07:15 2021 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2114
 • RUB91.7258
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (110)

  Pasak Lietuvos ambasadoriaus, Rusijos veiksmai prieš Lietuvos teisėsaugos pareigūnus yra atviras spaudimas šaliai ir jos teisinei sistemai

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Sausio 13 dieną Šiaurės Atlanto Tarybos Organizacijos posėdyje Lietuvos ambasadorius Deividas Matulionis sąjungininkų solidarumo dėl Rusijos veiksmų prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus.

  Apie tai praneša Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

  Matulionis papasakojo, kad Rusijos tyrimų komitetas pateikė kaltinimus už akių trims Lietuvos teisėjams, nagrinėjusiems Sausio 13-osios įvykių bylą, ir ketina pradėti jų tarptautinę paiešką.

  "Tokie Rusijos veiksmai prieš Lietuvos teisėsaugos pareigūnus yra atviras spaudimas Lietuvai ir jos teisinei sistemai bei netoleruotina ataka prieš teisėjų nepriklausomumą ir nešališkumą", — teigė Matulionis.

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio 13-osios naktį prie Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluotas susirėmimas.

  Susidūrimų metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktoras Šackichas. Lietuvos prokuratūra tvirtino, kad dėl tragiškų šių įvykių padarinių kalti sovietų kariai, tačiau jokių įrodymų nepateikė.

  Po ilgus metus trukusio tyrimo, Lietuvos teismas pripažino 67 Sovietų valdžios pareigūnus kaltais dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai.

  Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas. Jie buvo nuteisti septyneriems ir ketveriems metams atitinkamai.

  Vilniaus sprendimas buvo apskųstas apeliacine tvarka Lietuvos apeliaciniam teismui, kuris bylą baigė nagrinėti 2020 metų lapkričio mėnesį. Sprendimą šioje byloje teismas ketina paskelbti šių metų kovą.

  Praėjusio meto pabaigoje Rusijos Federacijos tyrimų komitetas už akių pareiškė kaltinimus teisėjai Ainorai Macevičienei, Virginijai Pakalnytei-Tamošiūnaitei ir Artūrui Šumskui. Tyrimo metu buvo imtasi būtinų priemonių organizuoti tarptautinę kaltinamųjų paiešką. 

  Kaip paaiškino Tyrimų komitetas, sprendimo priėmimo metu Lietuvos teisėjai tikrai žinojo, kad įvykiai Vilniuje, kuriuose buvo kaltinami Rusijos Federacijos piliečiai, įvyko laikotarpiu, kai Lietuvos TSR nebuvo nepriklausoma valstybė, o priklausė TSRS. 1991 metų sausio mėnesio įvykių Vilniuje metu sovietų kariškiai, siekdami užtikrinti viešąją tvarką, atliko tarnybinę pareigą ir elgėsi pagal TSRS įstatymus, pabrėžė komitetas.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  Temos:
  Sausio 13-osios byla (110)

  Dar šia tema

  COVID-19 sugadino šventę: Lietuva Sausio 13-osios įvykių 30-metį švenčia nuotoliniu būdu
  Ekspertas: Lietuvai reikėjo "sakralinių aukų" Sausio 13-osios įvykiams
  Kaip Lietuva paminėjo Sausio 13-osios trisdešimtmetį karantino sąlygomis
  Nausėda: Lietuva netoleruos grasinimų "Sausio 13-osios bylos" teisėjams
  Tegai:
  Lietuva, NATO, Sausio 13-osios byla, Sausio 13-oji

  Svarbiausios temos