21:40 2020 Liepos 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB79.4434
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Amerikos politikas pareiškė, kad Maskva regioną pavertė "uždara karine baze", o ten dislokuoti ginklai neva grasina Vašingtono sąjungininkams. Tuo pat metu Rusija ne kartą pareiškė apie savo taikius ketinimus

  VILNIUS, gegužės 24 — Sputnik. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas O'Brajenas Rusijos Kaliningrado sritį pavadino "durklu Europos širdyje".

  Pasak jo, regione yra daugybė raketų ir ginklų, kurie neva kelia grėsmę visiems europietiškiems Vašingtono sąjungininkams, įskaitant Baltijos šalis.

  "Geografinė padėtis leistų Kaliningradui tapti prekybos mazgu, turizmo ir socialinių ryšių centru tarp Rusijos ir Vakarų Europos. Deja, Rusija pavertė jį uždara karine baze, kurioje pilna aukštųjų technologijų ginklų ir raketų", — pareiškė O'Brajenas interviu Vokietijos leidiniui "Bild".

  Amerikos vadovo patarėjas pridūrė, kad pagal Atviro dangaus sutartį Rusija neleido amerikiečių orlaiviams skristi virš Kaliningrado srities.

  Tuo tarpu Rusijos pusė ne kartą pastebėjo NATO orlaivių aktyvumą šalia savo sienų, taip pat ir Kaliningrado srityje. Taigi vasario pabaigoje amerikiečiai, dalyvaujant inspektoriams iš Lietuvos ir Estijos, atliko dar vieną stebėjimo skrydį virš Rusijos ir Baltarusijos.

  JAV prezidentas Donaldas Trampas anksčiau pareiškė, kad Vašingtonas pasitrauks iš Atviro dangaus sutarties, tačiau jos atnaujinimas yra galimas. Priežastimi buvo pavadinta tai, kad Rusija neva pažeidė sąlygas.

  Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Maskva nepažeidė jokių susitarimo sąlygų. URM vadovo pavaduotojas Aleksandras Gruško pažymėjo, kad Rusija ir toliau vykdys susitarimo sąlygas tol, kol jis galios.

  Europos Sąjunga paragino Vašingtoną grįžti prie sutarties laikymosi. ES atstovas užsienio politikos ir saugumo klausimais Džozepas Borelis ją pavadino pagrindine ginklų kontrolei.

  Anksčiau politologas, Sibiro vadybos instituto Politikos ir tarptautinių ryšių fakulteto dekanas Sergejus Kozlovas pažymėjo, kad Trampui svarbu parodyti, kad būtent jis nustato užsienio politikos darbotvarkę. Pasak eksperto, tai yra viena iš priežasčių, kodėl Amerikos vadovas daro skambius pareiškimus atviro dangaus, ir START-3 sutarties ir visos tarptautinės erdvės pertvarkymo atžvilgiu. Tuo metu jis neatmetė, kad Trampo teiginiai gali nebūti įgyvendinti.

  Trisdešimt keturios valstybės 1992 metais pasirašė Atviro dangaus sutartį. Susitarimas galioja nuo 2002 metų ir leidžia jo dalyviams atvirai rinkti informaciją apie vienas kito ginkluotąsias pajėgas ir manevrus.

  Mitas apie Rusijos "grėsmę"

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad nesiruošia nieko pulti, tačiau Baltijos šalys palaiko mitą apie "Rusijos grėsmę", kad padidintų NATO kontingento ir karinės technikos skaičių prie savo sienų ir pateisintų reikšmingas išlaidas gynybai.

  Taip pat Rusijos pusė ne kartą pareiškė, kad visi Rusijos orlaivių skrydžiai vykdomi griežtai laikantis tarptautinių oro erdvės naudojimo virš neutralių vandenų taisyklių, nepažeidžiant kitų valstybių sienų.

  Kaip pažymėjo Rusijos gynybos ministerijos vadovas Sergejus Šoigu, aljansas padidino aviacijos žvalgybos intensyvumą prie Rusijos Federacijos sienų 33 proc., o jūrų — 24 proc.

  NATO pajėgos Baltijos šalyse
  © Sputnik /
  NATO pajėgos Baltijos šalyse

  Dar šia tema

  Nufilmuoti Rusijos naikintuvų Su-57 skrydžiai ribiniais režimais — video
  Konstruktorius papasakojo apie ginklų, naudojamų naikintuve Su-57, unikalumą
  Nepateisinama. Rusija smerkia JAV norą pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties
  NATO iškėlė sąlygą JAV grįžti prie Atviro dangaus sutarties
  Tegai:
  Kaliningrado sritis, Rusija, JAV, ginklavimasis

  Svarbiausios temos