22:21 2020 Liepos 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1325
 • RUB81.3769
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  100

  Pasak Ukrainos valdžios atstovės, Kijevas neplanuoja ieškoti kompromiso dėl Stokholmo arbitražo sprendimo

  VILNIUS, sausio 25 ― Sputnik. Ukrainos energetikos ir anglių pramonės ministro pavaduotoja Natalija Boiko pareiškė, kad Maskva turės pasirašyti naują sutartį su Kijevu dėl dujų tranzito į Europą, nes dujotiekis "Nord Stream-2" iki šiol nenutiestas.

  Apie tai praneša RIA Novosti su nuoroda į Ukrainos žiniasklaidą.

  Boiko teigimu, iki 2020 metų sausio 1 dienos Rusija neturės laiko pradėti eksploatuoti dujotiekį, o dujų transportavimo į Europą poreikis išliks.

  "Todėl kuo ilgiau rusai vilkins, tuo sunkesnės bus galutinės derybos, tuo mažiau laiko bus susitarti ir panašiai", ― sakė valdžios atstovė.

  Ji pridūrė, kad, atsižvelgiant į šias aplinkybes, Ukraina neketina ieškoti kompromiso dėl Stokholmo arbitražo sprendimo, nes Rusijos pozicija "vis blogėja".

  Pirmadienį Briuselyje įvyko Rusijos, Ukrainos ir Europos Komisijos susitikimas, kuriame buvo aptarti dujų transportavimo klausimai, pasibaigus Rusijos "Gazprom" ir Ukrainos "Naftogaz" sutarčiai. Dabartinė sutartis dėl "mėlynojo kuro" tranzito per Ukrainą baigia galioti 2019 metų pabaigoje.

  Pažymima, kad šalys nepasiekė jokio susitarimo, tačiau EK pateikė pasiūlymą dėl būsimos sutarties.

  Europos Komisijos teigimu, įmonių sutartis turi būti sudaroma ilgesniam kaip 10 metų terminui. Dujų tranzito apimtis turėtų būti patraukli investuotojams, kurie bus pakviesti modernizuoti Ukrainos dujų perdavimo tinklą.

  Šalys susitarė tęsti šio klausimo svarstymą gegužės mėnesį, po Ukrainos prezidento rinkimų, kurie vyks kovo 31 dieną.

  Ginčas tarp "Gazprom" ir "Naftogaz"

  Nuo 2014 metų birželio "Gazprom" ir "Naftogaz" bylinėjosi Stokholmo arbitraže. Šių metų vasarį teismas priėmė galutinį sprendimą ginčo dėl dujų tiekimo byloje ir nurodė Rusijos kompanijai sumokėti "Naftogaz" 2,56 milijardo dolerių (apie 2,262 milijardo eurų).

  Rusija tai apskundė ir pareikalavo atšaukti sprendimą. "Gazprom" taip pat paskelbė, kad nutraukia sutartis su Ukrainos įmone.

  Pernai gegužės mėnesį "Naftogaz" paskelbė apie priverstinį lėšų išieškojimą ir "Nord Stream AG" bei "Nord Stream-2 AG" akcijų Šveicarijoje areštą, o birželio mėnesį — "Gazprom" aktyvų Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje areštą. Rugsėjo mėnesį buvo panaikintas sprendimas, blokuojantis "Naftogaz" bandymus konfiskuoti Rusijos bendrovės aktyvus. "Gazprom" teigė, kad sieks, jog sprendimas būtų persvarstytas.

  Praėjusiais metais "Naftogaz" inicijavo dar vieną tyrimą, kuriuo reikalauja, kad "Gazprom" peržiūrėtų dujų tranzito tarifus 2018–2019 metams ir kompensuotų "nepriemokas" dar 11,6 milijardo dolerių.

  Ukrainos valstybinės bendrovės vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenko pareiškė, kad "Naftogaz" yra pasirengęs sumažinti ieškinio Rusijos kompanijai "Gazprom" sumą, jei Ukraina išlaikys tranzitą po 2019 metų.

  Naujo dujotiekio statyba

  Projektas "Nord Stream-2" apima dvi dujų tiekimo linijas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją. Bendras dujotiekio pajėgumas ― 55 milijardai kubinių metrų per metus.

  Projektui aktyviai priešinasi Ukraina, kuri bijo prarasti pajamas iš Rusijos dujų tranzito, daugelis Europos šalių (įskaitant Lenkiją, Latviją ir Lietuvą) ir JAV, ragindama ES naudoti suskystintas gamtines dujas.

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad "Nord Stream-2" yra ne politinis, o ekonominis projektas.

  Šiaurės srautas-2
  © Sputnik /
  "Šiaurės srautas-2"

  Dar šia tema

  "Naftogaz" įvardijo finansinių pretenzijų "Gazprom" sumą
  "Gazprom": dujų tiekimas į Kaliningrado sritį nebepriklauso nuo Lietuvos
  "Gazprom": Rusijos SGD terminalas panaikino tranzito per Lietuvą rizikas
  Tegai:
  dujos, Rusija, Ukraina

  Svarbiausios temos