11:52 2021 Kovo 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.2034
 • RUB88.6563
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  5-oji smogiamoji armija, vadovaujama generolo pulkininko Nikolajaus Berzarino, dienos metu kovojo sunkiuose puolamuosiuose mūšiuose Berlyno gatvėse. Šturmuoti teko kiekvieną gatvę

  VILNIUS, gegužės 2 — Sputnik. Rusijos gynybos ministerija išslaptino archyvinius dokumentus, liudijančius apie sovietų karių didvyriškumą išlaisvinant Berlyną 1945 metais.

  75-ųjų Berlyno išvadavimo metinių išvakarėse ministerija savo tinklalapyje atidarė specialų multimedijos skyrių "Galutinis Didžiojo karo akordas", kuriame buvo paskelbti istoriniai dokumentai iš Centrinio archyvo fondų. Čia galima rasti žymiausių kovotojų nutarimų, karinių veiksmų žurnalų ir apdovanojimų lapų kopijas. Taip pat buvo paskelbtas gynybos vado ir paskutinio Berlyno vado, artilerijos generolo Helmuto Veidlingo įsakymas.

  Советские артиллеристы готовятся к штурму Берлина, 1 мая 1945 года
  © Sputnik / Олег Кнорринг
  Sovietų artileristai ruošiasi puolimui Berlyne, 1945 metais gegužės 1 dieną.

  "Remiantis pranešimais, 5-oji smogiamoji armija, vadovaujama generolo pulkininko Nikolajaus Berzarino, Berlyno gatvėse kovojo sunkiuose puolamuosiuose mūšiuose, įveikdami atkaklų priešo pasipriešinimą. Šturmuoti teko kiekvieną gatvę ir namą. Mūšiuose už Vokietijos sostinę sovietų kareiviai demonstravo drąsą ir vyriškumą. Skyriuje pateikiama daugybė Raudonosios armijos didvyriškumo ir narsos pavyzdžių", — rašoma pranešime.

  Комендант Берлина генерал Берзарин Николай Эрастович и генерал-лейтенант Федор Ефимович Боков
  © Sputnik / Александр Капустянский
  Berlyno karo komendantas, generolas pulkininkas Nikolajus Erastovičius Berzarinas ir generolas leitenantas Fiodoras Efimovičius Bokovas.

  Publikuotas Veidlingo įsakymas, kuriame jis paragino miestą ginančias vokiečių karius nedelsiant nutraukti pasipriešinimą: "1945 metų balandžio 30 dieną fiureris nusižudė. Mes, prisiekę jam ištikimybę, likome vieni... Sunkiųjų ginklų, šaudmenų trūkumas ir bendra padėtis daro šią kovą beprasmę... Prailgina siaubingas Berlyno gyventojų ir mūsų sužeistųjų kančias. Kiekvienas, kuris kris kovoje dėl Berlyno, padarys bergždžią auką. Sutikdamas su Sovietų Sąjungos karių aukščiausia komanda, reikalauju nedelsiant nutraukti kovą".

  Бойцы, штурмовавшие Рейхстаг - взвод разведки 674 стрелкового полка 150-й стрелковой Идрицкой дивизии
  © Sputnik / Александр Капустянский
  Kariai, kurie šturmavo Reichstagą.

  Iš Karo departamento Centrinio archyvo fondų paskelbtų istorinių dokumentų leidyba yra Rusijos gynybos ministerijos veiklos, kuria siekiama saugoti istorinę tiesą, kovoti su istorijos klastojimais, bandymai peržiūrėti Didžiojo karo ir Antrojo pasaulinio karo rezultatus, tęsinys.

  Vyresniojo seržanto Iljos Sjanovo ir jo kuopos žygdarbis

  Taip pat paskelbtuose dokumentuose pasakojama apie vyresniojo seržanto Iljos Sjanovo ir jo kuopos žygdarbį Berlyno išlaisvinimo 1945 metais metu.

  Советские моряки, герои штурма Берлина, позируют американскому военному корреспонденту, 2 мая 1945 года
  © Sputnik / Сергей Шиманский
  Sovietų jūreiviai, šturmo Berlyne didvyriai, pozuoja amerikiečių karo korespondentui 1945 metais gegužės 2 dieną.

  756-ojo pėstininkų pulko vadovaujama kuopa pirmoji įsiveržė į Reichstago pastatą. Visą parą naciai bandė įveikti sovietų karius: padegė pastatą, mėtė į juos granatas. Sjanovo drabužiai kelis kartus užsidegė, nebuvo kuo kvėpuoti. Šiame mūšyje jo kuopa sunaikino iki 150 fašistų ir 300 paėmė į nelaisvę.

  Skyriuje pateikiami dokumentai, apibūdinantys sanitarijos instruktorės 1-osios gvardijos tankų brigados vyriausios medicinos darbuotojos Raisos Kolinkos žygdarbį.

  Митинг советских воинов у Бранденбургских ворот в Берлине, 2 мая 1945 года
  © Sputnik / Евгений Халдей
  Sovietų karių susitikimas prie Brandenburgo vartų Berlyne, 1945 metų gegužės 2 dieną.

  "Balandžio 18 dieną Diedersdorfo rajone Raisa Kolinko padėjo 28 sužeistiems kolegoms. Jų evakuacijos metu ji pastebėjo priešo tankus ir savaeigius pasaloje. Greitai pranešusi apie tai ji padėjo tankistams sunaikinti du tankus, du savaeigius ir keturis ginklus", — rašoma medžiagoje.

  Знамя Победы на здании Рейхстага в Берлине, 2 мая 1945 года
  © Sputnik / Яков Рюмкин
  Pergalės vėliava ant Reichstago pastato Berlyne.
  Tegai:
  Berlynas, TSRS, Didysis Tėvynės karas, Antrasis pasaulinis karas, Rusija

  Svarbiausios temos