20:29 2019 Lapkričio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1061
 • RUB70.6242
  Kaliningradas, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje reikalauja vadinti Kaliningradą Karaliaučiumi

  © Sputnik / Igor Zarembo
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  18111

  Lietuvoje ant kai kurių kelio ženklų link Rusijos Kaliningradasjau vadinamas Karaliaučiumi

  VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Visuomenininkai Lietuvoje prašo valdžios pašalinti Kaliningrado pavadinimą iš bet kokių oficialių dokumentų. Pagal taip vadinamosios Mažosios Lietuvos Tarybos įsitikinimus Kaliningradas — tai Karalaučius, praneša "Vesti Kaliningrad".

  Pranešime teigiama, kad Lietuvoje toks pavadinimas jau yra ant kelio ženklų į Rusijos pusę.

  Pasak istorikų, tokia iniciatyva neprisideda prie gerų kaimyninių santykių plėtros.

  "Mėginimas grįžti prie kažkokių nostalgiškų šio miesto pavadinimų, žinoma, turi grynai politinį kontekstą. Toks pavadinimas retkarčiais pasitaikydavo ir Latvijos diplomatų susirašinėjime, ten jis buvo vadinamas Karaliaučia. Apskritai tai mus tik sugretina su tuo Viduramžio laikotarpiu, kai buvo kuriami tie pirminiai etniniai mitai, kurie šiandien įsivelka į politinį skambesį šiuolaikinėje Lietuvoje ir iš dalies Latvijoje", — sakė fondo "Istoričeskaya pamyat" tyrimų programų vadovas Vladimir Simindej.

  Pernai sausį Seimo narys Linas Balsys sausio 20 dieną vykusioje diskusijoje "Pasaulis 2017 metais. Žvilgsnis iš Vilniaus" pareiškė, kad Europos Sąjungai pats laikas aptarti Kaliningrado "grąžinimą" Europai ir pabrėžė, kad pokario laikotarpio sienos jau prarado savo teisinę galią. Balsio teigimu, Rusija neteko teisės į Kaliningrado sritį po Krymo "aneksijos", todėl šiuo metu buvusios Rytų Prūsijos žemių valstybinė priklausomybė reikalauja tarptautinio aptarimo.

  Vėliau URM atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė pasakė, kad "Lietuva neturi jokių teritorinių pretenzijų nei vienam iš savo kaimynų ir nekelia klausimo dėl Kaliningrado srities statuso".

  Tada Rusijos Federacijos Tarybos tarptautinio komiteto pirmasis pavaduotojas Vladimiras Džabarovas pasiūlė Lietuvos parlametarui grąžinti Rusijai Vilniaus kraštą. Senatoriaus teigimu, Vilniaus kraštas niekada nepriklausė Lietuvai, iki 1917 metų jis buvo Rusijos imperijos sudėtyje, nuo 1920 iki 1939 metų priklausė Lenkijai. Džabarovas teigia, kad šios žemės buvo prijungtos prie Lietuvos TSR, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui.

  Kaliningrado (iki 1946 metų — Kionigsbergo) ir kelių kitų Rytų Prūsijos teritorijų perėjimui į TSRS jurisdikciją pritarė sąjungininkai Potsdamo konferencijoje. Regiono statusas buvo galutinai nustatytas 1947 metų vasario 25 dienos Sąjungininkų Kontrolės Tarybos Vokietijoje įstatyme "Dėl Prūsijos valstybės likvidavimo".

  Dar šia tema

  Bilietus traukiniui į Kaliningradą per Lietuvą galima pirkti internetu
  "AirBaltic" nuo 2018-ųjų balandžio pradės skrydžius iš Rygos į Kaliningradą
  Laikinai uždaromi Kaliningrado srities automobilių praleidimo punktai
  Naujas Rusijos geležinkelių planas dėl Kaliningrado: ar bus pasekmių Lietuvai?
  Lietuva padovanojo Kaliningradui nykštukinį begemotą
  Tegai:
  pavadinimas, tarptautiniai santykiai, Kaliningradas, Lietuva

  Svarbiausios temos