokie davė leidimą CŽV kalėjimui Lietuvoje ir kas ėmė tuos milijonus dolerių iš JAV? Į kieno kišenes suplaukė tie kyšiams skirti pinigai? <...> Tikslių pavardžių, ėmusius kyšius iš JAV pareigūnų, mes nežinome iki šiol. Deja, EŽTT sprendimas ir JAV Senato ataskaita patvirtina, kad amerikiečiai kyšiams Lietuvoje išleido milijonus dolerių", — parašė buvusi teisėja.

  Slaptas CŽV kalėjimas Lietuvoje

  2019 m. pavasarį Strasbūro teismas pripažino, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo laikomi ir kankinami terorizmu įtariami žmonės. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis.

  Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaidos skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną JAV. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje Lietuva apskundė Strasbūro teismo nuosprendį, tačiau EŽTT skundą atmetė. Anksčiau Lietuva suabejojo Zubaidos egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Tačiau, pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaida yra Gvantanamo kalėjime.

  Tegai:
  kyšis, Neringa Venckienė, CŽV, CŽV kalėjimas, Lietuva

  Svarbiausios temos