12:33 2021 Sausio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.2101
 • RUB89.0850
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Jei provakarietiškos valdžios institucijos ateis į kaimyninę šalį, greičiausiai pretenzijos į saugumą bus nedelsiant panaikintos, sako ekspertas Igoris Juškovas

  VILNIUS, sausio 6 — Sputnik. Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė per pokalbį su Europos Komisijos viceprezidentu Valdžiu Dombrovskiu išreiškė nuomonę, kad Europos Vadovų Tarybos sprendimas parengti pasiūlymus, kaip užkirsti kelią "nesaugių" atominių elektrinių elektros patekimui į rinką, bus įgyvendintas nedelsiant.

  Komentuodamas tai interviu Sputnik Lietuva, Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės ekspertas, pagrindinis Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas teigė, kad Europos šalių požiūris į BelAE priklauso nuo Baltarusijos politinio režimo.

  "TATENA neturi skundų, todėl bet kokie išpuoliai, jodo paskirstymas gyventojams — visa tai yra politiniai veiksmai. Tęsti ar netęsti atakas, ar jos sustiprės ir išliks, susiję su tuo, kas bus pačioje Baltarusijoje. Jei Baltarusijoje staiga pasikeis valdžia ir ateis kai kurie Vakarams tinkantys politiniai lyderiai, tokie provakarietiški, tada visos pretenzijos dėl atominės elektrinės saugumo bus nedelsiant panaikintos. Ir Lietuva gali grįžti prie baltarusių elektros pirkimo klausimo. Europiečių pozicija čia gana ciniška", — sakė ekspertas.

  Juškovas priminė, kad visi supranta, jog objektas atitinka saugos reikalavimus, o stotį patikrino TATENA.

  Pokalbyje su Dombrovskiu Šimonytė išreiškė lūkestį, kad ES sudarant investicines sutartis su Kinija, bus atsižvelgta į Lietuvos interesus, ir Baltarusijos atominės elektrinės elektra nepateks į Europos rinką.

  Vilnius neketina blokuoti sutarties su Kinija, tačiau tikisi, kad ji netaps pagrindu Kinijos kompanijoms prekiauti Astrave pagaminta elektra ar tokių galimybių ieškoti.

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus.

  Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Gruodžio 11 dieną Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE. ES lyderiai nerimauja, kad Baltarusijos branduolinis objektas gali neatitikti ES saugumo reikalavimų.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Dar šia tema

  Baltijos šalių ministrai aptarė, kaip blokuoti elektros energiją iš BelAE
  BelAE leido pirmojo energijos bloko bandomąją-gamybinę eksploataciją
  Principo reikalas. Kiek Baltijos šalims kainuos "nepriklausomybė" nuo Rusijos
  Įvardytas galimas Baltarusijos eksporto iš Lietuvos į Rusiją perkėlimo laikas 
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos