02:13 2019 Gruodžio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1075
 • RUB70.5731
  Lietuvos pasas. Archyvinė nuotrauka

  Raidės W problema — kas ir kada išspręs

  © Sputnik / Констанция Ждановская
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  43

  Seimas baigęs kadenciją taip ir nedaro sprendimo dėl originalios pavardžių rašybos. Parlamentarai neslepia abejojantys, ar prieš rinkimus tokias taisykles pavyks perkelti į įstatymą.

  VILNIUS, liep 7 — Sputnik. Kadencijos pradžioje į Vyriausybės programą įrašęs siekį įteisinti originalią pavardžių rašybą, Seimas šį klausimą nukėlė paskutinei sesijai, praneša BNS.

  Parlamente svarstomi du alternatyvūs projektai, kurie leistų dokumentuose rašyti nelietuviškas raides kaip x, w ir q. 

  Vienas projektas lotyniškos abėcėlės raides leistų naudoti pagrindiniame paso puslapyje, kitas — tik papildomame.

  Dėl pastarojo projekto buvo surinkti ir piliečių parašai. Šis projektas dar nėra baigęs savo kelio per komitetus — pagrindiniu paskirtas Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK) jo dar nesvarstė, Žmogaus teisių bei Biudžeto ir finansų komitetai išsakė neigiamą nuomonę, o Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasiūlė tobulinti pagal pateiktas pastabas.

  "Mūsų čia blogos valios (vilkinti) nebuvo, ir mes planuojame rugsėjo mėnesį svarstyti, nors, atvirai sakant, aš nežinau, ar iki rinkimų mes spėsime šitą įstatymą priimti, ar atiduosime kitai kadencijai", — sakė ŠMKK vadovas Raimundas Paliukas.

  Paliukas tikisi surengti klausymą, kuriame dalyvaus Lietuvių kalbos instituto, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos atstovai, universiteto lituanistai, mat "tai labai jautrus klausimas".

  Daug nuomonių ir jokio sprendimo

  Originalią pavardžių rašymą dokumentuose leisti siūlantis Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) vadovas Gediminas Kirkilas sako, kad projektai Seime juda lėtai, nes nėra vieningos nuomonės.

  "Tai yra iš tų projektų, kur labai daug nuomonių ir labai sunku teikti jį, labai skirtingos nuomonės Seime", — kalbėjo komiteto vadovas.

  Kirkilas isitikinęs, kad projektas yra ne tik tautinių mažumų žmonėms, bet ir pilietėms, kurios yra ištekėjusios už užsieniečių.

  Tuo tarpu projektą dėl originalios rašybos papildomame puslapyje pasiūlęs buvęs ŠMKK vadovas Valentinas Stundys kelia versiją, kad projektas vilkinamas valdančiųjų, šiems abejojant, ar pavyks surinkti reikiamą balsų skaičių savo variantui.

  "<…> panašu, kad šita problema bus kaip karšta bulvė permesta kitai kadencijai. Beveik tris kadencijas šitą problemą mėtom vis tolyn nuo sprendimo priėmimo", — Stundys.

  Kam pravers

  Lietuvos lenkų politikai ir juos remianti Varšuva ne kartą ragino Lietuvą leisti dokumentuose rašyti lenkiškas pavardes naudojant lenkišką abėcėlę, pavyzdžiui, raidę w.

  Pataisų šalininkai teigia, kad jos būtų svarbios ir santuokas su užsieniečiais sudariusioms lietuvėms.

  Kritikai teigia, kad taip būtų sumenkintas konstitucinis valstybinės lietuvių kalbos statusas, gali kilti keblumų skaitant nelietuviškas pavardes.

  Vyriausybė 2012 metų pabaigoje patvirtinoje programoje įsipareigojo "išspręsti vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose bei gatvių ir vietovių pavadinimų rašymo klausimus". Valdantieji ne kartą minėjo įvairius terminus, kada sprendimai bus priimti, bet jie vis būdavo nukeliami.

  Keli teismai pastaruoju metu įpareigojo lietuvių asmens dokumentuose įrašyti per santuoką su užsieniečiais gautas pavardes su raide w.

  Svarbiausios temos