04:48 2021 Vasario 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Vilnius mano, kad elektros energija iš trečiųjų šalių tiesiogiai stabdys vietinės generacijos bei atsinaujinančios energijos vystymąsi

  VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Energetikos ministras Dainius Kreivys pokalbyje su Latvijos ekonomikos ministru Janiu Vitenbergu pareiškė, kad leisdamos Baltarusijos energijai patekti į Baltijos šalių rinką, respublikos faktiškai finansuoja Baltarusijos atominės elektrinės statybą, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  "Leisdami patekti Baltarusijos elektrai į Baltijos šalių rinką ir ją vartodami, toliau finansuojame nesaugios atominės elektrinės statybą. Tai — ne politinis, tai mūsų saugumo klausimas", — sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

  Nuotoliniu būdu susitikę ministrai aptarė tolesnio bendradarbiavimo galimybes, sprendžiant elektros iš Baltarusijos užkardymą. Kreivys pareiškė, kad Baltarusijos AE pradėjus eksportuoti elektros energiją, Baltijos šalyse suprekiautos energijos kiekis iš trečiųjų šalių padidėjo 3,5 karto, pralaidumo panaudojimas išaugo 4 kartus.

  "Tokia yra naujoji realybė. Ji prieštarauja mūsų bendram tikslui — neįsileisti į mūsų rinką nesaugios energijos", — susitikime sakė Kreivys.

  Pagal skaičiavimus, ir toliau išlaikant tokį panaudojimą, vien į Lietuvą per metus bus importuota iki 7,1 TWh elektros energijos iš trečiųjų šalių. Kaip pažymėjo Kreivys, tai bene trys ketvirtadaliai Lietuvos energijos metinio poreikio. "Tai tiesiogiai stabdytų vietinės generacijos bei atsinaujinančios energijos vystymąsi", — teigė jis.

  Lietuvos ir Latvijos ministrai taip pat aptarė Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais eigą. Ministrai sutarė, jog tiek vykdant sinchronizaciją, tiek sprendžiant elektros patekimo iš trečiųjų šalių užkardymą, būtina ir toliau išlaikyti Lietuvos ir Latvijos vienybę. Detaliai šiuos klausimus ministrai aptars susitikę gyvai, iš karto, kai tik leis pandemijos sąlygotos aplinkybės. 

  Ginčas dėl Astravo AE

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. 

  Ilgą laiką Lietuva nesugebėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš Astravo AE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei Astravo AE pradės veikti, tačiau tuo tarpu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Dar šia tema

  ES nerado įrodymų, kad BelAE energija pateko į Baltijos šalis
  Seime papasakota apie Neries valymą įvykus "avarijai" Astravo AE
  Landsbergis su Latvijos užsienio reikalų ministru aptarė sankcijas Rusijai
  Latvijos ir Lietuvos prezidentai aptarė vakcinavimo ir Baltarusijos klausimus
  Ekspertas: EP deputatai nusprendė, kad geriausiai už visus išmano branduolinę energetiką

  Svarbiausios temos