12:35 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1783
 • RUB85.6858
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  137

  Maskva ėmėsi priemonių atsakydama į trijų Rusijos diplomatų iš ambasados Vilniuje išsiuntimą

  VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Rusija atsakė į trijų Rusijos diplomatų iš Lietuvos išsiuntimą sprendimu išsiųsti tiek pat Lietuvos diplomatų, praneša RIA Novosti su nuoroda į Lietuvos URM atstovę Rasą Jakilaitienę.

  Penktadienį į Rusijos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviesti "eilės šalių", nusprendusių išsiųsti Rusijos diplomatus, diplomatinių atstovybių vadovai. Jiems buvo įteiktos protesto notos ir paskelbtos Rusijos atsakomosios priemonės.

  Rusijos URM pranešė apie savo sprendimą Lietuvos ambasadoriui Remigijui Motuzui.

  Pirmadienį 16 ES valstybių, o taip pat JAV, Kanada, Norvegija, Ukraina ir kai kurios kitos šalys paskelbė apie Rusijos diplomatų išsiuntimą. Lietuva išsiuntė tris Rusijos ambasados Vilniuje darbuotojus.

  Pirmoji apie diplomatų išsiuntimą paskelbė Didžioji Britanija, apkaltinusi Maskvą buvusio GRU pareigūno Sergejaus Skripalio ir jo dukros nunuodijimu.

  Lietuvos reakcija

  Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad išsiunčiami Lietuvos diplomatai neturi nieko bendro su žvalgyba.

  "Noriu pasakyti, kad tie žmonės visiškai neturi nieko bendro su veikla, kuri neatitinka diplomatinės veiklos. Mes ten žvalgybininkų, kurie dirba po priedanga, neturime ir neketiname jų turėti", —  pasakė Linkevičius spaudos konferencijos metu.  

  Pasak jo, Rusijos atsakas yra "nelygiavertis", nes Rusijos diplomatų Vilniuje dvigubai daugiau nei Lietuvos Maskvoje.

  Kova su "šnipais"

  Rusijos diplomatų išsiuntimas iš Europos valstybių, JAV ir Kanados yra istorinis smūgis "rusų šnipų tinklui" visame pasaulyje, pareiškė prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas užsienio politikai Nerijus Aleksiejūnas.

  Pirmadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją iškviestam Rusijos ambasadoriui Aleksandrui Udalcovui įteikta nota, kurioje pareikšta, kad iš Lietuvos turi būti išsiunčiami trys Rusijos diplomatai.

  Vėliau Udalcovas teigė, kad Lietuva nesuteikė jam jokių įrodymų, jog išsinčiami Rusijos diplomatai vykdė Lietuvoje šnipinėjimo veiklą.

  Ambasadorius pabrėžė, kad pasiteiravo Lietuvos URM atstovų, ar jie turi įrodymų, jog Rusija yra prisidėjusi prie Skripalio nunuodijimo, tačiau atsakymo taip pat negavo.

  Londonas kaltina Rusiją buvusio GRU pareigūno Sergejaus Skripalio ir jo dukros nunuodijimu.

  Kovo 4-ąją buvusį Pagrindinės žvalgybos agentūros karininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją rado be sąmonės prie prekybos centro Solsberyje. Londonas teigia, kad jie buvo apnuodyti kovine "Novičiok" klasės nervus paralyžuojančia medžiaga. Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa May tvirtina, kad "prie apnuodijimo prisidėjo Rusija".

  Kovo 18 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad visi kaltinimai dėl Skripalio apnuodijimo yra niekai, nes niekas neleistų sau tokio prieš pat prezidento rinkimus ir Pasaulio futbolo čempionatą. Putinas pabrėžė, kad Rusija neturi cheminio ginklo — jis buvo sunaikintas prižiūrint tarptautiniams stebėtojams. Be to, jis dar kartą pabrėžė, kad Rusija pasiruošusi kartu tirti Skripalio bylą, tačiau nėra iniciatyvos iš kitos pusės.

  Dar šia tema

  Tarp išsiųstų Rusijos diplomatų buvo tikrieji žvalgybos pareigūnai
  Rusijos diplomatai yra menama grėsmė Lietuvai
  Radoje papasakojo apie Rusijos diplomatų išsiuntimo pasekmes Kijevui
  Lietuva išsiunčia tris Rusijos diplomatus
  Tegai:
  diplomatai, Linas Linkevičius, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos