10:08 2021 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (562)

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu aptarė padėtį Baltarusijoje, Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijos režimo atstovų atžvilgiu politikos įgyvendinimą

  VILNIUS, sausio 5 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Vyriausybė turi rasti sprendimus, kaip padėti Druskininkų sanatorijos "Belorus" darbuotojams, dėl sankcijų staigiai netekusiems pajamų šaltinio.

  Глава МИД Литвы Габриэлюс Ландсбергис и президент Литвы Гитанас Науседа
  Gitanas Nausėda susitiko su Gabrieliumi Landsbergiu

  Prezidentūros spaudos tarnyba pranešė, kad sausio 4 dieną Nausėda susitiko su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu, su kuriuo aptarė aktualiausius užsienio politikos klausimus: situaciją Baltarusijoje, Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės prekybos ir bendradarbiavimo sutartį, rengiamą Europos Sąjungos ir Kinijos investicijų susitarimą, Rytų partnerystės iniciatyvos įgyvendinimo darbotvarkę 2021 metams.

  Pokalbyje buvo aptarta padėtis Baltarusijoje, Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijos režimo atstovų atžvilgiu politikos įgyvendinimas. Prezidentas pabrėžė, kad sankcijų taikymas neturėtų pabloginti Lietuvos piliečių ir įmonių padėties, tad Vyriausybė turi rasti sprendimus, kaip padėti Druskininkų sanatorijos "Belorus" darbuotojams.

  Be to, prezidentas su užsienio reikalų ministru sutarė dėl ambicingos ES Rytų partnerystės politikos, išlaikant Lietuvos lyderystę bei skatinant politikos strateginių tikslų įgyvendinimą 2021 metais. Lietuva kartu su Baltijos šalimis bei Lenkija aktyviai remia Rytų partnerystės asocijuotų valstybių euroatlantinės integracijos siekius bei ekonominių santykių su Europos Sąjungos bendrąja rinka stiprinimą.

  Anksčiau "Swedbank" įšaldė sanatorijos sąskaitas dėl to, kad įsigaliojo trečiasis ES sankcijų Baltarusijos valdžios institucijoms paketas. Šimtai Lietuvos piliečių, dirbančių "Belorus" sanatorijoje, liko be atlyginimo.

  Baltarusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad dabartinė padėtis yra "aukščiausio veidmainystės standarto pavyzdys". Ten pažymėjo, kad Lietuvos pusė tik žodžiu deklaruoja, kad klausimas išspręstas.

  Gruodžio 31 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministerija kreipėsi į "Swedbank" prašydama leisti naudoti dėl Europos Sąjungos sankcijų įšaldytas Druskininkų "Belorus" sanatorijos lėšas darbuotojų atlyginimams išmokėti.

  Daugelis politikų sukritikavo banko sprendimą. Taigi, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas sakė, kad žengti žingsniai nesuderinami su sveiku protu, nes dauguma sanatorijos poilsiautojų yra vaikai. Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas paragino nedelsiant išspręsti situaciją dėl sanatorijos. Jo nuomone, nutarimas "aklai taiko sankcijas Baltarusijos režimui" ir užmerkia akis į savo piliečių padėtį.

  Padėtis Baltarusijoje

  2020 metų rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų, Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

  Pirmosiomis dienomis akcijas numalšino saugumo pajėgos, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, buvo naudojamos ašarinės dujos, guminės kulkos, garsinės granatos ir vandens patrankos.

  Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti". Be to, Baltijos valstybės įvedė sankcijas Baltarusijos piliečiams, įskaitant Lukašenką.

  Gruodžio viduryje ES pristatė trečiąjį sankcijų sąrašą, į kurį pateko 29 Baltarusijos pareigūnai ir septyni juridiniai asmenys.

  Temos:
  Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (562)

  Dar šia tema

  "Tai yra absurdas": Lietuvoje pasmerktos sankcijos "Belorus" sanatorijai
  Įvardytas galimas Baltarusijos eksporto iš Lietuvos į Rusiją perkėlimo laikas 
  Politologas: Lietuva susidurs su dar didesnėmis tranzito problemomis nei Latvija
  Tegai:
  Baltarusija, Gabrielius Landsbergis, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos