21:49 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1645
 • RUB89.8713
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  186

  Kaip priminė Sergejus Ivanovas, Baltijos šalių gyventojai turėjo tokias pačias teises ir pareigas kaip ir visi sovietų piliečiai, ir daugeliui jų TSRS laikais pavyko daug ko pasiekti

  VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Vakarų šalių tvirtinimai, jog Sovietų Sąjunga tariamai "okupavo" Baltijos šalis ir dalį Lenkijos, prieštarauja istoriniams duomenims. Tai pareiškė Rusijos karo istorijos draugijos valdybos pirmininkas, specialusis prezidento atstovas aplinkosaugos, ekologijos ir transporto klausimais Sergejus Ivanovas, praneša RIA Novosti.

  Anot jo, kalbėti apie "okupaciją" yra neteisėta, nes šių teritorijų gyventojai gavo sovietų pilietybę.

  "Tiek Baltijos šalių, tiek (TSRS sudėtyje buvusios ) Lenkijos gyventojai tapo Sovietų Sąjungos piliečiais su visomis iš to kylančiomis teisėmis ir įsipareigojimais. Daugelis šių teritorijų piliečių tapo sovietinio elito — tiek politinio, tiek kultūrinio — nariais. Ar būna tokia okupacija?" — pažymėjo jis.

  Ivanovas pabrėžė, kad jei lygintume TSRS veiksmus su vokiečių okupacija ar su Didžiosios Britanijos ar Prancūzijos kolonijose veikusiu režimu, pamatytume, kad skirtumas — milžiniškas.

  Jis taip pat priminė, kad tautoms, kurios dabar kalba apie "okupaciją", tada buvo naudinga būti TSRS dalimi.

  "Neturtingiausi sluoksniai ir viduriniosios klasės atstovai daug gavo iš sovietų valdžios, tą pačią žemę. Tačiau kaltinti TSRS okupacija ir išnaudojimu yra antiistoriška", — pridūrė jis.

  Baltijos šalių "okupacija"

  Lietuva, Latvija ir Estija ne kartą yra pareiškusios, kad jų įstojimas į TSRS buvo ne savanoriškas, bet "okupacijos" padarinys. Respublikos nuolat kovoja su "okupacijos padariniais" ir reikalauja finansiškai atlyginti "žalą".

  Maskva ne kartą aiškino, kad Baltijos šalių prisijungimas 1940 metais neprieštaravo nė vienam tarptautinės teisės punktui. Tarp šalių nebuvo karinio konflikto, o vietos valdžia netrukdė Tarybų kariuomenei patekti į respublikas ir netgi išreiškė aiškų sutikimą.

  Be to, visą sovietmetį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Vokietijos ir Tarybų Sąjungos nepuolimo pakto, žinomo kaip Molotovo-Ribentropo paktas, pasirašymo 80-mečio išvakarėse buvo paskelbti Latvijos užsienio reikalų ministerijos dokumentai. Jie įtraukti į rinkinį "Priverstinis aljansas. Sovietų ir Baltijos šalių santykiai ir tarptautinė krizė 1939–1940", paneigiantį Baltijos šalių propagandą apie "sovietinę okupaciją". Archyvinės medžiagos rodo, kad TSRS neskubėjo prijungti Baltijos šalis, o savitarpio pagalbos paktai pasirašyti respublikų valdžių iniciatyva.

  Dar šia tema

  Baltijos šalys vėl prakalbo apie kompensaciją už "sovietinę okupaciją"
  "Bagrationo" triumfas. Kuo Hitleris sumokėjo už Baltarusijos okupaciją
  Paviešinti dokumentai, išsklaidantys Baltijos šalių mitus apie "sovietų okupaciją"
  Tegai:
  Baltijos šalys, "sovietinė okupacija", Maskva

  Svarbiausios temos