20:57 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  35

  Anksčiau Ukrainos valdžiai sąmoningai ir kryptingai priešpriešino Krymo totorius Rusijai ir Rusijos gyventojams Kryme, todėl ir atsirado nepasitikimi santykiai tarp rusų ir Krymo totorių

  VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Krymo totoriai nebepriešpriešinami Rusijos gyventojams po pusiasalio perėjimo Rusijos jurisdikcijai, Varšuvoje ESBO žmogaus teisių susitikime pareiškė Krymo muftijaus pavaduotojas Esadulachas Bairovas, praneša RIA Novosti.

  "Prie Ukrainos valdžios Krymo totoriai buvo priešpriešinami Rusijai ir Rusijos gyventojams Kryme. Tai buvo daroma sąmoningai, kryptingai ir visi klausimai buvo sprendžiami šiame rakurse. Kai reikėjo nuraminti totorius, buvo palaikoma rusiška dauguma, kai reikėjo daryti kažkokią įtaką rusų daugumai, buvo palaikomi Krymo totoriai", — pasakė Bairovas.

  "Šioje atmosferoje nuolat buvo kuriami santykiai. Žinoma, per 24 metus atsirado tokie nepasitikimi santykiai tarp rusų ir Krymo totorių", — pridūrė jis.

  Muftijaus pavaduotojas pažymėjo, kad padėtis kardinaliai pasikeitė po 2014 metų referendumo.

  "Tai labai greitai baigėsi, kai įvyko referendumas, ir Kryme pradėjo stiprėti Rusijos jurisdikcija. Krymo totoriai pamatė visiškai kitokį požiūrį į save. Tai labai svarbu. "Skaldyk ir valdyk" politika, dviejų etninių grupių susikirtimo politika akimirksniu išnyko", — pasakė jis.

  Bairovas taip pat papasakojo, kad kai kurie politikai Kijeve ragino Krymo totorius boikotuoti vietinių tarybų rinkimus 2014 metais.

  "Mūsų Ukrainos veikėjai ragino Krymo totorius boikotuoti rinkimus. Kokiu tikslu tai buvo daroma, Krymo totoriai iki šiol negali suprasti", — pasakė jis.

  Anksčiau Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis pareiškė, kad grąžins Krymą į šalies sudėtį, taip pat pažadėjo išlaisvinti "Krymo totorių tėvynę nuo okupacijos". Tačiau neigiamai į jo žodžius sureagavo Krymo Respublikos Krymo totorių regioninės nacionalinės-kultūrinės autonomijos vadovas Eivazas Umerovas. Jis pažymėjo, kad Krymo totoriams nereikia Kijevo dėmesio, o jų tautos nereikia išlaisvinti nuo "okupacijos", nes jie nelaiko savęs "okupuotais".

  Krymo totoriams kasmet iš respublikos biudžeto skiriama pusė milijardo rublių (dugiau nei 7 milijonai eurų), o pagal federalinę tikslinę plėtros programą iki 2022 metų numatyta skirti 10,3 milijardo rublių (maždaug 143 milijonai eurų).

  Krymas Rusijos dalimi tapo 2014 metais po referendumo, surengto dėl valstybinio perversmo Ukrainoje. Daugiau nei 96 procentai rinkėjų pusiasalyje ir daugiau kaip 95 procentai Sevastopolio gyventojų balsavo už prisijungimą prie Rusijos teritorijos.

  Kijevo valdžia Krymą laiko savo, bet "laikinai okupuota teritorija". Maskva ne kartą pabrėžė, kad gyventojai balsavo pagal tarptautinę teisę, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad šis klausimas visiškai uždarytas.

  Dar šia tema

  Iš Krymo istorijos vadovėlių bus pašalintas skyrius apie kolaboravimą
  Kryme iš apyvartos pašalinti prieštaringai vertinami istorijos vadovėliai
  Ukrainos prezidento komanda ruošia Krymo "grąžinimo" strategiją
  Tegai:
  Ukraina, Rusija, totoriai, Krymas

  Svarbiausios temos