23:48 2021 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2225
 • RUB90.3519
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (516)

  Susitarimas su Latvija ir Estija dėl BelAE gaminamos elektros neįleidimo turėtų kuo greičiau įgauti techninę formą, mano Lietuvos vadovas

  VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino suvienyti pastangas kovoje su Baltarusijos atomine elektrine (BelAE), praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Pirmadienį Lietuvos vadovas pasveikino asociacijos "Sąjūdis prieš Astravo AE" narius pirmųjų veiklos metų sukakties proga.

  "Mūsų visų laukia ilga kova, kurioje svarbų vaidmenį atlieka ir Jūsų judėjimas. Šiandien Jūs turite išties puikių galimybių aktyviai veikti Seime, Vyriausybėje, Europos Parlamente. Tikiuosi, kad bendros skirtingų politinių jėgų atstovų, ekspertų, pilietinės visuomenės aktyvistų jėgos reikšmingai prisidės užtikrinant Lietuvos nacionalinį saugumą", — pasakė jis.

  Valstybės vadovas pažymėjo, kad BelAE saugumas jau tapo nuolatiniu ES politinės darbotvarkės klausimu. Pasak jo, sprendimas įkurti Vyriausybės lygmens komisiją sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais turėtų pagelbėti ieškant efektyvių elektros iš Baltarusijos patekimo į Baltijos ir ES rinką užkardymo priemonių.

  "Svarbiu žingsniu tapęs politinis susitarimas su kaimynais latviais ir estais neįleisti elektros iš nesaugios Astravo atominės elektrinės turi kuo greičiau įgyti techninį pavidalą", — pasakė Nausėda, pabrėždamas, kad energetikos ir užsienio reikalų ministrai turėtų veikti vieningai, siekdami susitarti dėl Baltijos šalims reikalingų sprendimų.

  Prezidentas paragino naudotis visomis galimybėmis, ryžtingai veikti ir valstybiniu, ir tarptautiniu lygiu, siekiant konkrečių rezultatų.

  "Plėskime, o ne siaurinkime tarptautinių konvencijų panaudojimo arsenalą. Nepamirškime, kad sprendimai, rezoliucijos ir pareiškimai mums atveria nemažai durų, tačiau turime gebėti pro jas įeiti", — sakė jis.

  Ginčas dėl Astravo AE

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas praėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (516)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva dėl BelAE sėdi duobėje, kur pateko savo noru
  Patvirtinta BelAE blokų paleidimo komplekso priėmimo eksploatuoti tvarka
  Į BelAE atvyko Europos ekspertų grupei priklausantis Lietuvos atstovas
  Lietuva pranešė apie prekybos elektros energija su RF augimą po BelAE paleidimo
  ES nerado įrodymų, kad BelAE energija pateko į Baltijos šalis
  Tegai:
  Estija, Latvija, Lietuva, Gitanas Nausėda, Astravo atominė elektrinė (AE)

  Svarbiausios temos