19:40 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  53

  Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad Rusijos pusė neplanuoja atsisakyti tranzito per kaimyninės šalies teritoriją, tačiau Maskva negali transportuoti degalų, jei to nenori Kijevas

  VILNIUS, lapkričio 4 — Sputnik. Kijevui reikalingas Rusijos dujų tranzitas per Ukrainos teritoriją, nes be jo Ukrainos dujų transportavimo sistema subyrės, pareiškė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas televizijos kanalo "Rossija 1" laidoje "Maskva. Kremlius. Putinas".

  "Šią savaitę vyko "Gazprom" atstovų, Ukrainos kolegų ir Europos Komisijos atstovų derybos dėl Ukrainos tranzito. Viskas įremiama į vieną dalyką — ar reikia transportuoti per Ukrainą? Na, žinoma, reikia, aišku, kad reikia. Tai reikalinga pačiai Ukrainai, nes jei nebus tranzito, Ukrainos dujų transportavimo sistema paprastai subyrės", — pasakė jis.

  Prezidento atstovas spaudai pabrėžė, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ne kartą yra pareiškė, kad Rusija neketina atsisakyti tranzito per Ukrainos teritoriją. Tačiau Maskva negali transportuoti dujų, jei to nenori pats Kijevas.

  "Ir be to, kaip iš viso galima apie ką nors kalbėti ir siekti kažkokių susitarimų, jei tokios bakchanalijos Arbitraže tęsiasi. Putinas aiškiai pasakė, kad, vaikinai, pirmiausia reikia atsisakyti kai kurių reikalavimų, kurie yra gana absurdiški, o tada jau susitarti", — pridūrė Peskovas.

  Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Ukrainos "Naftogaz" Stokholmo arbitražui pateikė priešieškinį prieš "Gazprom" dėl 12 milijardų JAV dolerių. Ukrainos įmonės vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenka pareiškė, kad šių priemonių buvo imtasi reaguojant į Rusijos pusės kreipimąsi į arbitražą praėjusių metų balandį.

  Be to, "Naftogaz" planuoja iš Rusijos koncerno išieškoti tris milijardus dolerių 2020 metais.

  Dujų tranzito sutartys tarp Maskvos ir Kijevo baigiasi šių metų pabaigoje. Šalys, dalyvaujant Briuseliui, bando susitarti pratęsti "mėlynojo kuro" tiekimą į ES per Ukrainą, tačiau kol kas to nepavyko padaryti.

  Paskutinis trišalis susitikimas, neatnešęs reikšmingų rezultatų, vyko praėjusią savaitę. Rusija, Ukraina ir Europos Komisija susitarė grįžti prie šio klausimo lapkričio pabaigoje.

  "Gazprom" ir "Naftogaz" ginčas

  2017 metų gruodį ir 2018 metų vasarį Stokholmo arbitražo teismas priėmė sprendimą dėl "Gazprom" ir "Naftogaz" ginčo dėl mėlynojo kuro tiekimo ir tranzito, įpareigojęs Rusijos įmonę sumokėti 2,56 milijardo JAV dolerių.

  "Gazprom" apskundė nutarimą ir pareikalavo visiškai panaikinti sprendimą dėl tranzito. Rusijos pusė taip pat kreipėsi į Stokholmo arbitražą pateikdama ieškinį nutraukti sutartis su "Naftogaz", kurios buvo sudarytos laikotarpiui iki 2019 metų pabaigos.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva ir Kijevas turėtų atsisakyti visų abipusių pretenzijų dėl ginčo dėl dujų ir "atsikratyti absurdo", kuris vyksta ir Stokholmo arbitraže.

  Dar šia tema

  "Naftogaz" priešinasi dujų sutarties su Rusija pratęsimui
  Ekspertas paaiškino, kodėl Europa niekada neatsisakys dujų ir anglies
  Briuselyje prasidėjo trišalės konsultacijos dėl dujų tranzito tarp Rusijos, Ukrainos ir EK
  Tegai:
  tranzitas, dujų tranzitas, dujos, Rusija, Dmitrijus Peskovas, Ukraina

  Svarbiausios temos