05:40 2021 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (110)

  Anksčiau RF Tyrimų komitetas ėmėsi būtinų priemonių organizuoti tarptautinę Lietuvos teisėjų, kurie Rusijos piliečiams skyrė neteisingą nuosprendį, paiešką

  VILNIUS, gruodžio 29 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pokalbyje su Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Vera Jourova atkreipė dėmesį į Rusijos veiksmus prieš Lietuvos teisėjus nagrinėjant 1991 metų sausio 13 dienos įvykių Vilniuje bylą. Apie tai pranešė Užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

  Ministras ragino Europos Komisiją teikti pasiūlymus dėl koordinuoto ir bendro visos Europos Sąjungos atsako į politiškai motyvuotus trečiųjų šalių paieškos ir ekstradicijos prašymus.

  "Reikia bendro europinio atsako, kad apsaugotume mūsų piliečius ir neleistume pasinaudoti Interpolo sistemomis politiškai motyvuotais tikslais", — sakė jis.

  Gavus Europos Komisijos pirmininko pavaduotojos sutikimą, buvo nuspręsta koordinuoti tolesnius veiksmus šiuo klausimu.

  Anksčiau Rusijos Federacijos tyrimų komitetas už akių pareiškė kaltinimus teisėjai Ainorai Macevičienei, Virginijai Pakalnytei-Tamošiūnaitei ir Artūrui Šumskui. Tyrimo metu buvo imtasi būtinų priemonių organizuoti tarptautinę kaltinamųjų paiešką. Komitetas taip pat pabrėžė, kad nuosprendžio paskelbimo metu teisėjai žinojo, jog įvykiai Vilniuje vyko tuo metu, kai Lietuvos TSR buvo TSRS dalis.

  Tuo tarpu Lietuvos generalinė prokuratūra mano, kad Rusijos Federacijos tyrimų komiteto kaltinimai Lietuvos teisėjams "prieštarauja teisingumo principams".

  Lapkričio mėnesį Lietuvos apeliacinis teismas baigė nagrinėti Sausio 13 dienos įvykių bylą. Teisėjų kolegija planuoja paskelbti procesinį sprendimą 2021 m. kovo 15 d.

  Sausio 13-osios įvykių Vilniuje byla

  1991-ųjų sausio 13-osios naktį prie Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluotas susirėmimas. Lietuva be įrodymų tvirtina, kad tai pradėjo sovietų kariai. Per susirėmimus 14 žmonių žuvo ir daugiau nei 600 buvo sužeisti.

  Anksčiau Lietuvos teismas apkaltino 67 asmenis. Asmeniškai buvo teisiami Rusijos armijos rezervo pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs kariškis Genadijus Ivanovas, jie nuteisti atitinkamai septyneriems ir ketveriems metams.

  Rusija teismo procesą Sausio 13-osios byloje vadino "gėdingu procesu".

  Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pabrėžė, kad Vilnius savo veiksmais prieštarauja teisiniams pagrindams ir taiko įstatymus "atgaline data".

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje  Temos:
  Sausio 13-osios byla (110)

  Dar šia tema

  Rusijos TK už akių apkaltino Lietuvos teisėjus už rusų nuteisimą Sausio 13-osios byloje
  Lietuva atsakė į Rusijos TK kaltinimą teisėjams už nuosprendį Sausio 13-osios byloje
  Dobrovolska paprašė ES apsaugoti Sausio 13-osios bylos teisėjus nuo RF nuosprendžio
  Tegai:
  Gabrielius Landsbergis, Sausio 13-osios byla

  Svarbiausios temos