20:28 2020 Lapkričio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1865
 • RUB90.1119
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (44)
  209

  Visuomeninė apklausa atskleidė rusų numones dėl TSRS žlugimo.

  VILNIUS, gruod 23 — Sputnik. Virš pusės Rusijos gyventojų netiki, kad TSRS atkūrimas yra įmanomas, tačiau palaiko idėją apie buvusių Sovietų Sąjungos valstybių susivienijimą į naują sąjungą, praneša RIA Novosti su nuoroda į  Rusijos visuomeninės nuomonės tyrimo centro atliktą apklausą.

  Atgal į TSRS

  Anot dokumento, 63% rusų gailisi dėl TSRS žlugimo, palyginus su 2006 metais taip manančių žmonių, procentai pakilo iki 65.

  "Bėgant metams, piliečių nuomonė apie tai, kad Sovietų Sąjungą buvo galima išsaugoti, stiprėja: jeigu 2006 metais apie tai kalbėjo 47%, tai 2016 metais — jau 56%. Tuo pat metu, grįžimas prie senojo respublikų susivienijimo modelio kaip buvo laikomas 2006 metais (69%) neįmanomu, taip ir lieka 2016 metais (68%). Taigi šiuo metu idėją apie buvusiųjų Sovietų Sąjungos šalių susivienijimą palaiko 52% rusų", — rašoma tyrimo ataskaitoje.

  Anot Rusijos visuomeninės nuomonės tyrimo centro vadovo Mihailo Mamonovo, dabartinis požiūrį į TSRS žlugimą galima apibūdinti kaip nostalginį pragmatizmą.

  "Iš vienos pusės dominuoja teigiami prisiminimai apie TSRS ir gailestis dėl jos žlugimo, iš kitos — yra supratimas, kad žlugusios valstybės atkūrimas neįmanomas. Tokie vertinimai yra pagrįsti. Neginčiajamas faktas, kad TSRS yra idealizuojama. Buvo paprastiems žmonėms aiški sistema, o valstybės prioritetai atitiko gyventojų lūkesčius. Be to, tuo metu formuojamas  pasaulio paveikslas ir ateities vaizdas buvo gerai suvokiami visomenėje. Tačiau, napaisant idealizavimo, vis dėlto aiškus supratimas, kad kiekviena buvusi TSRS valstybė turi savo kelią", — teigia Mamonovas.

  Rusijos gyventojų apklausą Rusijos visuomeninės nuomonės tyrimo centras atliko 2016 metų lapkričio 5-6 dienomis, 130 gyvenvietėse 46 srityse, kraštuose, respublikose bei aštuoniose federalinėse apygardose. Apklausos apimtis ― 1600 žmonių.

  Kaip pasikeitė nuomonės dėl TSRS žlugimo?

  Panašūs tyrimai buvo atlikti keliose NVS valstybėse: Armėnijoje, Moldovoje ir Ukrainoje. Tyrimai atskleidė, kad nuomonės dėl TSRS žlugimo "objektyvumo" žymiai skiriasi buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose.

  "Jeigu Rusijoje ir Moldovoje virš pusės apklaustųjų (atitinkamai 56% ir 51%) mano, kad TSRS žlugimo galima buvo išvengti, tai Armėnijoje ir Ukrainoje šią poziciją palaiko mažiau nei trečdalis respondentų — atitinkamai 26% ir 30%", — praneša RIA Novosti su nuoroda į turimus analizės duomenis.

  Tyrimai parodė, kad per 10 metų požiūriai į TSRS žlugimą turėjo daugiakryptes tendencijas. Jeigu Rusijoje dalis manančių apie Sąjungos išsaugojimą padidėjo 9 punktais, tai Ukrainoje, priešingai, žymiai sumažėjo (16 punktais). Armėnijoje rodiklis nepasikeitė ir liko stabiliai žemas.

  Armėnijoje ir Moldovoje daug žmonių gailisi dėl TSRS žlugimo (56% ir 50%). Tačiau šis rodiklis pastebimai žemas Ukrainoje, kur beveik pusė piliečių šiandien "nesigaili" dėl žlugimo.

  Tuo pat metu Armėnijoje ir Moldovoje už naują respublikų sąjungą su bendrais parlamentu ir vyriausybe bei valiuta, balsuotų 45%. Ukrainoje už naują sąjunga balsuotų tik 19% apklaustųjų.

  Ukrainoje apklausa buvo atlikta visoje šalies teritorijoje išskyrus Donecko ir Lugansko sritis.

  Temos:
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (44)

  Dar šia tema

  Lietuvos miestai Tarybų Sąjungos laikais
  Tegai:
  TSRS, apklausa, Moldova, Armėnija, Ukraina, Rusija

  Svarbiausios temos