08:35 2019 Gegužės 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1172
 • RUB72.1926
  Nėsčia moteris. Archyvinė nuotrauka

  Prezidentė vetavo Pagalbinio apvaisinimo įstatymą

  © Фото: pixabay.com
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  2122

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį vetavo Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, sakydama, kad embrionų skaičiaus ribojimas ir draudimas juos šaldyti neatitinka šiuolaikinių gydymo metodų.

  VILNIUS, liep 4 — Sputnik. Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiandien vetavo Seime priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, pranešė prezidentės spaudos tarnyba.

  Dalia Grybauskaitė grąžina Seimui pakartotinai svarstyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuris neatitinka Konstitucijos bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, blogina jau dabar taikomą nevaisingumo gydymo praktiką ir paslaugų prieinamumą, atima nevaisingų porų teisę į šiuolaikinius gydymo metodus.

  "Šis įstatymas neatitinka pažangios ir etiškos medicinos normų", teigiama prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

  Su prašymu vetuoti šias pataisas, kaip pažeidžiančias nevaisingų porų konstitucinę teisę į kokybišką, efektyvų, medicinos mokslo patvirtintais metodais pagrįstą nevaisingumo gydymą, į prezidentę kreipėsi garsiausi šalies medikai, mokslininkai, universitetų ir ligoninių bendruomenės, kelios dešimtys pacientams atstovaujančių organizacijų, tarp jų sergantieji ir onkologinėmis, genetinėmis ligomis.

  Seimo priimtos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos pažeidžia Konstitucijos 53 straipsnį, kuriame numatyta valstybės pareiga rūpintis žmonių sveikata ir užtikrinti medicininę pagalbą žmonėms.

  Pasak Prezidentės, valstybė privalo rūpintis ir tausoti žmogaus sveikatą, girdėti 50 tūkstančių šeimų lūkesčius bei užtikrinti pažangių ir kokybiškų gydymo metodų prieinamumą mūsų žmonėms. 

  Seimo priimtas įstatymas taip pat pažeidžia Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintas žmogaus teises ir yra diskriminuojantis pagal ligą. Pavyzdžiui, dabar valstybė vėžiu, kardiologinėmis ir kitomis ligoms sergantiems pacientams suteikia pažangiausius gydymo metodus, tuo tarpu vaikų susilaukti negalintiems asmenims tokias galimybes apriboja.

  Kodėl reikėjo vetuoti

  Lietuvoje kas 7 pora turi vaisingumo sutrikimų ir negali susilaukti vaikų. Viena pagalbinio apvaisinimo procedūra porai gali kainuoti daugiau kaip 3 tūkstančių eurų. Todėl nerezultatyvų ir nemodernų gydymo metodą įteisinęs įstatymas tik padidins finansinę naštą valstybei ir patiems pacientams.

  Prezidentė siūlo įstatyme įtvirtinti tokias nuostatas, kurios atitiktų nevaisingų šeimų lūkesčius, tarptautinę medicinos praktiką ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, taip pat atvertų galimybes pasinaudoti medicinos mokslo patvirtintais nevaisingumo gydymo metodais, tausotų moters ir vaiko sveikatą, neribotų embrionų skaičiaus ir užtikrintų jų apsaugą bei galimybę užkirsti kelią sunkioms genetinėms ligoms.

  Dar šia tema

  Seimas ketina įteisinti pagalbinį apvaisinimą
  Grybauskaitė vetavo DK — jis "įteisina darbdavių dominavimą"

  Svarbiausios temos