06:39 2020 Birželio 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)
  55

  Molėtuose pagerbtas daugiau nei 2000 šio miesto žydų tautybės žmonių atminimas. Jie buvo išžudyti pirmosiomis Lietuvos okupacijos dienomis Antrojo pasaulinio karo metu.

  MOLĖTAI, rugp 30 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Molėtai — tai mažas miestelis, įsikūręs 60 kilometrų nuo Vilniaus. Šiandien jame gyvena apie 6000 žmonių, o prieš Antrąjį pasaulinį karą — šiek tiek daugiau nei 2000. Iš jų 90% buvo žydai ir lenkai. Nacių okupacijos laikotarpiu beveik visi jie buvo išžudyti vos per vieną dieną.

  Мемориальный камень на месте расстрела евреев в Молетай
  © Sputnik / Александр Липовец
  Memorialinis akmuo žydų sušaudymo vietoje Molėtuose

  1941 metų rugpjūčio 29 dieną ginkluota palyda centrine miestelio gatve lydėjo 700 suaugusių ir 1469 vaikus, kuriuos sušaudė prie iškasto Molėtų pakraštyje griovio. Tą dieną išliko gyvi išliko tik vienas kitas — juos, rizikuodami savo gyvybėmis, spėjo paslėpti savo namuose Molėtų gyventojai.

  Министр обороны Литвы
  © Sputnik / Александр Липовец
  Juozas Olekas, Lietuvos krašto apsaugos ministras

  "Mano mamos šeima, tėvai ir šešerios seserys taip pat kilę iš Molėtų. Jie visi išgyveno — reta išimtis šiurpios tragedijos Lietuvos žydų ir šio mažo miestelio istorijoje. Didele laime mano mamos šeimai tapo tai, kad iki karo jie persikėlė iš Molėtų į Kauną. Dalis giminaičių vėliau pabėgo į TSRS, o vyresnioji sesuo Lėja pateko į getą, iš ten išėjo pas partizanus ir taip liko gyva…" —savo šeimos istorija pagrindinėje Molėtų aikštėje dalijosi Vilniuje gimęs, Izraelio gyventojas Tsvi Kritser.

  Колонна Марша живых растянулась на километр
  © Sputnik / Александр Липовец
  Gyvųjų maršo kolona išsitęse vienu kilometru
  Kartu su Kritseru pagerbti žuvusių giminaičių į Lietuvą šią dieną atvažiavo žydai iš Izraelio, Lenkijos, Pietų Afrikos, Urugvajaus, JAV, Kanados ir Didžiosios Britanijos.

  Мальчик несет фото погибшего в Молетй родственника
  © Sputnik / Александр Липовец
  Berniukas neša Molėtuose žuvusio giminaičio nuotrauką

  "Mes važiavome čia galvodami, kad mūsų susirinks kelios dešimtys, bet kai pamatėme šią aikštę, pripildytą tūkstančiu užjaučiančių, akys prisipildė ašaromis", — pasakė Kritseras mitinge prieš Gyvųjų maršo pradžią.

  Плакат с фото еврейских домов 20 века
  © Sputnik / Александр Липовец
  20-ojo amžiaus žydų namų nuotraukos

  Kartu su žuvusių Molėtuose žydų palikuonimis eitynėse nužudytų žydų kaliu ėjo žinomi politikai ir visuomenės veikėjai. Savo užuojautą išreiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri ryte užvažiavo į Molėtus kartu su Izraelio ambasadoriumi Amiru Maimonu ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky.

  Фотографии в руках потомков на месте расстрела евреев в Молетай
  © Sputnik / Александр Липовец
  Nuotraukos palikuonių rankose žydų žudynių vietoje Molėtuose

  Nuotraukos palikuoniu rankuose žydų išžudimo vietoje Molėtuose Šalies vadovė pagal žydų tautos papročius masinės kapavietės vietoje padėjo atminties simbolį — akmenuką.

  © Sputnik . Александр Липовец
  "Gyvųjų meršas" Holokausto aukoms atminti

  Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė 90% iš maždaug 208 tūkstančių Lietuvos žydų.

  Потомок погибших в Молетай евреев
  © Sputnik / Александр Липовец
  Molėtuose žuvusių žydų palikuonis

  "Holokaustą atnešė nacistinė Vokietija, bet negalima pamiršti ir apie tai, kad prie šios tragedijos prisidėjo vietiniai kolaborantai, praradę žmoniškumą ir dalyvavę nusikalstomoje veikloje. Jie įrašė juodą lapą mūsų šalies istorijoje", — pasakė Molėtų rajono meras Stasys Žvinys.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)

  Svarbiausios temos