12:34 2021 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2146
 • RUB89.4919
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Jo nuomone, Europos Sąjungai reikia dialogo su Rusija, kad ji galėtų būti pasaulinė veikėja ir paveikti padėtį Sirijoje, Libijoje, Kalnų Karabache, Baltarusijoje ir Ukrainoje

  VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Rusija išlieka pagrindine ES partnere, su kuria būtina palaikyti dialogą, jei ES iš tikrųjų nori tapti pasauline žaidėja, prieš savo vizitą Maskvoje, kuris prasideda ketvirtadienį, savo tinklaraštyje rašė ES diplomatas Žozepas Borelis. 

  Rusijos URM
  © Sputnik / Наталья Селиверстова

  "Rusija išlieka kaimynė ir svarbi partnerė, su kuria turime palaikyti dialogą, jei iš tikrųjų norime tapti pasauliniu žaidėju", — cituoja Europos diplomatijos vadovą RIA Novosti

  Jis pridūrė, kad bendradarbiavimas su Rusijos Federacija taip pat reikalingas tam, kad galėtume paveikti situaciją "tokiuose Europos Sąjungos saugumui svarbiuose regionuose kaip Sirija, Libija, Kalnų Karabachas, Baltarusija ir Ukraina". "Tai yra mano vizito tikslas", — pabrėžė Borelis. 

  Tuo pat metu vyriausiasis Europos Sąjungos diplomatas pripažino, kad į Maskvą važiuoja "sunkioje padėtyje". 

  "ES pasmerkė Aleksejaus Navalno areštą jam grįžus į Rusiją sausio 17 dieną, taip pat vasario 2 dienos teismo sprendimą ir ragina jį paleisti. Mes taip pat ir toliau raginame Rusijos valdžios institucijas skubiai ištirti pasikėsinimą jį nužudyti", — aiškino Borelis.

  Jis pridūrė, kad ES taip pat nerimauja dėl "smurtinių ir masinių protestuotojų represijų pastarosiomis savaitėmis, kas patvirtina mažėjančią opozicijos veiklai skirtą erdvę Rusijoje". 

  ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio ir saugumo politikai Žozepo Borelio vizitas į Maskvą vyks vasario 4–6 dienomis. Viešėdamas Rusijos sostinėje Borelis susitiks su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, taip pat su Rusijos visuomeninių organizacijų atstovais. Jis planuoja aptarti kovą su koronavirusu, Irano dokumentų rinkinį, Ukrainą ir situaciją aplink Aleksejų Navalną. Borelio spaudos tarnyba taip pat pranešė, kad vizito išvakarėse jis palaikė ryšius su "Navalno komanda" dėl galimo Europos diplomatijos vadovo ir Rusijos opozicionieriaus susitikimo organizavimo. 

  Rusijos užsienio reikalų ministerija anksčiau patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas, o pirmadienį, vasario 1 dieną, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Vakarų politikų pareiškimai šia tema yra "lyg nukopijuoti". Savo ruožtu Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad Kremlius neketina klausytis užsienio pareiškimų apie Navalną. Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova Vakarų diplomatų ir Vakarų užsienio reikalų ministerijų elgesį situacijoje, kai vyko teismo procesas dėl Navalno, pavadino politinių parodomųjų renginių grandine. 

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
  © Sputnik / Михаил Климентьев

  Navalnas buvo hospitalizuotas Omske rugpjūčio 20 dieną, kai sunegalavo lėktuve, skrisdamas iš Tomsko. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai pagrindinę diagnozę įvardijo kaip medžiagų apykaitos sutrikimas, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta. Vėliau jis buvo nuskraidintas į Vokietiją, kur atliko reabilitacijos kursą. 

  Vokietijos vyriausybė su nuoroda į karo gydytojus, teigė, kad Navalnas neva buvo apnuodytas cheminio karo agentų grupės "Novičiok" medžiaga. Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų šios situacijos prašymą: per mėnesį Rusija išsiuntė Vokietijai tris prašymus teisinės pagalbos dėl situacijos su Navalnu, į juos negauta atsakymų. 

  Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. 

  FRG valdžia anksčiau neneigė, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND nuo 1990-ųjų turėjo prieigą prie "Novičiok" karinio apnuodijimo agento. 

  Navalnas buvo sulaikytas sausio 17 dieną Šeremetjeve, grįžus iš Vokietijos. Jis buvo nuvežtas į policijos skyrių Chimkų mieste, arčiausiai oro uosto esančiame dideliame mieste, kur kitą dieną Chimkų miesto teismas išvažiuojamojoje sesijoje įkalino Navalną 30 parų. 

  Raudonoji aikštė
  © Sputnik / Виталий Белоусов

  Pasak Rusijos Federacijos federalinės bausmių vykdymo tarnybos, Navalnas buvo sulaikytas už bandomojo laikotarpio pažeidimą kaip sąlyginai nuteistas "Yves Rocher" byloje. Vasario 2 dieną teismas pakeitė Navalno atidėtą bausmę realia pagal 2014 metų bendrovės "Yves Rocher" lėšų grobstymo bylą.

  Nesankcionuotos protesto akcijos vyko sausio 23 dieną skirtinguose Rusijos miestuose ir tęsėsi iki 31 dienos, nepaisant daugybės valdžios perspėjimų, taip pat vasario 2 dieną po teismo sprendimo dėl Navalno. 

  Anksčiau Peskovas protestų organizatorius vadino provokatoriais. Prezidentas Vladimiras Putinas pabrėžė, kad kiekvienas turi teisę reikšti savo nuomonę, tačiau "viskas, kas peržengia įstatymų ribas, yra ne tik neproduktyvu, bet ir pavojinga", tuo labiau "jokiu būdu negalima stumti į priekį nepilnamečių". Rusijos Federacijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas anksčiau išreiškė nuomonę, kad žmonių išvedimas pandemijos metu į nekoordinuotus veiksmus yra "itin ciniškas", nes "padėtis šalyje ir pasaulyje yra tokia, kad bet koks didelis žmonių susibūrimas yra pavojingas". 

  Dar šia tema

  Landsbergio debiutas. Kodėl Lietuva iškrenta iš europinio konteksto?
  Rusija yra pasirengusi padėti ES gaminant vakcinas nuo COVID-19
  Rusija tikisi, kad po Borelio vizito į Maskvą santykiai su ES pagerės
  Vakar Rusija, rytoj Kinija — Lietuva keičia saugumo politikos prioritetus?
  Tegai:
  Aleksejus Navalnas, ES, Rusija

  Svarbiausios temos