06:16 2021 Vasario 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.2225
 • RUB90.3519
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  95

  Kas vyko antradienį Šveicarijos Lozanoje, kur TOK vykdomasis komitetas nulėmė Rusijos rinktinės likimą žiemos olimpinėse žaidynėse? Apie tai Sputnik korespondentei Elenai Zagorodnei papasakojo kanalo "NTV" žurnalistė Irada Zeinalova, kuri visą dieną stebėjo situaciją įvykių vietoje

  Prisiminkite šiuos vardus

  Lozana, Šveicarija, vėlyvas vakaras, antradienis, gruodžio 5 diena. Čia ir dabar — iš esmės — sprendžiamas Olimpinio judėjimo likimas. Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) turi paskelbti, ar Rusijos nacionalinė rinktinė pateks į žiemos olimpines žaidynes, kurios nuo vasario 9 dienos vyks Pietų Korėjos Pjongčange. Jeigu Rusijos rinktinė šiemet nepasirodys — kur garantija, kad bet kuri kita rinktinė pasirodys kitais metais?

  Šiandien ryte čia kalbėjo pasaulio lygio sporto funkcininkai. Pirmasis, dar ryte, prie katedros stovėjo TOK pirmininkas Tomasas Bachas, vėliau — tarptautinių federacijų vasaros ir žiemos sporto federacijų vadovai. Toliau sekė WADA (Pasaulinės antidopingo agentūros) ataskaita. Viskas — už uždarų spaudai durų. Įtampa didėja. Pietūs. (visiems skanaus!)

  Po 15 valandos (Maskvos laiku) TOK vadovai komisijos Denisas Osvaldas ir Samuelis Šmitas kyla į tribūną. Pirmasis užsiėmė Rusijos sportininkų dopingo testų iš Sočyje vykusių olimpinių žaidynių pakartotinu patikrinimu, o antrasis — tikrino informaciją apie tariamai organizuotą vyriausybės įsikišimą į Rusijos antidopingo sistemą. Vėl uždaryta spaudai. Apie ką jie kalba? Neaišku.

  Pagaliau, Rusijos atstovai. Į Lozaną atvyko Rusijos olimpinio komiteto (ROK) prezidentas Aleksandras Žukovas, Nepriklausomos viešosios antidopingo komisijos (NVAK) pirmininkas Vitalijus Smirnovas ir dukartinė pasaulio čempionė čiuožėja Eugenija Medvedeva. Ar jiems buvo suteikta galimybė pateikti savo kontrargumentus? Vėl neaišku. Jokios informacijos.

  Ir štai — vėlyvas vakaras. Oficialus pareiškimas.

  Rezultatas. TOK vykdomasis komitetas nusprendė, kad Rusijos sportininkai gali varžytis 2018 metų olimpinėse žaidynėse (be Rusijos vėliavos, be Rusijos nacionalinio himno, be šalies uniformos). Leidžiami Olimpinio judėjimo vėliavas, himnas ir spalvos. Ir varžytis galės tik "švarūs" sportininkai. Tuo pačiu metu Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Vitalijus Mutko buvo iki gyvos galos nušalintas nuo dalyvavimo olimpinėse žaidynėse.

  Griežčiausias iš visų įmanomų sprendimas. Buvo juk ir kitų variantų.

  Pavyzdžiui, pašalinti tuos Rusijos sportininkus, kurie dalyvavo 2014 metų žaidinėse Sočyje. Tai būtų skausmingas sprendimas Rusijos rinktinei, tačiau tai galėjo išgelbėti rinktinę.

  Arba — kitas variantas — kaip Rio-2016 metais — perduoti sprendimo teisę sporto šakų federacijoms.

  Pagaliau — mažiausiai tikėtinas, vertinant įvykių raidą, variantas — visiškas Rusijos rinktinės leidimas į žaidynės. Juk niekas niekam nepateikė jokių realių dopingo vartojimo įrodymų, Rusijos rinktinė a priori buvo paskelbta kalta dėl visų nuodėmių.

  Stebuklas neįvyko. Pasirinktas griežčiausias iš visų įmanomų sprendimas.

  Pasakoja NTV kanalo žurnalistė Irada Zeinalova, kuri praleido visą dieną Lozanoje, laukdama, kol bus priimtas TOK sprendimas.

  - Pranešimas, apie kurį TOK atstovai kalbėjo spaudos konferencijoje, ar kas nors jį matė? Jis buvo parodytas žurnalistams? Aišku, kas jame buvo?

  -  Niekas nematė. Atsakydamas į klausimus, Žukovas sakė, kad visos jų kalbls buvo išplatintos, bet mes jų nematėme, mes nežinome, apie ką kalbėjo mūsų delegacija. Jie pabrėžė, kad jie buvo išklausyti, kad jie nebuvo pertraukiami, kad su jais buvo elgiamasi pagarbiai, o po jų pasakytos kalbos, TOK pasitarė dvi valandas, tai reiškia, kad sprendimas nebuvo parengtas iš anksto. Tada TOK prezidentas Tomasas Bachas labai mandagiai ir tiksliai pasakė, ką nusprendė TOK. Tai jie nuolat pabrėžia, kad nebuvo jokio nusiteikimo, kad toliau tik Olimpinė asamblėja nuspręs, ar priimti šį TOK sprendimą. Svarbiausia, kaip jie sakė, kad šis sprendimas galioja iki paskutinės olimpinių žaidynių dienos. Paskutinę olimpinių žaidynių dieną jis nustoja galioti, o Rusijos komanda (kuri visas olimpinių žaidynių dienas bus vadinama komanda iš Rusijos) — paskutinę dieną galės eiti su nacionaline vėliava. 

  - Ar matote Rusijos reakcijos variantus į priimtą sprendimą?

  - Oficialūs asmenys susilaiko. "Dar per anksti kalbėti". Dabar jie yra labai atsargūs. Nes, kaip suprantu, dabar šis sprendimas yra kompromisas, gimęs tokioje agonijoje, kad dabar jie yra labai atsargūs. Aš dabar ėmiau Žukovo interviu— Žukovas pabrėžia, kad atskirame pranešime, kuris buvo išreikštas, aš negaliu prisiminti, — Schmido ar Osvaldo pranešime — pateikiamas Rodčenkovo ​​įvertinimas. Jame pabrėžiama, kad Rodčenkovas padarė viską, kad gautų naudos, ir visa dopingo sistema buvo sukurta siekiant gauti pelno. Tai yra, ačiū Dievui, iš visų komisijos išvadų buvo išbraukta tai, ką mes visada atmetėme. Tai, ko mes atkakliai teigėme: kad mes neturime valstybinės dopingo sistemos. TOK sprendime pabrėžiama, kad buvo ne valstybinė dopingo sistema, o sistemingi grupės žmonių pažeidimai siekiant pelno.

  - Ar manote, kad yra kokių nors variantų?

  - Matyt, taip. Kadangi Žukovas, tiksliau Smirnovas sako, kad TOK nusprendė: dabar mes vykdome taip, o paskui turime perversti puslapį ir pradėti gyventi iš naujo ir iš naujo kurti santykius. Tai jau neblogai, ar ne?

  Kokią išvadą mes galime padaryti? Akivaizdu, kad Rusijos aukštesnių pasiekimų spotras Rusijoje, ne pirmus metus tarptautinių bendruomenių spaudžiamas, nesugebėjo įrodyti savo nekaltumo. Kodėl? Antrasis klausimas. Pažeidimų įrodymai buvo labai abejotini. Kažkokie informatorių asmeniniai dienoraščiai, šnipų skylės sienose, alkoholiniai kokteiliai — tai net stebėtojo akimis kvailai atrodo. Ir dėl šio kvailumo — toks sprendimas?

  Ir ką mes dabar turime? Draudimas įeiti į olimpinį stadioną visiems kartu, komanda, draudimas sportininkams daryti tatuiruotę su žodžiu "Rusija", draudimas nešioti Rusijos vėliavos spalvų plaukų gumytes, draudimas dėvėti Rusijos spalvų uniformą — kaip tai susiję su olimpiniu judėjimu? Ir kur yra garantija, kad rytoj, tik dėl politinių priežasčių, iš olimpinių žaidynių nebus išmesta bet kokia kita šalis? Tiesiog todėl, kad ji kažkam nepatinka. Ir tai yra pasaulio olimpinis judėjimas?

  Dar šia tema

  Rusija nedalyvaus 2018 metų Olimpinėse žaidynėse po neutralia vėliava
  Peskovas: JAV bando neleisti rusų į Olimpiadą
  Tegai:
  Rusijos rinktinė, Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK), Lozana, Šveicarija, Rusija

  Svarbiausios temos