21:44 2020 Liepos 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  129

  Vidutinė Rusijos dujų tiekimo į Europą kaina per devynis mėnesius siekė 190 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, o JAV dujos atsieis Europai 1,5 karto daugiau

  VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. "Gazprom" palygino suskystintų gamtinių dujų iš JAV, kurios patenka į Europą, ir vamzdyno dujų iš Rusijos kainas, praneša RIA Novosti.

  SGD gabenimo iš Amerikos į Europą kaina 2017-2018 metų rudens-žiemos laikotarpiu siekia 265-295 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, o tai gerokai viršija kainas ir sandorius Europos biržose ir dujų iš Rusijos kainas. Apie tai interviu žurnalui "Gazprom" sakė bendrovės pirmininko pavaduotojas Aleksandras Medvedevas.

  "Taigi, SGD pristatymas iš terminalo su vėlesniu perpardavimu Europoje yra nepelningas dujų pirkėjui", — pabrėžė jis.

  Nepaisant to, kai kurios Europos šalys, įskaitant Lietuvą ir Lenkiją, renkasi amerikietiškas dujas. Taip Lenkijos bendrovė "PGNiG" pasirašė penkerių metų sutartį dėl SGD tiekimo su kompanija "Centrica".

  Tai yra pirmoji vidutinės trukmės sutartis dėl JAV dujų tiekimo į Vidurio ir Rytų Europą; anksčiau buvo vykdomi tik vienkartiniai pristatymai.

  Tuo pačiu metu, SGD kaina niekada nėra atskleidžiama, Baltijos valstybių ir Lenkijos valdžia nuolat teigia, kad JAV dujos yra perkamos už konkurencingą kainą.

  Remiantis daugumos ekspertų skaičiavimais, patraukliausiomis SGD iš JAV taps Azijos ir Pietų Amerikos rinkos, kur prognozuojamos aukštesnio lygio kainos nei Europoje, sakė Medvedevas. Jis įsitikinęs, kad Kinijoje JAV dujos ne konkurentas dujoms iš Rusijos ir pabrėžė, kad "Gazprom" turi sutartį, pagal kurią bendrovė tieks "China National Petroleum Corporation"(CNPC) 38 milijardų kubinių metrų dujų per 30 metų nuo 2019 metų gruodžio.

  "Svarbu atsižvelgti į Kinijos geografijos ir infrastruktūros specifiką bei transporto išlaidas šalies viduje. Šiaurės rytuose ir sostinės regione — o tai pagrindiniai rusiškų dujų vartojimo centrai, kurie eis Rytų maršrutu — amerikietiškos SGD konkurentais mums netaps", — sakė Medvedevas.

  Primename, kad "Lietuvos dujų tiekimas" birželį su "Cheniere Marketing International", kuriai Luizianos valstijoje priklauso terminalas "Sabine Pass", pasirašė susitarimą dėl 140 tūkstančių SPG kubinių metrų tiekimo Lietuvai. Rugpjūčio 21 dieną į Klaipėdą iš JAV atplaukė pirmasis suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) dujovežis "Clean Ocean".

  Rugsėjo 30 dieną į Klaipėdą atplaukė antrasis SGD krovinys iš JAV. Šįkart dujas iš JAV "Sabine Pass" eksporto terminalo bendrovei "Lietuvos dujų tiekimas" (LDT) atplukdė Ispanijos dujų tiekimo kompanija "Gas Natural Fenosa".

  Kaip pridūrė "Lietuvos dujų tiekimą" valdančios "Lietuvos energijos" valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius daktaras Dalius Misiūnas, papildomas dujų kiekis buvo įsigytas, atsižvelgus į Lietuvos ir kitų Baltijos šalių klientų poreikius. Anot jo, augantys pasauliniai SGD gamybos pajėgumai didina rinkos likvidumą ir momentinių sandorių pasiūlą.

  Tai ketvirtasis "Lietuvos dujų tiekimo" SGD krovinys šiais metais, o "Natural Gas Fenosa" — ketvirtasis SGD tiekėjas.

  Anot Pranckevičiaus, sandėris pirkti amerikietiškas SGD iš "Lietuvos dujų tiekimo" pasirodė esąs pelningesnis nei tos sąlygos, kurias gali pasiūlyti Rusijos kontroliuojančioji bendrovė "Gazprom".

  Europos šalių reitingas pagal gamtinių dujų kainą gyventojams
  © Sputnik /
  Europos šalių reitingas pagal gamtinių dujų kainą gyventojams

  Dar šia tema

  EK ir "Gazprom" veda derybas antimonopolinio ginčo byloje
  Lietuva prieš "Gazprom": kova bet kokia kaina tęsiasi
  Lietuva nesutinka su "Gazprom" įsipareigojimais Europos Komisijai
  Politologas: "Gazprom" gali šantažuoti Lietuvos įmones
  Pusė Lietuvos dujų rinkos priklausys "Gazprom"
  Tegai:
  kaina, suskystintos gamtinės dujos (SGD), Gazprom, Aleksandras Medvedevas, Europa, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos