17:59 2021 Vasario 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak Lietuvos valdžios institucijų, bagažo rentgeno patikros įranga tariamai gali rinkti duomenis apie keleivius ir bagažą, kurie gali tapti prieinami KLR

  VILNIUS, sausio 30 — Sputnik. Lietuvos vyriausybė prieštarauja Kinijos valstybinės bendrovės "Nuctech" bagažo rentgeno patikros įrangos diegimui trijuose šalies oro uostuose dėl "grėsmės nacionaliniam saugumui", pranešė "Associated Press"

  Praėjusiais metais "Nuctech" laimėjo konkursą dėl bagažo tikrinimo sistemų diegimo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose, tačiau susitarimas nebuvo pasirašytas, praneša AP su nuoroda į premjerės Ingridos Šimonytės atstovę spaudai Rasą Jakilaitienę.

  Šią savaitę neigiamą išvadą padarė vyriausybės komisija, kuri peržiūri nacionaliniam saugumui svarbius sandorius. Komisijos išvada bus pristatyta ministrų kabinetui. 

  Pasak agentūros, tikimasi, kad vyriausybė kitą savaitę sutiks su komisijos išvadomis, kai reikės priimti galutinį sprendimą. 

  Pasak komisijos narių, "Nuctech" bagažo tikrinimo įranga tariamai gali rinkti duomenis apie keleivius ir bagažą, prie kurių gali gauti prieigą Kinijos žvalgybos ir specialiosios tarnybos. 

  Pasak Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovo konservatoriaus Lauryno Kasčiūno, "sprendimas rodo, Lietuva apsisprendė nebūti Kinijos kuriamos ir kontroliuojamos technosferos dalimi". 

  "Investicijos ir pirkimai strateginiuose sektoriuose turi atitikti transatlantinius saugumo kriterijus", — sakė Kasčiūnas.

  Kaip pažymėjo AP, "Nuctech" nepateikė komentarų. 

  Anksčiau Kasčiūnas Kiniją įvardijo kaip vieną pagrindinių iššūkių ir "grėsmių" šiais metais Lietuvai. Kaip teigė konservatorius, "Lietuvos interesai sutampa su JAV saugumo interesais, todėl santykiai su Kinija turi būti vertinami atitinkamai". 

  Kinijos kompanijos keletą kartų buvo įvardijamos kaip "grėsmė nacionaliniam saugumui". Šios savaitės pradžioje Lietuvos asociacija "Sąjūdis prieš Astravo AE" paprašė NSGK įvertinti energijos perdavimo bendrovės "Litgrid" organizuotą konkursą ir vienos, susijusios su Kinija, įmonės dalyvavimą strateginiuose energetikos projektuose Lietuvoje. 

  Kaip anksčiau pažymėjo interviu Sputnik Lietuva sinologas, profesorius, Rusijos aukštosios ekonomikos mokyklos Orientalistikos mokyklos vadovas Andrejus Karnejevas, Baltijos šalys bando įtikti JAV, kurios konkuruoja su Kinija. Todėl jau ne pirmą kartą Lietuvoje neigiamai kalbama apie Kinijos kompanijas ir apskritai Pekino politiką. 

  Dar šia tema

  Tarp Europos ir Amerikos — kokios užsienio politikos sieks nauja Lietuvos valdžia?
  Lietuvoje paaiškintas staigus krovinių iš Kinijos padidėjimas
  Analitikas: Lietuva sustabdys išpuolius prieš BelAE, jei Baltarusijoje pasikeis valdžia
  Tegai:
  nacionalinis saugumas, oro uostas, Kinija, Lietuva

  Svarbiausios temos