22:30 2021 Gegužės 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (546)

  Avarija Černobylio atominėje elektrinėje laikoma didžiausia tokio pobūdžio per visą atominės elektrinės istoriją. Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad BelAE yra saugi ir jai keliami griežčiausi reikalavimai

  VILNIUS, balandžio 26 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda prisiminė Baltarusijos AE, atsižvelgdamas į Černobylio atominės elektrinės tragedijos metines. Apie tai jis rašė Facebook.

  Lietuvos vadovas sakė pagerbiantis Černobylio tragedijos aukas, tarp jų ir lietuvius.

  Ar galime pasakyti, kad pasaulis išmoko pamoką? Vos 40 km nuo Vilniaus paleidžiama Astravo AE, nesilaikant tarptautinių konvencijų ir streso testų reikalavimų. Tai — grėsmė visos ES piliečių saugumui. Kėliau ir kelsiu šį klausimą ES lyderių susitikimuose", — rašė jis.

  Avarija Černobylio atominėje elektrinėje laikoma didžiausia tokio pobūdžio per visą branduolinės energetikos istoriją. Tai įvyko Ukrainos TSR teritorijoje, netoli Pripetės miesto, 1986 metų balandžio 26 dieną, sprogus ketvirtajam jėgainės branduoliniam reaktoriui.

  Bendras radiacijos užterštumo plotas Baltarusijoje buvo apie 46,5 tūkst. kvadratinių kilometrų. Ukrainoje 12 regionų buvo užteršta 50 tūkstančių kvadratinių kilometrų.

  Šalinant avarijos padarinius dalyvavo daugiau nei 600 tūkst. žmonių.

  Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad Gardino srityje statoma Baltarusijos atominė elektrinė yra saugi ir vargu ar kada nors pakartos Černobylio atominės elektrinės likimą, nes tai yra fiziškai neįmanoma dėl skirtingų reaktorių tipų.

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus.

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Kovo mėnesį Lietuvos energetikos ministerija paragino Baltijos šalis rasti bendrą sprendimą, kuris užkirstų kelią Baltarusijos AE elektros patekimui į rinką. Rasti bendrus sprendimus siekiama iki 2021 metų I pusmečio pabaigos.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (546)
  Tegai:
  Astravo AE, Černobylis, Lietuva, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos