22:40 2020 Rugpjūčio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  104

  Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto vadovas paskelbė, kad Rusija neketina pirmoji dislokuoti Europoje raketas ir tik pasilieka sau teisę atsakyti į JAV veiksmus, vadovaudamasi veidrodiniu principu

  VILNIUS, kovo 11 — Sputnik. Rusija pasilieka teisę veikti, vadovaudamasi veidrodiniu principu vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų kūrimo, gamybos ir dislokavimo klausimais, tačiau neketina dislokuoti tokių ginklų pirma — taip pirmadienį Maskvoje surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje karo atašė, sakė Valstybės Dūmos Gynybos komiteto vadovas Vladimiras Šamanovas.

  "Šiandienos sąlygomis Rusija pasilieka teisę veikti, vadovaudamasi veidrodiniu principu vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų kūrimo, gamybos ir dislokavimo klausimais. Kovo 4 dienos nutarimu Rusijos Federacijos prezidentas sustabdė Rusijos dalyvavimą šioje sutartyje. Tačiau mes neketiname pirmieji dislokuoti tokius perspektyvius ginklus tuose regionuose (tarp jų ir Europoje), kur nebus panašių amerikiečių sistemų", — sakė Šamanovas.

  Pastaraisiais metais Maskva ir Vašingtonas nuolat kaltina vienas kitą Vidutinio ir trumpojo nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) pažeidimais. Pagrindinė JAV pretenzija Rusijai — raketos 9M729. Tačiau Rusija ne kartą pareikšdavo, kad griežtai laikosi savo įsipareigojimų pagal sutartį. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas anksčiau pažymėjo, kad Maskva Jungtinėms Valstijoms kelia labai rimtų klausimų dėl to, kaip amerikiečiai įgyvendina sutartį. Pasak jo, JAV kaltinimai Maskvai dėl INF sutarties pažeidimo yra nepagrįsti, o Vašingtono susirūpinimą kelianti raketa 9M729 buvo išbandyta pagal sutartyje numatytą diapazoną.

  Anksčiau Valstybės departamento vadovas Maikas Pompėjas paskelbė Maskvai ultimatumą, pagal kurį "Rusija per du mėnesius turi grįžti prie Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties, antraip JAV sustabdys savo įsipareigojimus pagal susitarimą". Rusijos užsienio reikalų ministerija paprieštaravo, pabrėždama, kad Maskva griežtai vykdo susitarimą, ir Vašingtonas apie tai žino.

  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF) buvo pasirašyta 1987 metais TSRS ir JAV vadovų Michailo Gorbačiovo ir Ronaldo Reigano. Susitarimas numatė mažinti visos klasės raketų ginklų su pataikymo nuotoliu nuo 500 iki 1000 ir nuo 1000 iki 5500 kilometrų kiekį.

  JAV prezidentas Donaldas Trampas šiais metais paskelbė, kad Vašingtonas vasario 2 dieną pradės pasitraukimo iš sutarties su Rusija procedūrą. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 2 dieną paskelbė, kad Rusijos Federacija veidrodiniu principu atsakys į Jungtinių Valstijų sprendimą pasitraukti iš INF sutarties, t.y. taip pat joje nebedalyvaus.

  Rusijos vadovas pažymėjo, kad šalis neturėtų ir nebus įtraukta į brangias ginkluotės varžybas. Kita vertus, Putinas pridūrė, kad visi Rusijos Federacijos siūlymai nusiginkluoti "lieka ant stalo ir durys yra atviros", tačiau reikalauja neinicijuoti derybų šiuo klausimu. Kovo 4 dieną Putinas pasirašė dekretą, kuriuo sustabdomas Rusijos dalyvavimas INF sutartyje.

  Dar šia tema

  Ekspertas: NATO verčia Rusiją gausinti trumpojo nuotolio ginkluotę
  Grybauskaitė: NATO turi būti nuolatos pasirengęs atremti "grėsmę iš Rytų"
  SBU atsargos pulkininkas pasiūlė sukurti "atpildo ginklą" prieš Rusiją
  NATO rengiasi reaguoti į prie Aljanso sienų dislokuojamas Rusijos raketas
  Ekspertas: JAV stengiasi primesti Rusijai kaltę dėl INF žlugimo
  Tegai:
  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF), Rusija

  Svarbiausios temos