07:33 2021 Balandžio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.2035
 • RUB91.7527
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (129)
  182

  Įtariamaisiais pripažinti Vilniaus apygardos teismo teisėjai Ainora Macevičienė, Aiva Survilienė, Virginija Tamošiūnaitė ir Artūras Šumskas

  VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Rusijos tardymo komitetas iškėlė baudžiamąją bylą prieš Lietuvos teisėjus, pranešė  RIA Novosti oficiali komiteto atstovė Svetlana Petrenko.

  Lietuvos teisėjai įtariami sąmoningai paskelbę neteisėtą nuosprendį prieš rusus.

  "Pagal Rusijos tardymo komiteto tyrimo rezultatus iškelta baudžiamoji byla prieš Vilniaus apygardos teismo teisėjus Ainorą Macevičienę, Aivą Survilienę, Virginiją Tamošiūnaitę ir Artūrą Šumską", — patvirtino Petrenko.

  Atlikus tyrimą nustatyta, kad Vilniaus apygardos teismo teisėjai Macevičienė, Survilienė, Tamošiūnaitė ir Šumskas "sąmoningai paskelbė neteisėtą nuosprendį" Dmitrijui Jazovui, Michailui Golovatovui, Vladislavui Švedui, Jurijui Meliui, Genadijui Ivanovu ir kitiems Rusijos Federacijos piliečiams, pripažinę juos kaltais dėl "karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui" bei nuteisė juos laisvės atėmimu nuo ketverių iki keturiolikos metų.

  "Paskelbdami nuosprendį teisėjai tikrai žinojo, kad tariamų kaltinamųjų veiksmai yra nesuderinami su faktinėmis 1991 metų sausio įvykių aplinkybėmis", — sakė komiteto atstovė.

  Be to, anot Petrenko, nebuvo atsižvelgta į šaudymo į civilius nuo stogų ir gretimų pastatų viršutinių aukštų faktus.

  "Nors tikrai žinoma, kad konflikte dalyvavo trečioji šalis", — pažymėjo ji.

  Petrenko taip pat pažymėjo, kad nuosprendyje teigiama, jog "iš esmės nėra jokio būdo konkretizuoti, kieno veiksmai sukėlė didžiausias pasekmes, tai yra, civilių žudymą ir sunkius sužalojimus".

  "Taigi, jie šiurkščiai ignoravo vieną iš baudžiamosios teisenos principų, pagal kurį visos abejonės aiškinamos kaltinamojo naudai", — sakė Petrenko.

  Ji pridūrė, kad kaltinamasis nuosprendis pažeidė visuotinai pripažintą tarptautinės teisės ir baudžiamojo proceso principą — nepriimtinumas taikyti atgalinį baudžiamojo įstatymo galiojimą.

  Vilniaus apygardos teismas kovo 27 dieną paskelbė nuosprendį "Sausio 13-osios byloje". Dauguma kaltinamųjų "Sausio 13-osios byloje" teisiami už akių, kaltinamųjų suole buvo tik Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas. Teismas jiems skyrė atitinkamai 7 ir 4 metus kalėjimo.

  Taip pat Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą. Buvusiam gynybos ministrui skyrė 10 metų kalėjimo, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui ― 12 metų.

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė teismo nuosprendį "Sausio 13-osios byloje" vadina akistata su tiesa ir istorinio teisingumo diena. Rusijos URM pažadėjo būtinai atsakyti į Lietuvos veiksmus.

  Sausio 13-osios įvykiai

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

  Lietuvos prokuratūra nepagrįstai teigė, kad prie televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų karių.

  Įvykių dalyviai iš Tarybų Sąjungos pusės teigia, kad laisvės gynėjus  nužudė provokatoriai, kurie šaudė nuo kaimyninių namų stogų.

  Rusija ne kartą kritikavo šį teisminį procesą Lietuvoje, teigdama, kad jis vykdomas pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos baudžiamąją teisę, o į bylą įtraukti asmenys apkaltinti pagal tais laikais neegzistavusius straipsnius.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  Temos:
  Sausio 13-osios byla (129)

  Dar šia tema

  Rusijos žurnalistai neįleidžiami į "Sausio 13-osios bylos" posėdį — video
  Rusija būtinai atsakys į Lietuvos nuosprendį "Sausio 13-osios byloje"
  Teisininkas: Rusijai nėra jokių apribojimų ištirti Lietuvos teisėjų veiksmus
  ES atsakė į Lietuvos sprendimą neįleisti Rusijos žurnalistų į teismo posėdį
  Tegai:
  Rusijos tardymo komitetas, Sausio 13-osios byla

  Svarbiausios temos