02:48 2020 Balandžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.0785
 • RUB82.8075
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  73

  Anot Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovo, europiečiai suinteresuoti, kad jų teritorijose nebūtų Amerikos raketų

  VILNIUS, rugsėjo 10 — Sputnik. Maskva perspėja Europos valstybes, kad jų teritorijoje nebūtų dislokuotos amerikiečių raketos, žurnalistams sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruško.

  Jis pabrėžė, kad vidutinio nuotolio raketų klausimas yra strateginio stabilumo ir Europos saugumo klausimas.

  "Patys europiečiai, be abejo, kaip mes manome, turėtų būti suinteresuoti padaryti viską, kad jų žemynas nepavirstų <...> amerikiečių raketų dislokavimo ir paleidimo platforma", — cituoja Gruško RIA Novosti.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Никольский

  Jis pabrėžė, kad toks išdėstymas pakenks tų valstybių teritorijoms, kurios "gali pasiduoti JAV spaudimui, jei toks atsiras".

  Gruško pažymėjo, jog Rusija gavo NATO signalą, kad aljansas neketina dislokuoti vidutinio nuotolio raketų.

  "Bet koks Amerikos vidutinio nuotolio raketų dislokavimas regionuose, esančiuose artimiausioje Rusijos kaimynystėje, turės įtakos strateginei pusiausvyrai. Ši grėsmė bus dar didesnė, palyginti su strateginėmis sistemomis, nes sutrumpėja skrydžio laikas", — pabrėžė Gruško.

  Padėtis aplink INF sutartį

  1987 metais TSRS ir JAV pasirašė Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF): šalys įsipareigojo sunaikinti visus antžeminių balistinių ir sparnuotųjų raketų kompleksus, kurių veikimo nuotolis yra vidutinis (1000-5500 kilometrų) ir trumpasis (nuo 500 iki vieno tūkstančio kilometrų).

  2018 metų spalio mėnesį Trampas paskelbė, kad Vašingtonas pasitraukia iš susitarimo dėl to, kad Maskva neva "nevykdo įsipareigojimų", tačiau Amerika nepateikė to įrodymų.

  Rusija ne kartą pareiškė, kad visiškai laikosi INF sutarties. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva turi labai rimtų klausimų Vašingtonui dėl to, kaip pati Amerika laikosi sutarties sąlygų.

  2019 metais Rusija, reaguodama į JAV veiksmus, taip pat pasitraukė iš INF sutarties.

  Dar šia tema

  Rusijos URM pakomentavo INF sutartyje uždraustų raketų bandymus JAV
  Federacijos taryba: JAV bando įtraukti Rusiją į naujas ginklavimosi varžybas
  Kinija ragina JAV palaikyti ginklų kontrolės sistemą
  Tegai:
  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF), ES, JAV, Rusija

  Svarbiausios temos