22:38 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  42

  Maskva paragino JT, ESBO ir Europos Tarybą įvertinti Latvijos prezidentu pasirašytą įstatymą, prilyginantį kovojusius Tarybų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos pusėse

  VILNIUS, sausio 10 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerija yra pasipiktinusi tuo, kad Latvijos prezidentas patvirtino įstatymą, prilyginantį veteranus, kovojusius Tarybų Sąjungos pusėje, su tais, kas buvo nacistinės Vokietijos pusėje.

  SS legionerių eitynės Rygoje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Oksana Dzadan

  Anksčiau Latvijos prezidentas Raimondas Vėjuonis pasirašė įstatymą "Dėl Antrojo pasaulinio karo dalyvio statuso", priimtą Seime ir suteikiantį vienodą statusą kariavusiems reguliariosiose karinėse dalyse kaip prieš nacistinę Vokietiją, taip ir prieš TSRS.

  "Esame pasipiktinę šiuo eiliniu šventvagišku įstatyminiu aktu. Atviras pasityčiojimas iš Antrojo pasaulinio karo eigos ir rezultatų yra visiškai nepriimtinas ir turės rimtų pasekmių Rusijos-Latvijos santykiams", — teigiama Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

  Rusijos URM paragino JT, ESBO ir Europos Tarybą įvertinti Latvijos prezidento pasirašytą įstatymą.

  Pagal dokumentą Antrojo pasaulinio karo dalyviais pripažįstami Latvijos piliečiai, buvę jais 1940 metų birželio 17 dieną arba tie, kurie galėjo pretenduoti į Latvijos pilietybę pagal tuometinius įstatymus. Taigi, dabar Antrojo pasaulinio karo dalyvio statuso negalės negali gauti dauguma tų, kurie apsigyveno Respublikoje tarybiniu laikotarpiu.

  Be to, Antrojo pasaulinio karo dalyviais taip pat nebus nepripažįstami buvę NSDAP nariai, gestapo darbuotojai ir buvę KGB bendradarbiai, o taip pat asmenys ir jų šeimų nariai, atvykę į Latviją pagal 1939 metų spalio 5 dienos vadinamąją sutartį dėl karinių bazių. Taip pat Antrojo pasaulinio karo dalyvio statusas nebus teikiamas asmenims, nuteistiems už nusikaltimus žmonijai ir kitus analogiškus nusikaltimus.

  Anksčiau Latvijos draugija prieš nacizmą kreipėsi į Respublikos prezidentą Raimondą Vėjuonį su prašymu vetuoti įstatymą dėl veteranų statuso. Organizacijos atstovas Janis Kuzins ​​pareiškė, kad įstatymas yra nesąžiningas, nes jis garbina tuos, kurie kovojo nacių Vokietijos pusėje.

  Rusijos ambasada Respublikoje taip pat išreiškė pasipiktinimą įstatymu ir pareiškė, kad jis "palieka už borto didelę dalį tų, kurie prisidėjo prie Europos išlaisvinimo nuo nacizmo".

  Dar šia tema

  Rusija iškels "miško brolių" temą ESBO
  Lietuvių mitologija apie "miško brolius"
  Ekspertas: "miško broliai" sunaikino 80% žydų Baltijos šalyse
  Zacharova kritikuoja NATO vaizdo įrašą apie "miško brolius“
  2018-ieji paskelbti Adolfo Ramanausko-Vanago metais
  Tegai:
  veteranai, įstatymas, Antrasis pasaulinis karas, Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM), Rusija

  Svarbiausios temos