15:35 2018 Gegužės 25
Vilnius+ 23°C
Tiesioginis eteris
 • USD1.1728
 • RUB72.1879
  Prezidentė vetavo Darbo kodeksą. Nuotrauka iš įvykio vietos

  Grybauskaitė vetavo DK — jis "įteisina darbdavių dominavimą"

  © Фото: Robertas Dačkus (lrp.lt)
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Pažaidos akmuo: naujas Darbo kodeksas (22)
  11001

  Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžina Seimui taisyti prieštaravimus visuomenėje sukėlusias Darbo kodekso nuostatas.

  VILNIUS, liep 4 — Sputnik. Prezidentė pirmadienį vetavo darbo santykius liberalizuojantį Darbo kodeksą, sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir "įteisina darbdavių dominavimą", praneša BNS

  Šalies vadovė pasiūlė Seimui atsisakyti vadinamųjų nulio valandų darbo sutarčių, griežčiau riboti terminuotas sutartis nuolatinio pobūdžio darbui ir numatyti didesnes išeitines kompensacijas.

  Iš viso prezidentė siūlo 22 pataisas, lyginant su Seimo priimtu įstatymu. 

  "Akivaizdu, kad skubotai, buldozeriniu principu priimant tokį didelį ir svarbų dokumentą buvo pamirštas darbuotojas ir socialinis jautrumas, todėl klaidų neišvengta. Paskubomis nueita ekstremalaus neoliberalizmo keliu, kuris 27-aisiais nepriklausomybės metais įteisina darbdavių dominavimą ir pamina pažeidžiamiausių darbuotojų poreikius", — žurnalistams sakė prezidentė.

  Senasis kodeksas stabdo valstybės pažangą

  Grybauskaitė sakė, kad jos pasiūlymai radikaliai nepakeis būtinos reformos reglamentuojant darbo santykius.

  Prezidentės požiūriu, dauguma kodekso nuostatų yra reikalingos ir turi būti kaip galima greičiau įgyvendintos, nes senasis kodeksas stabdo valstybės pažangą.

  Tačiau naujajame didelės svarbos ir apimties dokumente liko paminti pažeidžiamiausių žmonių poreikiai.

  Ji teigė, kad priimtas Darbo kodeksas didintų socialinę atskirtį, įtampą visuomenėje, atvertų naujus kelius šešėlinei ekonomikai ir skatintų emigraciją, užprogramuotų nepasitikėjimą valstybe.

  Pagal prezidentės siūlymus riboti terminuotas sutartis nuolatinio pobūdžio darbui, jos būtų leidžiamos tik tada, kai dėl jų susitarta kolektyvinėje sutartyje, paliekant saugiklį, jog terminuotos darbo sutartys būtų sudaromos su ne daugiau nei 20% įmonės darbuotojų. 

  Prezidentė taip pat pasiūlė didinti išeitinę kompensaciją nuo 6 iki 8 darbuotojo vidutinių darbo užmokesčių, kai atleidžiama darbdavio valia.

  Ji siūlo ilginti įspėjimo terminus socialiai jautrioms grupėms, atleidžiant iš darbo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės. Siūloma, kad auginantiems vaikus iki 14 metų darbuotojams būtų taikomas trijų mėnesių įspėjimas, o ne dviejų, kaip numatė Seimas.

  Kudirkos aištė Vilniuje — protesto akcijos vieta. Nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik / Александр Липовец

  Taip pat Grybauskaitė pasiūlė trijų mėnesių įspėjimo terminą taikyti darbuotojams, auginantiems neįgalų nepilnametį vaiką. Šios grupės darbuotojams taip pat siūloma numatyti ilgesnes 27 darbo dienų kasmetines atostogas.

  Seimas taip pat turės svarstyti šalies vadovės siūlymą numatyti, jog apskaitinis laikotarpis, skaičiuojant viršvalandinį darbą, būtų vienas mėnuo, o ne trys. Prezidentė siūlo numatyti dvigubą apmokėjimą darbuotojui už darbą per poilsio dieną, kai darbdavys apie tokį darbą įspėja prieš dvi dienas.

  Grybauskaitė pasiūlė grąžinti šiuo metu Darbo kodekse esančią nuostatą, užtikrinančią darbuotojams, dirbantiems sutrumpintą darbo laiką kenksmingomis sąlygomis, apmokėjimą už darbą kaip už visą darbo laiką. Taip pat siūloma numatyti neribotą netesybų dydį, kai darbo santykiams pasibaigus darbdavys delsia atsiskaityti su darbuotoju ne dėl jo kaltės.

  Parlamentas Darbo kodeksą priėmė birželio pabaigoje.

  Seimo valdantieji pirmadienį paskelbė esantys pasirengę neeilinę Seimo sesiją dėl Darbo kodekso šaukti kitą savaitę.

  Temos:
  Pažaidos akmuo: naujas Darbo kodeksas (22)
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos