23:31 2020 Gegužės 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  110

  Taikos forume Rusijos užsienio reikalų ministras tvirtino, kad JAV siekia atskirti dalį Sirijos, nes nori kontroliuoti naftos telkinius

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Vašingtonas siekia atskirti teritorijas rytiniame Eufrato upės krante ir daro viską, kas įmanoma, kad ten sukurtų kvazivalstybę, antrajame Paryžiaus taikos forume sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

  "(JAV — Sputnik) prašo Persijos įlankos šalių didelių investicijų, prašo kurdų — savigynos būrių, kad būtų sukurta vietos administracija Sirijos demokratinių pajėgų pagrindu, turint aiškų ketinimą atskirti šią Sirijos dalį ir kontroliuoti ten esančius naftos telkinius", — cituoja ministrą RIA Novosti.

  Lavrovas taip pat pažymėjo, kad JAV draudžia sąjungininkams investuoti į Sirijos atkūrimo projektus, kuriuos kontroliuoja oficialus Damaskas.

  "Mes kartu su Sirijos vyriausybe palaikome, kviesdami prisijungti visus, sudaryti sąlygas modernizuoti pabėgėlių grąžinimo infrastruktūrą, kad šalis galėtų grįžti į normalų gyvenimą", — pabrėžė Rusijos URM vadovas.

  Vakar Lavrovas teigė, kad JAV bandymai apiplėšti Siriją ir perimti naftos telkinių valdymą yra neteisėti ir nieko gero neduoda.

  Situacija Sirijoje

  Ginkluotas konfliktas Sirijoje vyksta daugiau nei aštuonerius metus. Padėtis pablogėjo spalio pradžioje, 9 dieną, kai Turkija paskelbė operaciją "Taikos šaltinis". Kova prasidėjo nuo atakų iš oro prieš kurdų pajėgų pozicijas. Kaip pranešė Ankara, Turkijos kariuomenė turėtų sukurti buferinę zoną, kuri užtikrintų Turkijos sienos saugumą.

  Vašingtonas savo ruožtu atsisakė dalyvauti Ankaros karinėje operacijoje ir paskelbė apie kariuomenės išvedimą.

  Po to Pentagono vadovas Markas Esperis teigė, kad dėl Turkijos puolimo JAV pradėjo apie tūkstančio JAV karių pasitraukimo iš šiaurės Sirijos operaciją. Jau spalio 16 dieną JAV vadovaujamos tarptautinės koalicijos pajėgos likvidavo karinę bazę, esančią Kobanio (Ain al-Arab) rajone, 150 kilometrų atstumu nuo Alepo, taip pat paliko Rakos ir Tabkos miestus.

  Tačiau netrukus Donaldas Trampas paskelbė, kad dalis karių liks "saugoti naftą" nuo "Islamo valstybės"* kovotojų, nes anksčiau naftos gavyba šiaurinėje Sirijoje buvo pagrindinis jų pajamų šaltinis. Anot jo, "galbūt atėjo laikas kurdams persikelti į šį naftos regioną", nes "jiems reikia pinigų".

  Kaip pažymėjo Pentagono atstovas Rayus Hoffmanas, pelnas iš Sirijos naftos atitenka kurdams, o ne amerikiečiams.

  Maskvos ir Ankaros susitarimai

  Pagal susitarimus Ankara sustabdė karines operacijas Sirijos rytuose, kad kurdai galėtų išvesti savo karinius padalinius iš pasienyje esančios 30 km buferinės zonos.

  Spalio 22 dieną Vladimiras Putinas ir Recepas Tayyipas Erdoganas surengė šešių valandų pokalbius, po kurių buvo pasirašytas dešimties punktų abipusio supratimo memorandumas.

  Dokumente numatytas Rusijos karo policijos ir Sirijos sienos apsaugos tarnybos atvykimas į Siriją Turkijos pasienyje, už "Taikos šaltinio" zonos ribų. Jie skirti palengvinti kurdų kariuomenės ir jų ginkluotės išvedimą nuo Sirijos ir Turkijos sienos 30 kilometrų atstumu, taip pat vykdyti patruliavimą su turkais.

  Vėliau Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu paskelbė apie priešlaikinį kurdų pasitraukimą iš saugumo zonos. Turkijos ir Rusijos kontrolės maršrutais prasidėjo žvalgybiniai skrydžiai ir išminavimo operacijos.
  * Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

  Dar šia tema

  JAV bando "demonizuoti" Rusijos ir Sirijos įvaizdį, teigia ekspertai
  Paskelbtas Rusijos karo policijos padalinio perkėlimo į Siriją vaizdo įrašas
  JAV ekspertas pagrindine laimėtoja Sirijoje pavadino Rusiją
  Rusija ir Turkija pradėjo bendrus patruliavimus Sirijoje
  Sirijos prezidentas kaltina Europą teroristų rėmimu
  Tegai:
  JAV, Rusija, Sirija, Sergejus Lavrovas

  Svarbiausios temos