18:23 2021 Balandžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1888
 • RUB91.8152
  Rusijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Leningrado srities Gatčinos rajone Didžiojo Tėvynės karo metu veikė vaikų priverstinio darbo stovykla, kur vaikai žuvo nuo nepakeliamo darbo ir priverstinės kraujo donorystės

  VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Naciams, Didžiojo Tėvynės karo metu Leningrado srities Gatčinos rajone sukūrusiems vaikų koncentracijos stovyklą, kurios vietoje regiono valdžia nori sukurti memorialą, pavyko išvengti bausmės, RIA Novosti papasakojo Rusijos mokslų akademijos Sankt Peterburgo istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Dmitrijus Astaškinas.

  Niurnbergo procesas
  © Sputnik / Кирилл Каллиников

  Ketvirtadienį Rusijos karo istorijos draugijos prezidiumo posėdyje Leningrado srities gubernatorius Aleksandras Drozdenka pasiūlė sukurti memorialą vaikų koncentracijos stovyklos vietoje, Gatčinos rajone. Pasak regiono vadovo, būtų teisinga įtraukti šį memorialą į turizmo programą, kad "turistai pamatytų baisią tiesą apie karą ir Leningrado blokadą". Rusijos Federacijos prezidento padėjėjas, Rusijos karo istorijos draugijos pirmininkas Vladimiras Medinskis palaikė Leningrado srities valdžios iniciatyvą ir pažadėjo padėti ją įgyvendinti.

  "Vermachtas sistemingai ėmė kraują ne tik iš suaugusiųjų, bet ir iš vaikų. Procedūros buvo žiaurios, vaikai žuvo... Už vaikų kraują daugelis nusikaltėlių taip ir nebuvo nuteisti. Tarp nerastų — tie, kas sukūrė vaikų priverstinio darbo stovyklą netoli Gatčinos, Leningrado srities Vyricos gyvenvietėje... Kur nuo 1942 metų vasaros iki 1943 metų lapkričio vaikai žuvo nuo nepakeliamo darbo ir priverstinės kraujo donorystės", — pasakojo Astaškinas.

  Kaip priminė mokslininkas, faktai, kad vaikai priverstinai aukojo kraują nacių okupuotose teritorijose, užfiksuoti daugelyje dokumentų, įskaitant sovietinių teismų nuosprendžius.

  "Taigi, 1947 metų Sevastopolio proceso nuosprendyje nurodoma, kad 1943 metų rugsėjį Gastagajevskajos stanicoje vietos komendantūra ir policija per prievartą iš tėvų paėmė 40 vaikų nuo 6 iki 13 metų ir pristatė juos į Vokietijos ligoninę, kad būtų perpilamas kraujas sužeistiems karininkams. Dėl to vaikai mirė, o jų lavonai buvo išmesti už tvoros", — pažymėjo Astaškinas.

  Istorikas išreiškė viltį, kad būsimas memorialas Vyricoje, kur 1985 metais buvo perlaidoti vaikų palaikai ir pastatyta memorialinė stela, taps vertingu paminklu nacių nusikaltimų aukoms Didžiojo Tėvynės karo metu.

  Dar šia tema

  "Rosstat" įvertino TFSR gyventojų netektį per Didįjį Tėvynės karą
  Nacių žiaurumai Smolensko srityje: nupjaudavo ausis ir traiškė tankais
  Estijos baudėjas apie sušaudymus Pskove: "Neskaičiavau, kiek nužudžiau"
  Tegai:
  vaikai, Didysis Tėvynės karas, Leningrado sritis

  Svarbiausios temos