13:20 2021 Balandžio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (539)

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai"

  VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) paragina Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją stabdyti Astravo AE paleidimą. Apie tai praneša inspekcijos spaudos tarnyba.

  VATESI dar viename išsiųstame laiške Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministerijai, kuri atlieka branduolinės saugos reguliuotojo funkcijas, ragina stabdyti elektrinės paleidimo ir eksploatavimo darbus ir "spręsti branduolinės saugos problemas".

  "Dauguma jau seniai iškeltų branduolinės saugos užtikrinimo klausimų iki šiol taip ir nėra išspręsta", — sako VATESI viršininkas Michailas Demčenka.

  Taip pat laiške primenama, kad visos 2018 metų po ENSREG streso testų peržiūros pateiktos saugos rekomendacijos yra svarbios ir nedelsiant turi būti įgyvendintos. 

  VATESI taip pat pabrėžė, kad Baltarusijos AE projektas "neatitinka šiuolaikinių tarptautinių saugos reikalavimų". Kaip rašo inspekcija, šios elektrinės projektas nėra atsparus didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui ir ne visos Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko saugiam eksploatavimui būtinos instrukcijos buvo parengtos prieš jo eksploatavimo pradžią.

  Inspekcija taip pat paragino atsakingas Baltarusijos institucijas operatyviai teikti išsamią informaciją tiek visuomenei, tiek ir kitoms suinteresuotoms pusėms apie visus neįprastus įvykius, įskaitant ir tuos, kurie gali sukelti visuomenės susirūpinimą, ir šių įvykių galimą poveikį Baltarusijos AE saugos užtikrinimui.

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. 

  Baltarusija savanoriškai atliko BelAE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis 2016–2018 metais pagal ES metodiką. AE saugos trūkumų nenustatyta. Remiantis testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, nacionalinė reguliavimo institucija "Gosatomnadzor" parengė veiksmų planą, kuriame apibendrintos tiek ekspertų rekomendacijos, tiek Europos tarpusavio vertinimo ekspertų rekomendacijos. Dokumente yra 23 punktai, įgyvendinimo terminas — nuo 2019 iki 2025 metų. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos, įskaitant susijusias su papildomomis sistemomis ir saugos įranga.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (539)

  Dar šia tema

  Kažkodėl Lietuvoje buvo minima Baltarusijos "Laisvės" diena
  Lietuva paragino Slovėniją remti ES politiką santykiuose su Rusija
  Baltarusija paneigė Lietuvos pareiškimą apie radiacijos stebėsenos atjungimą
  Savų interesų realizavimas. Kaip Lenkija sugalvojo nubausti Baltarusiją Lietuvos sąskaita
  Tegai:
  Astravo AE, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos