01:19 2020 Liepos 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB79.4434
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Pirmą kartą istorijoje rusams buvo suteikta galimybė išreikšti savo valią per kelias dienas. Siekiant išlaikyti socialinį atstumą apygardose balsavimas vyksta nuo birželio 25 dienos

  VILNIUS, liepos 1 — Sputnik. Balsavimas dėl Rusijos Federacijos Konstitucijos pataisų žengė į paskutinį etapą — liepos 1 diena — pagrindinė ir paskutinė diena, kai rusai galės palaikyti siūlomas šalies pagrindinio įstatymo pataisas arba joms nepritarti.

  Šalies Konstitucijos pakeitimo iniciatyvą pateikė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, paskelbdamas metinę žinią Federalinei asamblėjai 2020 metų sausio 15 dieną.

  Pagrindinio įstatymo pataisos apima naujus prezidentui, vyriausybės nariams ir valdžios atstovams įvairiais lygiais keliamus reikalavimus, jos įtvirtina valstybės socialines garantijas piliečiams, keičia parlamento įgaliojimus, draudžia susvetimėti federalinėms teritorijoms, nustato rusų kalbos statusą. Be to, pataisos leidžia dabartiniam prezidentui vėl kandidatuoti 2024 metais.

  Dėl nepalankios epidemiologinės padėties balsavimas dėl pakeitimų, kuris iš pradžių buvo numatytas balandžio 22 dieną, buvo atidėtas į liepos 1 dieną.

  Nustačius naują balsavimo datą, VRK turėjo tik maždaug mėnesį pasiruošti. Kai kurioms regionų rinkimų komisijoms reikėjo skirti papildomų lėšų balsavimui rengti ir vykdyti. Iš viso VRK iš federalinio biudžeto gavo 14,8 milijardo rublių.

  Terminas prailgintas

  Pirmą kartą istorijoje Rusijos piliečiams buvo suteikta galimybė išreikšti savo valią ne vieną, o kelias dienas iš eilės: siekiant maksimaliai sumažinti žmonių srautus, balsavimas prasidėjo birželio 25 dieną.

  Kaip sakė VRK pirmininkė Ela Pamfilova, "ši idėja pasiteisino". Vien per pirmąsias penkias dienas nubalsavo daugiau kaip 49,6 mln. žmonių, aktyvumas siekė 45,7 proc.

  Голосование по внесению поправок в Конституцию РФ в регионах России
  © Sputnik / Александр Кряжев
  Balsavimas dėl Rusijos Federacijos Konstitucijos pataisų Rusijos regionuose

  Per elektroninį nuotolinį balsavimą, kuriuo Maskvos ir Nižnij Novgorodo srities gyventojai galėjo naudotis nuo birželio 25 iki 30 dienos, rinkėjų aktyvumas sudarė apie 93 proc. Visi, kurie užsirašė elektroniniam balsavimui, bet dėl ​​tam tikrų priežasčių dar nenubalsavo, galės tai padaryti asmeniškai liepos 1 dieną.

  Remiantis VRK, iš viso nuotolinio elektroninio balsavimo dalyvių sąrašuose yra įrašyta 1 190 726 piliečiai, iš jų 1 051 155 Maskvoje ir 139 571 Nižnij Novgorodo srityje.

  Pirmąją balsavimo dieną buvo bandoma balsuoti du kartus, elektroniniu būdu ir asmeniškai. Pavyzdžiui, žurnalistui Pavelui Lobkovui tai pavyko padaryti. Centrinės rinkimų komisijos vadovė šiuos veiksmus pavadino "sistemos stiprumo patikrinimu" ir pažadėjo, kad visi tokie faktai bus nustatyti, o pažeidėjams gresia administracinė nuobauda.

  Gali pasiekti visus piliečius

  Rusai gali balsuoti už pakeitimus ne tik registracijos vietoje, bet ir ten, kur gyvena ar yra balsavimo laikotarpiu, tai padaryti leidžia "Mobilaus rinkėjo" mechanizmas.

  Голосование по внесению поправок в Конституцию РФ в регионах России
  © Sputnik / Виталий Аньков
  Balsavimas dėl Rusijos Federacijos Konstitucijos pataisų Rusijos regionuose

  VRK duomenimis, šia galimybe pasinaudojo 3 767 293 piliečiai, iš kurių 1 416 141 pateikė paraiškas per Valstybės tarnybos portalą.

  Tiems, kurie dėl tam tikrų priežasčių negali atvykti į rinkimų apylinkę, taip pat numatomas balsavimas namuose, kuris vyksta kiek įmanoma bekontakčiu būdu: komisijos nariai ant durų rankenos palieka paketą su paraiška, apsaugos priemones ir balsavimo biuletenius. Tada pilietis juos pasiima, užpildo ir įmeta į iš anksto sumontuotą nešiojamą dėžę. Norint dalyvauti tokiame balsavime pakako žodinio prašymo apylinkės komisijai.

  Be to, balsavimas vyksta ir gretimose teritorijose esančiose rinkimų apylinkėse.

  Голосование по внесению поправок в Конституцию РФ в регионах России
  © Sputnik / Виталий Аньков
  Balsavimas dėl Rusijos Federacijos Konstitucijos pataisų Rusijos regionuose

  Piliečiai už Rusijos Federacijos ribų taip pat galės išreikšti savo valią. Jiems, pasak Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos, 144 valstybėse suformuotos 254 vietos.

  Didžioji dalis apygardų yra suformuotos tokiose šalyse kaip Armėnija, Baltarusija, Vokietija, Kazachstanas, Kinija ir Tadžikistanas, kur vienu metu veikia iš karto po šešias apygardas.

  Priežiūra pagal standartą

  VRK pirmininkė Ela Pamfilova pažymėjo, kad visos balsavimo formos turi vykti dalyvaujant stebėtojams. Ji taip pat paskatino visus skeptikus dalyvauti stebėjime.

  Stebėtojus apmokė Parlamento Žemieji rūmai, kur buvo sukurtas "auksinis standartas" — detali instrukcija, reglamentuojanti stebėtojo darbą.

  © Ruptly .
  Vladimiro Putino kreipimasis į rusus balsavimo dėl Konstitucijos pataisų išvakarėse

  Anot Žemųjų rūmų sekretorės Lidijos Michejevos, beveik 512 tūkst. visuomenės stebėtojų stebi balsavimą dėl Rusijos Konstitucijos pataisų. VRK prašymu galimų stebėtojų paraiškų priėmimo terminai buvo pratęsti iki birželio 30 dienos. Anot Michejevos, taip pat dalyvauja apie 50 tarptautinių ekspertų.

  Rusijos Federacijos Parlamento aukštieji rūmai taip pat įsteigė Situacijų centrą, skirtą stebėti balsavimą dėl Konstitucijos pataisų, kuris jau priėmė 140 skundų dėl stebėjimo standartų nesilaikymo.

  Pamfilova paragino visas komisijas suvokti stebėtojus kaip partnerius ir sąjungininkus, atidžiai išnagrinėti visus nurodytus trūkumus.

  VRK pirmininkė pažymėjo, kad įvairių apeliacijų ir skundų taip pat gauna Centrinė komisija. Birželio 30 dieną buvo apdoroti 467 802 prašymai, gauti Rusijos VRK informacijos ir informacijos centre, ir 5 612 rašytiniai prašymai. Anot Pamfilovos, tik nedaugelyje jų yra informacijos apie galimus pažeidimus. Tais atvejais, kai ši informacija buvo patvirtinta, duomenys buvo išsiųsti teisėsaugos ir regionų vadovams.

  Saugumo priemonės

  VRK kartu su "Rospotrebnadzor" parengė saugaus balsavimo pagal visas sanitarijos normas rekomendacijas, jos buvo išsiųstos visoms komisijoms.

  Remiantis parengtomis instrukcijomis, visi apygardoje turi laikytis atstumo, balsavimo kabinos turi būti naudojamos be užpakalinės sienos, o atvykusiems privalomai matuojama temperatūra. Apygardose turėtų būti dezinfekciniai kilimėliai ir rankų dezinfekcijos skysčiai.

  Pamfilova teigė, kad VRK pasirūpino, jog visi balsavimo dėl Konstitucijos pataisų dalyviai būtų aprūpinti kaukėmis, pirštinėmis ir vienkartiniais rašikliais. Komisijos nariams taip pat buvo nupirkti apsauginiai kostiumai, chalatai ir apsauginiai skydai.

  Paso rinkėjams nereikia perduoti komisijai, tik parodyti per atstumą, kad galima būtų sutikrinti duomenis su tais, kurie jau yra sąraše.

  VRK ir "Rospotrebnadzor" pasiūlytos priemonės sanitarinei saugai užtikrinti balsuojant dėl ​​pataisų yra "beprecedentės ir gausios, net daugiau nei reikėjo", sakė VRK pirmininkė.

  Ji taip pat pranešė, kad rinkimų komisijų nariai buvo patikrinti dėl koronaviruso, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją regione, patikrinimas buvo išsamus arba atrankinis.

  Tegai:
  balsavimas, Rusija, Konstitucija

  Svarbiausios temos