19:24 2020 Spalio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1785
 • RUB91.4401
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Buvusi Kasimovo chanato sostinė dabar yra Riazanės regiono miestas. Čia ilgą laiką egzistavo dvi kultūros — totorių ir rusų

  Apie tai, kur rasti chano mauzoliejų, juokdario Balakirevo kapą ir "namą su pranašystėmis" — RIA Novosti medžiagoje.

  Aukso ordos nuolauža

  XII amžiuje Jurijus Dolgorukis čia įkūrė Gorodec Meščerskij. Nuo XV amžiaus miestas tapo Kasimovo chanato sostine, jį valdė Maskvai prijaučiantys totoriai.

  Вид на Ханскую мечеть
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Mečetė.

  Kasimove yra išlikę keli totorių istorijos laikotarpio pastatai. Seniausia yra Chano mečetė, pastatyta XV–XVI a. sandūroje. Pasak legendos, caras Petras I persižegnojo, iš tolo supainiojęs minaretą su varpine. Kai suprato savo klaidą, labai supyko ir liepė ją sunaikinti. XVIII–XIX amžiuje mečetė buvo atkurta to paties pavidalo.

  Netoliese yra Kasimovo chano Šacho-Ali (XVI a.), dalyvavusio su savo kariuomene Kazanės apgultyje Ivano Rūsčiojo pusėje, mauzoliejus.

  Мавзолей Афган-Мухаммед султана
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Afgan-Mohamedo Sultono mauzoliejus.

  Kasimove yra daugybė parduotuvių. Tų, kurias statė totoriai, frontonai — su musulmonų simbolika. Stačiatikių parduotuvės — su kryžiais. Kai kuriose prekiaujama iki šiol.

  Savamokslių architektų miestas

  Kasimovas yra tik penkeriais metais jaunesnis už Maskvą, tačiau nemaža jo pirklių pastato dalis atsirado dar XIX amžiaus pradžioje. Daugelis pastatų buvo pastatyti pagal vietinio savamokslio architekto Ivano Gagino projektą.

  Дом Алянчикова
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Jakovo Aliančikovo namai.

  Tai visų pirma yra prekybos pasažas Katedros aikštėje. Trys pastatai Školnajos gatvėje — dvasininkų mokykla ir pirklių Gubino bei Jakovo Aliančikovų namai. Pastarasieji išsiskiria puslankiu įėjimu-rotonda su kolonomis ir belvederiu.

  Istoriniame centre

  Kitas trijų aukštų Aliančikovo namas Katedros aikštėje ilgą laiką buvo didžiausias Kasimovo gyvenamasis namas. Bet savininkas nuolat statė priestatus.

  Музей в доме Алянчикова
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Мuziejus Aliančikovo namuose.

  Pasak legendos, čigonė išbūrė, kad jis mirs, kai tik baigs statybas. Dabar name yra miesto muziejus. Šiltuoju metų laiku lankytojai įleidžiami į belvederį, iš kurio atsiveria gražūs miesto centro ir Okos vaizdai.

  Вознесенский собор в Касимове
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Žengimo į dangų bažnyčia.

  Katedros aikštę puošia trys cerkvės vienu metu: Žengimo į dangų, Apreiškimo ir Dangun Ėmimo. Šis ansamblis praktiškai yra XVIII–XIX a. Cerkvės yra tarsi architektūros vadovėlis: visos trys šventovės buvo pastatytos skirtingais stiliais.

  Благовещенская церковь
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Apreiškimo cerkvė.

  Priešais — geltonas, su kolonomis, Nastavinų namas. Vienas iš šeimos narių — Nikolajus Nastavinas — meru dirbo daugiau nei 20 metų. Jo iniciatyva ir už jo pinigus pradėta statyti vandens tiekimo sistemą Kasimove.

  Дом Наставиных
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Nastavinų namai.

  Verta neskubant pasivaikščioti Sovetskajos gatve. Beveik kiekvienas pastatas čia yra istorinis. 1837 metais būsimasis imperatorius Aleksandras II apsistojo pirklio Salazkino namuose su to paties architekto Gagino trijų aukštų name, suprojektuotame puslankiu rotondu.

  Дом Смирнова
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Smirnovo namai.

  Daugybė parduotuvių. Bet čia, kaip ir visame mieste, beveik nėra restoranų ir kavinių.

  Tolimas ir artimas vanduo

  Naberežnajos gatvėje palei Okos upę yra pirklių dvarai. Ryškiausias priklausė Barkovų šeimai — jie prekiavo geležimi ir turėjo geležies lydymo gamyklą.

  Усадьба Барковых
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Barkovų dvaras.

  O turtingiausias verslininkas Aleksandras Kačkovas — laivybos Okos upe pradininkas — gyveno gana kukliame name. Iki 1916 metų jo palikuonims priklausė visos prieplaukos nuo Kasimovo iki Riazanės ir 12 laivų.

  Дом Качкова на фоне Оки
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Kačkovo namai.

  Prie įėjimo į centrinę miesto dalį nuo Okos stovi akmeninės XVIII amžiaus pabaigos kolonos. Čia veikė "Petrovskaja Zastava" — muitinė ir vieta dokumentams tikrinti. Caras Petras I pro čia į Kasimovą įvažiavo 1695 metais.

  Nors miestas stovi ant Okos kranto, kelionė laivu yra beveik neįmanoma — nėra prieplaukos, o vienintelis pramoginis laivas plaukia vieną ar du kartus per savaitę.

  Улица Набережная, вид на Оку
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Oka.

  Pasivaikščiojimas palei upę taip pat problemiškas: šalia nėra įrengtos krantinės ar takų.

  Nebijok pakraščių

  Įdomūs ir Kasimovo pakraščiai pietinėje dalyje. Čia stovi seniausia stačiatikių cerkvė mieste, pastatyta 1700 m., — Šv. Jurgio cerkvė.

  Вид на Георгиевскую церковь
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Вид на Георгиевскую церковь

  Sovietmečiu čia buvo odų sandėlis: druskos tirpale pamirkytos odos išgraužė plytas apatinėje pastato dalyje. Netoli bažnyčios yra Petro I juokdario Ivano Balakirevo kapas. Sužinojęs, kad Kasimovo chano "pareigos" yra laisvos, jis paprašė caro šio titulo ir jį gavo. Čia jis gyveno daugiau nei 20 metų.

  Могила Ивана Балакирева
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Ivano Balakirevo kapas.

  Netoliese, Senajame Posade, yra 1848 metų stačiatikių Šv. Elijaus cerkvė, tarsi išaugusi iš kalvos. Čia Jurijus Dolgorukis įkūrė Gorodec Meščerskij, vėliau pervadintą Kasimovu.

  Ильинская церковь
  © Фото : Виталий Ковальчук
  Stačiatikių Šv. Elijaus cerkvė.
  Tegai:
  totoriai

  Svarbiausios temos