07:29 2020 Vasario 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Anot Rusijos Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojo, tokiais atvejais būtina išsiųsti iš Rusijos šalių ambasadorius, kuriose yra niokojami sovietų karių kapai

  VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Rusija turi griežtai atsakyti į bandymus sunaikinti paminklus Rytų Europoje, pareiškė Rusijos Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojas Piotras Tolstojus.

  "Tokiais atvejais, kai kalbama apie žmonių, kurie paaukojo savo gyvybę dėl tam tikrų šalių galimybės kalbėti gimtąja kalba, kapų suniokojimą,  ambasadoriai turėtų būti išsiunčiami" — cituoja deputatą RIA Novosti.

  Praėjusių metų gruodį gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad ministerija parengė įstatymo projektą dėl atsakomybės už paminklų sovietų kareiviams sunaikinimą ir išniekinimą Europoje, kuris taip pat lies ir užsienio politikus ir valdininkus.

  Lietuvos kova su sovietiniais paminklais

  Lietuva aktyviai kovoja su sovietų kariuomenės karių paminklais. Pernai kovą buvo demontuotas Marijampolės rajone stovėjęs paminklas tarybiniams veikėjams, kuriuos 1946 metais sušaudė "miško broliai".

  Rusijos ambasada Lietuvoje nuolat kelia susirūpinimą dėl Lietuvos valdžios institucijų veiksmų prieš sovietinius paminklus. Diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad Vilnius sąmoningai trukdo atlikti remonto darbus, kuriuos Rusija atlieka sovietų karių kapaviečių vietose Lietuvoje.

  Kelio ženklas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Астапкович

  Tarybų Sąjungos karių, žuvusių Lietuvos teritorijoje 1941-1945 metais, laidojimo vietos yra daugiau nei dvidešimtyje šalies miestų ir gyvenviečių. Iš viso čia palaidota daugiau nei 80 tūkstančių tarybinių karių, kurie paaukojo savo gyvybę kovoje su fašizmu.

  Panaši situacija pastebima ir Lenkijoje, kur 2017 metais įsigaliojo sovietinių paminklų demontavimo įstatymas. Į sąrašą įtraukta apie 230 Raudonosios armijos paminklų.

  Buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Lešekas Mileris pasisakė prieš sovietų paminklų išmontavimą. Pasak jo, juos reikia palikti bent jau už tai, kad Antrojo pasaulinio karo metu tie žmonės gelbėjo gyvybes.

  Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova sakė, kad sovietinių paminklų demontavimas Lietuvoje yra istorijos perrašymo kampanijos dalis. Ji pabrėžė, kad Baltijos šalių ir Lenkijos valdžia bando "išvalyti informacinį lauką" ir pateikti visuomenei "naujas koncepcijas, pakeistą Antrojo pasaulinio karo istoriją".

  Dar šia tema

  Atlygis už sovietinius paminklus. Lietuvą išsiuntė apgalvoti savo elgesį
  Istorikas: Lietuva nori pakeisti praeitį, statydama paminklus antiherojams
  Politologas: Lietuvos valdžia teikia pirmenybę rusofobijai, o ne piliečiams
  Tegai:
  sovietų karių kapai, Rusija, Europa

  Svarbiausios temos