12:55 2021 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2146
 • RUB89.4919
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Be to, Seimo pirmininkės pavaduotojas paragino sinchronizacijos su Europa dalyvius "suremti pečius"

  VILNIUS, vasario 10 — Sputnik. Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos reikia siekti "iš esmės ir agresyviai", Facebook sakė Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.

  Antradienį Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" Rusijos "Gazprom" prašymu laikinai sustabdė dujų tranzitą iš Lietuvos į Kaliningradą. Tranzito sustabdymo priežastys nėra nurodytos. Trečiadienį pranešta, kad tranzitas atnaujintas.

  "Atjungti Kaliningradą nuo tranzitinių dujų per Lietuvą greičiausiai yra bandymas įvairiais režimais testuoti savo energetinę sistemą. Kartu tai gali būti signalas mums, kad jei šis karinis Rusijos anklavas gali veikti izoliuotai ir nepriklausomai nuo mūsų, tai ir mes, kaip tranzitinė valstybė, esame nereikalingi ir mus bet kada nuo kažko galima atjungti", — rašė jis.

  Saudargas taip pat pažymėjo, kad šiame kontekste būtina "suremti pečius", kad kuo greičiau būtų išspręstas sinchronizacijos su žemyninės Europos tinklais klausimas.

  Lietuvos operatorius vykdo dujų tranzitą į Kaliningradą pagal susitarimą su "Gazprom", kuris galioja iki 2025 metų pabaigos. Kuras gabenamas pagal "ship or pay" ("transportuok ar mokėk") principą.

  Pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link" ir jūrinį kabelį "Harmony Link". Tai planuojama padaryti iki 2025 metų.

  Lietuva siekį išeiti iš BRELL paaiškina noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, nes energijos tarifai neišvengiamai kils.

  Tačiau Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

  Tegai:
  energetika, Rusija, Lietuva, Seimas, Gazprom

  Svarbiausios temos