13:39 2021 Kovo 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Antrojo pasaulinio karo metu vietinė žydų bendruomenė, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje, Lietuvoje buvo praktiškai sunaikinta

  VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Rusijos ambasada Lietuvoje pasipiktino valdančiosios frakcijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" (TS-LKD) nario, parlamento Valdo Rakučio, kuris yra Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas, pareiškimais apie Holokaustą.

  Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną Lietuvoje kilo skandalas dėl politiko pareiškimo. Rakutis teigė, kad "netrūko Holokausto atlikėjų ir tarp pačių žydų". Be to, jis paragino "atsakyti į klausimą, kokia buvo pačių žydų nuomonė, kokios idėjos paskatino kai kuriuos žydus bendradarbiauti su sovietų valdžia".

  Į Rakučio pareiškimą aštriai reagavo daugelis Lietuvos politikų, tarp jų ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Gabrielius Landsbergis.

  "Provokuojantys Lietuvos Seimo nario, bandžiusio apkaltinti Lietuvos žydų tautybės gyventojus dėl Holokausto, pasisakymai kelia pasipiktinimą. Šventvagystė, kad jie skambėjo tiesiogiai Tarptautinę šios baisios tragedijos aukų atminimo dieną", — pridūrė jis.

  Holokaustas — žydų persekiojimas ir masinis naikinimas nacistinės Vokietijos laikais. Holokausto metu žuvo 60 procentų Europos žydų ir daugiau nei trečdalis pasaulio žydų.

  Lietuvoje per Antrąjį pasaulinį karą praktiškai sunaikinta vietinė žydų bendruomenė, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje. Žuvo apie 220 tūkstančių žmonių. Su naciais bendradarbiavę lietuviai dalyvavo žydų tautos naikinime. Tačiau Lietuvoje kai kurie nacių kolaborantai yra laikomi "nacionaliniais didvyriais", o Lietuvos valdžia jų nusikaltimų nepripažįsta.

  Interviu Sputnik Lietuva istorikas Vadimas Truchačiovas teigė, kad Lietuvoje kilęs skandalas pirmiausia kalba apie Lietuvos politikos lygį ir valdančiosios partijos deputatų lygį. Pasak jo, būtent TS-LKD turi Lietuvos valstybinės ideologijos monopolį.

  Istorikas pabrėžė, kad, skirtingai nei vokiečiai, lietuviai neatgailavo dėl karo metu įvykdytų nusikaltimų, o dabartinė valdžia bando pateisinti žydų naikinime dalyvavusius žmones.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  Tegai:
  Lietuva, Rusija, Holokaustas

  Svarbiausios temos