15:53 2020 Liepos 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1200
 • RUB79.6793
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  130

  Pagrindinė publikacijų dalis skirta mūšiams dėl Sevastopolio, Simferopolio, Sudako ir Jaltos

  VILNIUS, balandžio 8 — Sputnik. Rusijos gynybos ministerija paskelbė unikalius dokumentus apie Krymo mūšius Didžiojo Tėvynės karo metu. Susipažinti su jais galima ministerijos interneto tinklalapyje.

  Lietuvos narystės NATO metinės, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Ketvirtasis Ukrainos frontas ir Atskiroji pajūrio kariuomenė 1944 metų balandžio 8 dieną pradėjo Krymo puolimą. Jis baigėsi praėjus mėnesiui, gegužės 12 dieną, visišku 17-osios vermachto armijos pralaimėjimu.

  Gynybos ministerijos paskelbti dokumentai anksčiau buvo įslaptinti ir prieinami tik siauram istorikų ratui. Dauguma jų skirta kovoms dėl Sevastopolio, Simferopolio, Sudako, Jaltos ir Kerčės.

  Pateiktuose dokumentuose yra informacijos apie tai, kaip tarybų vadovybė organizavo Krymo gynybą, ir apie mūšius pusiasalyje. Pavyzdžiui, 51-osios atskirosios kariuomenės vado generolo pulkininko Fiodoro Kuznecovo įsakyme pateikiama informacija apie vietos gyventojų dalyvavimą kuriant sustiprintus rajonus aplink Simferopolį, Jevpatoriją ir Feodosiją.

  Ministerijos tinklalapyje paskelbtas Juodosios jūros laivyno 8-osios atskirosios jūrų pėstininkų brigados vado, pakrantės tarnybos generolo majoro Vladimiro Vilšanskio, kurio padalinys 1941 metų gruodį dalyvavo Sevastopolio gynyboje, pranešimas ir ataskaitos apie povandeninių laivų, kurie aprūpino apsuptas Raudonosios armijos dalis, ekipažų veiklą.

  Be to, paskelbta Vokietijos vadovybės programa apie pusiasalio infrastruktūros sunaikinimą.

  "Buvo suplanuota sunaikinti visus svarbiausius Krymo kelius, uostus, visus ūkinius įrenginius, aerodromus, užtvankas, geležinkelius, ryšių įrenginius, tiltus, pramonės įmones", — teigiama pranešime.

  Paskelbta medžiaga rodo, kiek kruvini buvo mūšiai dėl Krymo miestų ir kokią didelę reikšmę nacių kariams turėjo pusiasalio kontrolė, pažymėjo Rusijos gynybos ministerija.

  Ministerija taip pat pabrėžė, kad dokumentai buvo paskelbti siekiant užkirsti kelią istorijos klastojimui ir bandymams pakeisti informaciją apie karo rezultatus.

  Dar šia tema

  Linkevičius tikisi, kad po rinkimų provakarietiška Ukrainos kryptis nesikeis
  "Petro epochos" pabaiga: kokie bus Lietuvos santykiai su "naujuoju Kijevu"
  Maskva atvira dialogui su Kijevu dėl Minsko susitarimų
  Tegai:
  Antrasis pasaulinis karas, Krymas, Rusija

  Svarbiausios temos