00:29 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  "Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (62)

  Ikiteisminis tyrimas baigtas kovo pradžioje. Paleckio byla susijusi su "šnipinėjimu", o Ivanovas yra vienas iš liudininkų

  VILNIUS, vasario 9 — Sputnik. Šiaulių apygardos teismas apklausė liudininkus buvusio Lietuvos opozicijos politiko ir "Socialistinio liaudies fronto" lyderio Algirdo Paleckio byloje. Interviu Sputnik Lietuva istorikas Valerijus Ivanovas, kuris yra bylos liudytojas, pasidalijo informacija, kaip vyko apklausa.

  Ikiteisminis tyrimas dėl Paleckio "šnipinėjimo" bylos baigtas kovo pradžioje. Politikas buvo uždarytas į kalėjimą nuo 2018 metų rudens, tik 2020 metų balandžio mėnesį Apeliacinis teismas paskyrė jam intensyvią priežiūrą, 50 tūkstančių eurų užstatą ir dokumentų paėmimą.

  Apklausos metu Ivanovas pareiškė, kad Lietuvos specialiųjų tarnybų vadovų teiginys apie Lietuvoje veikiančią "šnipų organizaciją" yra nepagrįstas.

  "Visuomenei nebuvo pateikti jokie faktai, kurie liudytų apie tokios "šnipų organizacijos" egzistavimą ir specifinę veiklą, taip pat faktai, atskleidžiantys tokią veiklą. <...> Aš pats negalėčiau būti "šnipas", nors iš pradžių man tai buvo inkriminuota, aš esu Rusijos pilietis ir galėjau būti apkaltintas tik žvalgybine veikla savo valstybės interesais. Bet toks nesu, o tyrėjai nepateikė faktų, kurie liudytų mano žvalgybinę veiklą Lietuvoje", — pareiškė jis.

  Ivanovas pabrėžė, kad jis yra visuomenėje žinomas asmuo ir užsiima istorine, filosofine, literatūrine, menotyrine veikla. Teiginius apie "šnipų organizacijos" egzistavimą jis pavadino "absoliučia nesąmone".

  "Negalėjau įsivaizduoti, kad Valstybės saugumo departamento vadovas ir Lietuvos kariuomenės 2-ojo skyriaus (kontržvalgybos) vadovas būtų tokie nekompetentingi, kad išeitų visuomenės akivaizdoje į didelę spaudos konferenciją ir neparodytų bent kažkokio "šnipinėjimo akmens" ar kažkas panašaus, taip nebūna", — sakė jis.

  Ivanovas teigė norįs, kad visuomenė žinotų, jog taip dirbti negalima — "gremėzdiškai, nepadoriai ir kvailai", kaip tai daroma Paleckio atžvilgiu. Jis pabrėžė, kad Paleckis — labai inteligentiškas žmogus, o Lietuvos tyrimas bando jį viešai diskredituoti.

  2018 metų gruodžio mėnesį Ivanovo bute buvo atliktos kratos dėl įtarimų "šnipinėjimu". Istorikas buvo sulaikytas, bet vėliau paleistas už užstatą.

  Ivanovui įtarimai dėl "šnipinėjimo" panaikinti, tačiau jis apkaltintas dėl "neregistruoto ginklo laikymo".

  Istorikas pabrėžė, kad kaltinime yra minimas net pistoleto gedimas, tačiau tai niekam netrukdo, neveikimo prezumpcija neveikia ir jie nusprendė bylą tęsti. Ivanovas pareiškė, kad jis ir Paleckis pateko "į visuotinę rusofobų kampaniją".

  Paleckio byla

  2020 m. kovo pradžioje Lietuvos generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl Paleckio bylos. Be jo, byloje taip pat kaltinamas Deimantas Bertauskas. Istorikas Valerijus Ivanovas yra liudytojas. Kaltinamieji byloje kaltinami "dalyvavimu organizuotoje grupėje kartu su Rusijos Federacijos žvalgybos pareigūnu ir kitais Rusijos piliečiais" ir "šnipinėjimu Rusijos žvalgybai".

  Paleckis ne kartą yra deklaravęs savo nekaltumą. Kaip arešto priežastį jis nurodė tai, kad Lietuvos valdžia jam keršijo dėl jo susidomėjimo 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais prie Vilniaus televizijos bokšto, taip pat dėl jo bendravimo su rusais.

  Jis taip pat teigia, jog prokuratūra daro viską, kad jo byloje būtų išvengta atvirų teismo posėdžių.

  Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova anksčiau pabrėžė, kad Lietuva visiškai pamina demokratines vertybes, kurias deklaravo stodama į Europos Sąjungą ir NATO.

  Temos:
  "Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (62)
  Tegai:
  Algirdas Paleckis, Lietuva

  Svarbiausios temos