01:38 2021 Balandžio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.2051
 • RUB92.2786
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvos prezidentas kartu su Belgijos, Vengrijos, Lenkijos ir Rumunijos lyderiais aptarė vakcinų tiekimo užtikrinimo, Žaliojo sertifikato įvedimo, ES vidaus rinkos veikimo klausimus

  VILNIUS, kovo 25 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje. Apie tai praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Šalies vadovas kartu su Belgijos, Vengrijos, Lenkijos ir Rumunijos lyderiais aptarė vakcinų tiekimo užtikrinimo, Žaliojo sertifikato įvedimo, ES vidaus rinkos veikimo klausimus. Šioje EVT išskirtinis dėmesys teiktas ES santykiams su Rusija bei Turkija.

  Šalies vadovas pažymėjo, jog būtina užtikrinti savalaikį vakcinų tiekimą siekiant, kad visos ES išsikelti tikslai paskiepyti 70 proc. suaugusių piliečių būtų įgyvendinti iki vasaros pabaigos. Prezidentas pabrėžė, kad Žaliasis sertifikatas turi apimti ne tik informaciją apie pasiskiepijimą, bet ir apie susiformavusio imuniteto faktą.

  Šalies vadovas taip pat akcentavo vieningos vakcinų komunikacijos politikos sukūrimo, kurios būtinybę dar kartą įrodė situacija su vakcina "AstraZeneca", poreikį. Prezidentas atkreipė dėmesį į tai, kad būtina kaip galima greičiau sukurti ES vakcinų donacijų mechanizmą, įgalinantį padidinti vakcinų prieinamumą ES Rytų partnerystės valstybėms.

  Šalių lyderiai daug dėmesio skyrė ir ES santykiams su trečiosiomis šalimis. Lietuvos prezidentas pasidalijo savo vizito Ukrainoje įžvalgomis ir dar kartą atkreipė Europos lyderių dėmesį į "agresyvią Rusijos laikyseną ne tik Rytų partnerystės valstybių, bet ir ES atžvilgiu".

  Šalies vadovas pakvietė ES laikytis griežtos ir principingos pozicijos Rusijos atžvilgiu. Prezidentas pasisakė už penkių ES ir Rusijos santykius apibrėžiančių principų išlaikymą ir subalansuotą įgyvendinimą, skiriant ypatingą dėmesį Rytų partnerių aspiracijoms. Taip pat pakvietė valstybes nares stiprinti "paramą Rusijos pilietinei visuomenei ir solidarizuotis su žmogaus teisių pažeidimus kenčiančiais Rusijos žmonėmis".

  Rusijos senatorius Aleksejus Puškovas
  © Sputnik / Владимир Трефилов

  Šalių vadovai taip pat aptarė ES vidaus rinkos ir skaitmeninimo plėtrą. Sutarta tęsti vidaus rinkos kūrimą, naikinant kliūtis plėtrai, ypač paslaugų srityje. Pažymėta skaitmeninės infrastruktūros, viešųjų duomenų atvėrimo, skaitmeninių įgūdžių, globalių standartų kūrimo svarba. Prezidentas paragino ES nares didinti skaitmeninio sektoriaus konkurencingumą, išlaikant atvirą vidaus rinką ir tarptautinį bendradarbiavimą.

  NATO stiprina grupuotes prie Rusijos sienų, savo veiksmus pateisindama galima "Rusijos grėsme". Be to, Baltijos šalys aktyviai sudaro brangias gynybos sutartis su JAV, aiškindamos tai "Rusijos agresija", taip pat dislokuoja savo teritorijose Vakarų aljanso karinius kontingentus ir savarankiškai didina išlaidas karinei sferai.

  Tuo pačiu metu Maskva ne kartą pabrėžė, kad neketina pulti nė vienos šalies, ir Šiaurės Atlanto aljansas tai puikiai žino.

  Dar šia tema

  Puolė ant ambrazūros. Lietuvos valdžia gelbsti "AstraZeneca" vakcinos reputaciją 
  Vienpusiškumas ir dvigubi standartai. Nausėda sureikšmino Lietuvos politiką Kijeve
  Nausėda su oficialiu vizitu atvyko į Ukrainą
  Tegai:
  ES, Rusija, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos