10:58 2020 Birželio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB76.8001
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Jeruzalėje vykusiame Pasauliniame Holokausto forume Putinas ypač atkreipė dėmesį į tai, kad žydus okupuotose Sovietų Sąjungos teritorijose žudė ne tik naciai, bet ir jų bendrininkai, vietiniai gyventojai, o Lietuvoje žudynių mastas pasiekė gąsdinančius skaičius

  VILNIUS, sausio 24 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Holokaustą pavadino "vienu tamsiausių ir gėdingiausių naujausios pasaulio istorijos puslapių" ir priminė, kiek žydų žuvo teritorijose, kurias vėliau užėmė Sovietų Sąjunga. 

  Rusijos vadovas kalbėjo Jeruzalės forume "Saugojame Holokausto atmintį, kovojame su antisemitizmu". Jis pažymėjo, kad Aušvico koncentracijos stovykloje "žuvo šimtai tūkstančių įvairių tautybių žmonių, daugiau nei pusė jų buvo žydai". Sausio 27 dieną bus minimos 75-osios Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metinės.

  "Tačiau nepamirškime, kad šis nusikaltimas turėjo ir bendrininkų. Savo žiaurumu jie dažnai pranokdavo savo šeimininkus", — teigė Rusijos vadovas.

  Putinas priminė, kad daugiausia žydų per karą žuvo Ukrainoje ir Baltijos šalyse.

  "Sovietų Sąjungos vėliau užimtose teritorijose, kur šie banditai veikė, buvo nužudyta daugiausia žydų. Ukrainoje žuvo apie 1,4 milijono žydų, Lietuvoje sunaikinta 220 tūkstančių žmonių — atkreipiu jūsų dėmesį, mieli draugai, tai yra 95 % prieškario šios šalies žydų populiacijos. Latvijoje — 77 tūkst. ir taip toliau. Holokaustą išgyveno tik keli šimtai Latvijos žydų", — TASS cituoja Rusijos prezidentą.

  Penktąjį Pasaulinį Holokausto forumą kartu organizuoja Jad Vašem memorialas, Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas ir Pasaulio Holokausto forumo fondas.

  Ugnis Holokausto aukoms pagerbti, archyvinė nuotrauka
  © CC BY-SA 2.0 / Adam Jones / Memorial Star of David - Holocaust Museum - Odessa - Ukraine

  Forumas skirtas 75-osioms Aušvico išvadavimo metinėms. Sovietų kariuomenė išlaisvino koncentracijos stovyklos kalinius 1945 metų sausio 27 dieną.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nedalyvavo atminimo renginiuose Jeruzalėje. Vietoje to Lietuvai atstovavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Estijos vadovė Kersti Kaljulaid taip pat ignoravo forumą.

  Interviu Sputnik Lietuva Nacionalinio šiuolaikinės ideologijos plėtros instituto direktoriaus pavaduotojas, politologas Igoris Šatrovas padarė prielaidą, kad Baltijos šalių politikai nežino, kaip elgtis "be mokymo vadovėlių". Jo manymu, jie neturi ką pasakyti Putinui ir Rusijai, kad nepatirtų gėdos ir neapsijuoktų.

  Baltijos šalių valdžia atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo politiką ir laikosi istorijos perrašymo kurso. Yra žinoma, kad daugelis lietuvių vadinamųjų "nacionalinių didvyrių" per Antrąjį pasaulinį karą prisidėjo prie vietinių gyventojų ir Lietuvos žydų bendruomenės, kuri vienu metu buvo viena didžiausių Europoje, naikinimo.

  Nepaisant to, kad žlugus TSRS, Lietuvos valdžia praleido daug laiko ieškodama atsakingų už "sovietinę priespaudą" asmenų, Vilnius nenubaudė nė vieno Holokausto bendrininko. Be to, Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir toliau tikina, kad nė vienas iš "laisvės kovotojų" ir "nacionalinių didvyrių" nežudė žydų.

  Lietuva kritikuojama dėl tokio požiūrio į istoriją ne tik šalies viduje, bet ir užsienyje. Interviu Sputnik Lietuva politologas Michailas Smolinas pažymėjo, kad Lietuva nori pavaizduoti save kaip nacių režimo "auką", tačiau istorijos požiūriu tai netiesa.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik /
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje

  Dar šia tema

  Žydų klausimas — dar viena Nausėdos užsienio politikos klaida
  Žiniasklaida įvardijo galimą priežastį, kodėl Nausėda atšaukė kelionę į Izraelį
  Lenkija sukūrė specialią būstinę Putino kalbai Izraelyje stebėti
  Žiniasklaida: Putino kalba Izraelyje paaštrino Rusijos ir Lenkijos nesutarimus
  Tegai:
  Lietuvos žydai, žydai, Baltijos šalys, Lietuva, Holokaustas, Vladimiras Putinas

  Svarbiausios temos