08:26 2021 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2114
 • RUB91.7258
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (563)

  Dėkodama Tichanovskaja pabrėžė, kad premija skiriama visiems baltarusiams, "taikiai kovojantiems su smurtu ir įstatymų pažeidimais"

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Lietuvoje trečiadienį minima Laisvės gynėjų diena. Ta proga surengta Laisvės premijos įteikimo ceremonija.

  Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen apdovanojimą įteikė buvusiai Baltarusijos kandidatei į prezidentus Svetlanai Tichanovskajai, kurią Vilnius laiko opozicijos lydere.

  Экс-кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская и спикер Сейма Литвы Виктория Чмилите-Нильсен
  Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja ir Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

  Seimo Laisvės premijų komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė pabrėžė, kad Laisvės premija įteikta visiems už "demokratiją ir laisvę" kovojantiems baltarusiams.

  "Esame kartu su baltarusiais, nes puikiai žinome tikrąją laisvės kainą ir kaip svarbu sulaukti paramos iš tarptautinės bendruomenės, ypač kai atsiranda siūlančių patylėti, nepastebėti ar užsimerkti vardan riebesnio sviesto. Bet Lietuva, prisimindama savo istoriją, kruvinuosius Sausio 13-osios — apgintos Laisvės įvykius, puikiai supranta vieną dalyką: jokių kompromisų su sąžine negali būti", — sakė ji.

  Atsiimdama apdovanojimą Tichanovskaja pabrėžė, kad svarbu suvokti, jog Baltarusijos opozicija nėra viena "kovoje už demokratiją".

  Экс-кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская в Сейме Литвы
  Buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja Lietuvos Seime

  "Šimtmečius mes jautėme savo kaimynės Lietuvos petį. Tačiau šiandien esame jai dėkingi už paramą, kaip niekada anksčiau, nes tikrą draugą nelaimėje pažinsi. Ir šiandien visų baltarusių vardu noriu jums už tai padėkoti", — sakė ji.

  Tichanovskaja pabrėžė, kad premija skiriama visiems baltarusiams, "taikiai kovojantiems su smurtu ir įstatymų pažeidimais".

  "Šis apdovanojimas yra ne tik didelė garbė, bet ir priminimas mums visiems, kad turime išlikti vieningi. Mes laimėsime", — užbaigė ji.

  Премия свободы 2021, статуэтка
  "Laisvės 2021" premija, statulėlė

  Požiūris į Laisvės premiją yra prieštaringas, nes ji dažnai skiriama už abejotinus pasiekimus, kurie neturi nieko bendra su "laisve". Pernai ji suteikta Lietuvos "partizanui", Vyčio kryžiaus turėtojui Albinui Kentrai. 2019 metais buvo apdovanoti septyni "partizanai".

  Pirmasis Laisvės premijos laureatas buvo Rusijos žmogaus teisių aktyvistas Sergejus Kovaliovas. Tada apdovanojimas buvo įteiktas buvusiam politiniam kaliniui Antanui Terleckui, arkivyskupui Sigitui Tamkevičiui, lenkų disidentui Adamui Michnikui, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui ir buvusiai disidentei vienuolei Nijolei Sadūnaitei.

  Premiją taip pat gavo buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Antrojo pasaulinio karo metais buvo Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos narys. 1949 metais jis atvyko į JAV, gavo Amerikos pilietybę ir, remiantis oficialiais duomenimis, dirbo JAV aplinkos apsaugos agentūroje.

  Interviu Sputnik Lietuva žurnalistas ir publicistas Armenas Gasparianas pažymėjo, kad Vilnius greičiausiai norėjo palaikyti Tichanovskają, tačiau Baltarusijai premijos fonas nebūtų tinkamas. Anot jo, geriausia, ką ji galėjo padaryti, buvo atsisakyti apdovanojimo, nes priešingu atveju tektų teisintis dėl paralelių, susijusių su sovietų piliečių bendradarbiavimu Didžiojo Tėvynės karo metu.

  Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Lukašenka (CRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų), šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Kad juos numalšintų, saugumo pajėgos naudojo specialią įrangą. Protesto akcijos tebevyksta. Teisėsaugos pareigūnai kalba apie protestų radikalėjimą Baltarusijoje, jų dalyvių skaičiaus sumažėjimą ir veiksmų persikėlimą iš gatvių į gyvenamųjų namų kiemus.

  Baltarusijos opozicija siekia tarptautinių sankcijų šalies valdžios institucijoms, tarp jų boikoto inicijavimo ar pasaulio ledo ritulio čempionato Minske atšaukimo, atitinkamų kreipimųsi siuntimo IIHF ir neatmetant derybų su nacionalinėmis federacijomis ir čempionatų rėmėjais.

  Tuo tarpu Vakarų šalys, ypač ES valstybės, įvedė asmenines sankcijas daugeliui Baltarusijos pareigūnų, apkaltindamos juos smurtu prieš protestuotojus ir prezidento rinkimų rezultatų klastojimu. Lukašenkai taip pat taikomos sankcijas. Šiuo metu sąrašuose yra 88 asmenys ir septynios organizacijos.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  Temos:
  Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (563)

  Dar šia tema

  Spaudos dieną Rusijos URM priminė apie Sputnik persekiojimą Baltijos šalyse 
  Siekiama įbauginti: žurnalistas apie Rusijos žiniasklaidos priespaudą Latvijoje
  Tegai:
  Laisvės premija, Lietuva, Svetlana Tichanovskaja

  Svarbiausios temos