18:57 2020 Rugpjūčio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  75

  Kaip pažymėjo Rusijos ministras, jei Vašingtonas iš tikrųjų nori susitarti su Rusija, tai ir reikėtų padaryti. Jei ne, tada tai reikia pripažinti atvirai

  VILNIUS, rugpjūčio 18 — Sputnik. Išlaidos vidutinio ir trumpojo nuotolio raketoms kurti buvo numatytos JAV biudžete prieš metus iki Vašingtono pasitraukimo iš INF sutarties, sakė Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.

  "Faktiškai prieš aštuonis mėnesius, beveik prieš metus iki šio sprendimo priėmimo, į (JAV) biudžetą buvo įtrauktos lėšos tokioms raketoms kurti, patvirtintos, paskirstytos ir nukreiptos tokių raketų kūrimui pradėti", — sakė Šoigu televizijos kanale "Rossija 24".

  Gynybos ministerijos vadovas priminė, kad Maskva niekada neatsisakė dialogo su JAV ir siūlė Vašingtonui grįžti prie derybų dėl INF sutarties, taip pat veikė atvirai.

  Anot ministro, Rusija parodė raketą, kuri, pasak JAV, tariamai pažeidė susitarimo sąlygas, tačiau Vašingtono atstovai neatvyko į susitikimą.

  Tuo pačiu metu Rusija nereaguos analogiškai, kol JAV nuspręs dislokuoti prieštaraujančius INF sutarčiai ginklus Europoje ar Azijoje.

  Kaip pabrėžė Šoigu, jei Amerika nori susitarti, tai turėtų būti padaryta.

  "Jei tokio noro nėra, tada tam tikru etapu reikia nustoti gudrauti ir pasakyti, kad mes nenorime susitarti, mes jas [raketas] dislokuosime Azijoje ir kituose regionuose", — teigė Šoigu.

  INF sutartis

  INF (Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų) sutartis nustojo galioti rugpjūčio 2 dieną JAV iniciatyva. Tą pačią dieną Pentagonas paskelbė, kad JAV pradės kurti vidutinio ir trumpojo nuotolio sausumos raketas su nebranduoline įranga, kurios anksčiau buvo uždraustos INF sutartyje.

  Vašingtonas paskelbė vienašalį pasitraukimą iš šio susitarimo šiais metais, kaltindamas Rusiją ilgalaikiu sutarties pažeidimu. Maskva atmeta visus kaltinimus. Kliūtimi tapo 9M729 raketa, kuri yra "Iskander-M" komplekso dalis. Anot JAV, maksimalus jo nuotolis viršija 500 kilometrų, kuriam taikoma INF sutartis.

  Rusija šiuos kaltinimus neigia ir netgi parodė raketą užsienio spaudos atašė, tačiau JAV ir NATO atstovai net neatvyko į susitikimą.

  Liepos pradžioje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą dėl sutarties sustabdymo. Rusija ne kartą pareiškė, kad visiškai laikosi INF sutarties. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva turi labai rimtų klausimų Vašingtonui dėl sutarties vykdymo. Pasak jo, JAV kaltinimai dėl INF sutarties pažeidimo yra nepagrįsti.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva ir Latvija demonstruoja neprofesionalumą INF atžvilgiu
  Europos Parlamentas paragino pradėti derybas dėl INF sutarties globojant JT
  INF sutarties pabaiga: kaip užgęsta supervalstybės
  Tegai:
  JAV, Sergejus Šoigu, Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF)

  Svarbiausios temos