07:33 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1783
 • RUB85.6858
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Rusijos kariuomenė išnaudoja Sirijos karinį konfliktą kaip savo ginkluotės bandymo poligonus, karinės technikos panaudojimas toks sėkmingas, kad net padarė įspūdį Vakarų ekspertams

  VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Galingos, didelio tikslumo, tolimo nuotolio — Rusijos karinė grupė Sirijoje sėkmingai naudoja operatyvines-taktines raketų sistemas "Iskander-M".

  Neseniai jos dalyvavo pergalės parade Chmeimimo oro bazėje ir žygiavo kolonoje kartu su šarvuočiais "Tiger-M", "Taifun", "BTR-82A" ir priešlėktuvinėmis raketomis bei artilerijos sistemomis "Pancyr". Apie tai, kodėl "Iskander" buvo perkelti į Arabų Respubliką ir kokie kiti ginklai ten buvo išbandyti, rašo RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

  Sutramdomasis veiksnys

  Pirmą kartą apie "Iskander" Sirijoje 2017 metų gruodžio mėnesį paskelbė gynybos ministras Sergejus Šoigu. Jis paaiškino, kad sistemos buvo naudojamos tiksliam išpuoliui prieš svarbiausius kovotojų taikinius kartu su "Kalibr", X-55 ir kai kuria kita ginkluote. Po metų ministro pirmininko pavaduotojas Jurijus Borisovas pažymėjo, kad "Iskander" patvirtino aukštą kovos sąlygų efektyvumą ir visi nustatyti trūkumai buvo pašalinti.

  Neoficialiai informacija apie šias sistemas Sirijoje pasirodė dar 2016 metais, kai kompleksas pateko į Chmeimimo oro bazėje filmuotą medžiagą, kurią vėliau transliavo Rusijos televizijos kanalas. Gynybos ministerija neatskleidė jokios informacijos apie "Iskander" kovinį naudojimą Vidurio Rytuose. Tačiau 2016 metų birželio mėnesį Sirijos žiniasklaida rašė, kad "Iskander" buvo panaudota prie Bab al-Hawa sienos perėjimo iš Turkijos į Idlibo provinciją. Galingas smūgis sunaikino dešimtis kovotojų ir keletą įrangos dalių.

  Развертывание оперативно-тактического ракетного комплекса Искандер-М
  © Sputnik / Павел Лисицын
  Operatyvinių-taktinių raketų sistemos "Iskander-M" dislokavimas

  Pasak ekspertų, Sirijoje "Iskander" naudojami labai ribotai. Daugumą taikinių sunaikina oro pajėgų orlaiviai, kurie, kaip parodė laikas, netgi sugeba pakeisti ginkluoto konflikto kryptį. "Iskander" smogė teroristų būstinių ir kovotojų lyderių svarbiausiems infrastruktūros objektams. Dabar, kai "Islamo valstybė"* Sirijoje iš esmės yra nugalėta, o maištaujančioje Idlibo provincijoje veikia paliaubos, jie turi labai mažai darbo.

  Taktinių raketų sistemos Iskander-M dislokavimas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Павел Лисицын

  Nepaisant to, "Iskander" Chmeimimo oro bazėje yra rimtas Rusijos grupuotės koziris. Šios sistemos gali sunaikinti antžeminius taikinius iki 500 kilometrų atstumu. Raketos dideliu greičiu skraido nenuspėjama trajektorija, todėl jos yra sudėtingas taikinys oro ir priešraketinės gynybos sistemoms. "Iskander" rodo kitiems regiono žaidėjams, pirmiausia JAV, kad Rusija ilgam pasiliks Sirijoje.

  "NATO šalys neturi ir artimiausiu metu neturės priemonių, galinčių atsispirti "Iskander". Tai yra rimtas Rusijos pranašumas, — aiškina RIA Novosti buvęs TSRS oro gynybos pajėgų vado pavaduotojas ginkluotės klausimais, generolas leitenantas Aleksandras Luzanas. — Net "Patriot" oro gynybos sistemos nėra pakankamai veiksmingos prieš balistines ir sparnuotąsias raketas".

  Авиатехники готовят российские самолеты-истребители к боевым вылетам на авиабазе Хмеймим в Сирии
  © Sputnik / Максим Блинов
  Sirijos Chmeimimo oro bazėje orlaivių technikai ruošia Rusijos naikintuvus skrydžiams

  "Iskander" yra galingas argumentas dialoge su kitais Sirijos konflikto dalyviais. Neseniai Turkijos gynybos ministras Hulusis Akaras sakė, kad Ankara rengia karines operacijas Sirijos Idlibo provincijoje. Taigi, paliaubos gali pasibaigti. Maskva ir Damaskas nenorėtų, kad Turkija ir jos kontroliuojamos ginkluotosios grupuotės per giliai užeitų į Idlibą. Ir Rusijos "Iskander" čia yra rimta atgrasymo priemonė.

  Idealus poligonas

  Kitas veiksnys yra galimybė išbandyti naujas sistemas kovos sąlygomis. Per penkerius metus Rusija Sirijoje išbandė daug žadančių gynybos technologijų. Kaip praėjusių metų gruodį sakė Sergejus Šoigu, mūšiuose dalyvavo daugiau nei 350 rūšių karinės technikos ir ginklų.

  Garsiausias debiutas — jūrinės sparnuotosios raketos "Kalibr". 2015 metų spalio 7 dieną keturi Kaspijos flotilės laivai iššovė 26 šaudmenis į taikinius Sirijoje, neišplaukdami iš savo akvatorijos. "Kalibr" nuskrido daugiau nei 1500 kilometrų ir smogė 11 teroristų taikinių. Nuo to laiko Rusijos laivynas reguliariai naudojo sparnuotąsias raketas, taip pat iš povandeninių laivų.

  Пуск противокорабельной ракеты Калибр-НК с борта МРК проекта 21631 Вышний Волочек
  © Sputnik / Андрей Станавов
  Priešlėktuvinės raketos "Kalibr-NK" paleidimas iš projekto 21631 "Vyšnij Voločiok" laivo

  Beveik visų rūšių aviacijos įranga perėjo Sirijos karą. Kartu su veteranais — bombonešiais Su-24, atakos lėktuvais Su-25 ir sraigtasparniais Mi-24 — kovose dalyvavo naujausi Su-35S ir Su-30SM naikintuvai. Jie lydi atakos lėktuvus ir retkarčiais patys smogia į antžeminius taikinius.

  Penktosios kartos naikintuvas Su-57 taip pat debiutavo Sirijoje, nuo 2018 metų vasario atlikęs dešimt kovinių skrydžių. Kovos sąskaitą atidarė strateginiai raketnešiai Tu-95 ir Tu-160, taip pat tolimojo nuotolio bombonešiai Tu-22M3, kurie į kovotojų objektus smogė sparnuotosiomis raketomis ir laisvai krintančiomis bombomis.

  Запуск крылатой ракеты X-101 со стратегического бомбардировщика-ракетоносца Ту-160 Военно-космических сил России по объектам инфраструктуры ИГ в Сирии
  © Sputnik / Министерство обороны РФ
  Paleista sparnuotoji raketa X-101 iš Rusijos oro pajėgų strateginio bombonešio Tu-160

  Sirijoje Rusijos armija pirmą kartą masiškai naudojo dronus: lengvus "Orlan-10", "Enix-3" ir sunkius "Fortpost", pagamintus pagal Izraelio licenciją. "Orlan" ir "Enix" yra naudojami įgulai aplink bazę stebėti, paieškos ir žvalgymo misijoms ribotu spinduliu. "Fortpost" dalyvauja įvairiuose koviniuose skrydžiuose, registruodami raketų ir bombų išpuolius. Be to, dronai padeda koreguoti artilerijos ugnį.

  Kokybės gerinimas

  Ant žemės Sirijoje debiutavo šarvuočiai "Taifun-K" ("KamAZ" pagrindu) ir "Taifun-U" ("Ural" pagrindu). Kovos sąlygomis mašinos patvirtino aukštas apsaugines savybes. Žinoma, kad "Taifun" Sirijoje aktyviai naudojasi Rusijos karo policijos padaliniai. Svarbų vaidmenį puolamosiose operacijose atliko TOS-1 "Buratino" ir TOS-1A "Solncepek" liepsnosvaidinės sistemos. Mašinos šaudo nevaldomais termobariniais šaudmenimis, pasižyminčiais dideliu šaudymo tikslumu iki šešių kilometrų atstumu ir ypač didele naikinamąja galia.

  Karo metu Rusija Sirijos armijai perdavė iki 30 T-90 ir T-90A tankų. Jie buvo ne kartą apšaudyti iš prieštankinių raketų sistemų, tačiau kovotojams pavyko sunaikinti tik vieną tanką. Likusios apgadintos transporto priemonės po remonto buvo grąžintos į kariuomenės padalinius.

  Стрельбы из тяжелой огнеметной системы ТОС-1А Солнцепек
  © Sputnik / Алексей Куденко
  Šaudymas iš sistemos "Solncepek"

  2017 metų rugsėjo Uralo mašinų gamybos biuro generalinis direktorius Andrejus Terlikovas pareiškė, kad Sirijoje buvo išbandyta rezervinė transporto priemonė "Terminator", skirta sunkiasvoriams šarvuočiams pridengti miesto kovos sąlygomis. Jos pagrindinė užduotis yra aptikti ir sunaikinti priešo inžinerinius statinius ir šarvuočius, taip pat žemai skraidančius oro taikinius.

  Galiausiai Sirijoje Rusija dislokavo galingą oro gynybos grupę. Chmeimimo oro bazę saugo naujausios oro gynybos sistemos S-400, priešlėktuvinės gynybos sistemos Buk-2M, priešlėktuvinės raketos bei artilerijos sistemos Pancyrr-S1, kurios ypač gerai pasirodė atlaikant kovinių dronų atakas.

  Зенитно-ракетный комплекс С-400 на российской авиабазе Хмеймим в Сирии
  © Sputnik / Дмитрий Виноградов
  Rusijos priešlėktuvinių raketų sistema S-400 Chmeimimo oro bazėje, Sirijoje

  Naujos technologijos bandymai Sirijos kare padarė įspūdį Vakarų ekspertams. Amerikiečių analitikos centras RAND dalyvavimą konflikte tiesiogiai pavadino vienu pagrindinių Rusijos armijos kokybinio tobulėjimo veiksnių. Ekspertai pripažino, kad Rusija turi milžiniškas galimybes operatyviai dislokuoti kariuomenę, vykdyti oro gynybą ir naudoti didelio nuotolio ginkluotę.

  * Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

  Dar šia tema

  Kodėl sunkioji šarvuota kovos mašina T-15 "Armata" yra geriausia pasaulyje
  Rusija ir Turkija susitarė daugeliu klausimų dėl padėties Idlibe
  Istorikas: Rusija trukdo JAV "gaudyti žuvis drumstame vandenyje" Artimuosiuose Rytuose
  Nufilmuotas amerikiečių bandymas blokuoti Rusijos patrulį Sirijoje
  Tegai:
  ginkluotė, Sirija, Rusija

  Svarbiausios temos