21:47 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (106)
  124

  Valstybės Dūmos parlamentarai pabrėžia, kad įstatymo projektas yra atsakomoji priemonė į JAV veiksmus prieš Rusijos žiniasklaidą, visų pirma dėl RT America pripažinimo užsienio agentu

  VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik, Georgijus Voronovas. Rusijos Valstybės Dūma priėmė įstatymą, pagal kurį žiniasklaida, gaunanti finansavimą iš užsienio, gali būti Rusijoje pripažinta "užsienio agentu".

  Priimtas įstatymas taip pat įteisina nepageidaujamų organizacijų tinklalapių blokavimą be teismo nuosprendžio.

  Įstatyme neįvardijami konkretūs televizijos kanalai arba leidiniai. Sprendimą dėl užsienio agento statuso suteikimo priims Teisėsaugos ministerija. Užsienio žiniasklaida, pripažinta Rusijoje "užsienio agentu" privalės savo publikacijas žymėti kaip "užsienio agento" skleidžiamą produkciją bei teikti ataskaitas.

  Žiniasklaidai, kuri atsisakys registruotis kaip užsienio agentas, bus taikomas nekomercinių organizacijų įstatymas. Rusijos žiniasklaidos šis įstatymas neliečia.

  Parlamentarai pabrėžia, kad priimtas įstatymas yra atsakomoji priemonė į JAV veiksmus prieš televizijos kanalą RT America, kuomet ši Rusijos žiniasklaida buvo priversta užsiregistruoti kaip užsienio agentas JAV.

  Dūmos pirmininko pavaduotojas Piotras Tolstojus teigia, kad priimtas įstatymas niekaip nepaveiks žodžio laisvės.

  "Kalba eina apie apie vykdomosios valdžios galimybes imtis atsakomųjų priemonių tų valstybių atžvilgiu, kuriose pažeidžiama Rusijos žurnalistų veiklos laisvė", — RIA Novosti cituoja Tolstojaus žodžius.

  Klausimo istorija

  Lapkričio pradžioje JAV teisėsaugos ministerija pareikalavo, kad televizijos kanalas RT užsiregistruotų kaip užsienio agentas iki lapkričio 13 dienos. RT įvykdė reikalavimą lapkričio 10 dieną.

  RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian pareiškė, kad tai yra priverstinė priemonė, nes televizijos kanalui teko rinktis tarp baudžiamosios bylos ir registracijos.

  JAV Teisingumo departamentas įtraukė RT America į užsienio agentų sąrašą pagal 1938 metų užsieniečių agentų įstatymą, tačiau daugelis užsienio valstybinių žiniasklaidų, tokios kaip Britanijos BBC, Kinijos CCTV, Prancūzijos televizijos kanalas "France 24", Vokietijos radijo stotis "Deutsche Welle", nėra taip užregistruotos.

  Amerikos Teisingumo departamento žiniasklaidos įtraukimas į "užsienio agentų" sąrašą atveria galimybę amerikiečių agentūrų žurnalistams tikrinti asmens duomenis, o taip pat kiekvieną kartą minėti, kai transliacija atliekama užsienio valstybės lėšomis.

  Registruodami RT kaip užsienio agentą JAV pareiškė, kad tai yra normali praktika ir tai niekaip nesusiję su žodžio laisvės principo pažeidimu. Įdomu, ką dabar sakys JAV, kuomet jų žiniasklaida taip pat turės atsiskaityti apie leidžiamas lėšas, veikdama Rusijos informacinėje erdvėje.

  Politologo  nuomonė

  Politologas Aleksejus Martynovas Sputnik radijo eteryje pakomentavo Rusijos atsaką į savo žiniasklaidos priespaudą JAV teritorijoje.

  "Anksčiau pagal neviešą susitarimą žiniasklaidai nebuvo keliami tokie reikalavimai. Buvo manoma, kad žurnalistai veikia už tokios erdvės ribų — mūsiškiai dirba užsienyje, mūsų teritorijoje dirba bet kokie užsieniečiai. Ir atrodo, kad viskas buvo normalu. Bet šiuo metu viskas pasikeitė. Ir ne mes šią istoriją pradėjome, mes tik atsakome į tokį JAV "mandagumą" RT ir Sputnik atžvilgiu. Ir aš manau, kad tokiems tarptautinio eterio "monstrams" kaip BBC, CNN, Bloomberg, taip pat turi būti taikomas šis įstatymas. Dabar tai jau jų reikalas, kaip ir ką jie sakys. Nereikėjo taip elgtis su mūsų žurnalistais", — sakė Martynovas.

  Twitter, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Кряжев

  Jis pabrėžė, kad nors užsienio žiniasklaidos atstovai Rusijoje bus registruojami kaip užsienio agentai, jų darbui niekas netrukdys. Tačiau Rusijos žiniasklaida JAV patiria kitų sunkumų.

  "Kas liečia užsieniečių darbą Rusijoje, mes esame laisva šalis, kuri laikosi žodžio laisvės principų. O štai kas liečia mūsų žurnalistų darbą JAV — aš beveik visiškai įsitikinęs, kad kol egzistuoja standartai, kuriuos generuoja JAV rusofobiškas valdžios elitas, situacija tik blogės", — mano politologas.

  Tačiau jis įsitikinęs, kad, anksčiau ar vėliau, padėtis judės į gerąją pusę.

  "JAV norėtų, kad RT ir kita Rusijos žiniakslaida, kuri turi gelimybes transliuoti JAV teritorijoje, paliktų šią rinką ir neteiktų alternatyvaus ir sąžiningo požiūrio, kuris labai skiriasi nuo Amerikos vidaus propagandos, norėtų, kad šis tiesos upelis tisiog išsijungtų. Bet aš tikiu, kad ši "politinė šizofrenija" JAV dings. Nes tokio režimo sąlygomis ilgai dirbti nagali net viena didžiausių pasaulio šalių, tokia kaip JAV" — sakė Martynovas.

  Temos:
  Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (106)

  Dar šia tema

  Europiečių nuomonė: į svetimus rinkimus kišasi JAV, o ne Rusija
  Simonian apie reklamos draudimą Twitter — peržengia visas ribas
  Simonian pakomentavo Pentagono ataskaitą apie Sputnik ir RT įtaką
  Tegai:
  užsienio agentas, RT, Sputnik, televizija, žiniasklaida, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos