09:24 2020 Birželio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)
  129

  Šią savaitę Vilniaus savivaldybė pradėjo vykdyti projektą, kurio tikslas — į senąsias žydų kapines grąžinti Sovietų laikais statybai panaudotus antkapių akmenis.

  VILNIUS, rugp 27 — Sputnik. Žydų paminklinių akmenų fragmentai nuo jau pabaigtos ardyti transformatorinės ir kitų sostinėje aptiktų objektų, kurių statybai sovietai buvo panaudoję žydų antkapių akmenis, pagaliau pagarbiai grąžinami į senąsias žydų kapines, praneša sostinės savivaldybės spaudos tarnyba.

  Savivaldybė pasirūpino, kad per šią savaitę visi antkapių akmenys — tiek su išlikusiais rašmenimis, tiek smulkesni jų fragmentai — būtų perkelti į kapinių teritorijoje esančią aikštelę Olandų gatvėje.

  Į aikštelę prie senųjų žydų kapinių bus atvežti ir kiti mieste aptikti paminkliniai akmenys su rašmenimis iš Kosciuškos, Latvių, Vytauto gatvių ir Vakarinio aplinkkelio teritorijos, kuriuos sovietai buvo panaudoję statydami įvairius objektus.

  Laikinai akmenys su rašmenimis bus išdėlioti šlaite, greta aikštelės prie senųjų žydų kapinių, kurioje vėliau vyks nuodugni visų paminklinių akmenų apžiūra, inventorizacija, vertinimas. Čia savivaldybei talkins VU Istorijos fakulteto studentai, bendradarbiaudami su Žydų bendruomenės atstovais. Svarstoma pasikviesti ir ekspertus, kurie galėtų atlikti istorinį paveldo tyrimą.

  Плиты с еврейского кладбища, архивное фото
  Žydų ankapiniai akmenys

  Pasak Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovo paveldosaugai Martyno Užpelkio, labai svarbu, kad šiame etape dalyvautų ir specialistai, kurie gebėtų perskaityti hebrajų rašmenis, nes ant paminklinių akmenų gali būti išlikę vardų ir pavardžių fragmentai, o ieškant sprendinių kaip juos išdėlioti rimties parke, būtų paisoma istorinio plano.

  Užbaigus paminklinių duomenų aprašą, kitame etape planuojama, kad architektai drauge su žydų bendruomene suras ir pasiūlys geriausią landšaftinį sprendimą, tinkamiausias erdves senosiose žydų kapinėse, kur šie akmenys bus kuo pagarbiau sudėti į kompozicijas, parodant deramą pagarbą mirusių atminimui. Kiek įmanoma, antkapiai bus išdėlioti rimties parke, o smulkiausi fragmentai — palaidoti kapinėse.

  Didžiausią meninę išliekamąją vertę turintys akmenys galėtų būti panaudoti kuriant ir Šnipiškių žydų kapinių memorialą prie Sporto rūmų.    

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)

  Dar šia tema

  Lietuviai pagerbė ištremtų į Sibirą tautiečių atmintį
  "Misija Sibiras" dalyviai iškeliavo už Šiaurės poliarinio rato
  Lietuvoje atrastas šaukštais iškastas tunelis
  Vilniuje neatsiranda vietos mečetei

  Svarbiausios temos