16:12 2021 Kovo 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Rusijos Federacija ir JAV susitarė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį Maskvos sąlygomis, pranešė Užsienio reikalų ministerija. Sputnik radijo eteryje karo politologas Andrejus Koškinas pabrėžė akivaizdžią greito šio klausimo sprendimo naudą

  VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusija ir JAV nusprendė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START, START-III) Maskvos sąlygomis. Apie tai žurnalistams pranešė užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.

  "Mūsų sąlygomis: penkeriems metams be išankstinių sąlygų, be jokių papildymų ir jokių "priedų", — pabrėžė jis. 

  Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad būtų spėta sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos. 

  Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl sutarties pratęsimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.

  Valstybės Dūma šį projektą svarstys trečiadienį vyksiančioje plenarinėje sesijoje, sakė Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis. 

  Sputnik radijo eteryje karo politologas, Rusijos Plechanovo ekonomikos universiteto Politikos mokslų ir sociologijos katedros vedėjas Andrejus Koškinas pažymėjo, kad toks greitas dviejų šalių vadovų sprendimas atneš akivaizdžios naudos. 

  "Dieną prieš tai įvyko JAV prezidento Džo Baideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbis. Šio pokalbio rezultatas buvo visų pirma Jungtinių Valstijų sprendimas sutikti su visomis START-III sutartyje numatytomis sąlygomis, kurias pasiūlė Rusijos Federacija. Tai yra, pratęsti sutartį be jokių sąlygų. Galima sakyti, kad toks pratęsimas įvyko, nes abi šalys paleido susitarimo ratifikavimo mechanizmą. Kaip sakoma, klausimas uždarytas. Manau, kad būtent toks greitas sprendimas bus naudingas visų pirma stabilizacijai pasaulyje. Taigi, ateityje bus galima ne sunaikinti stabilizavimo mechanizmus, kaip buvo 45-ojo prezidento Donaldo Trampo laikais, bet sukurti naujus, kurie užtikrintų ginklavimosi varžybų pažabojimą", — sakė Andrejus Koškinas. 

  START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių. 

  2020 metų spalio 16 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė pratęsti dabartinę START sutartį metams be jokių sąlygų. Rusijos užsienio reikalų ministerija pridūrė, kad Maskva ne tik siūlo pratęsti susitarimą, bet yra pasirengusi kartu su JAV įsipareigoti metams įšaldyti turimų branduolinių užtaisų skaičių. 

  Maskva pabrėžė, jog tai bus įmanoma su sąlyga, kad bus priimtas sprendimas dėl tokio abipusio "įšaldymo" ir kartu nebus jokių papildomų JAV reikalavimų. 

  Savo ruožtu Vašingtonas pareikalavo, kad Kinija prisijungtų prie sutarties, tačiau paaiškėjo, kad ji atsisakė.

  Dar šia tema

  Diplomatinis šiurkštumas ir slapti dokumentai: apie ką Lavrovas kalbėjo su žiniasklaida
  Rusijos URM pasidalijo lūkesčiais dėl Rusijos ir JAV raketų sutarties
  Karo politologas: keičiasi JAV ir Rusijos Federacijos sąveikos vektorius
  Rusijos ambasadorius JAV: Rusijos sutramdymas yra JAV politikos alfa ir omega
  Tegai:
  branduolinis ginklas, JAV, Rusija

  Svarbiausios temos