23:50 2020 Liepos 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  99

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai parengė ir paskelbė Lietuvos gyventojų sergamumo lytiškai plintančiomis infekcijomis ataskaitą už 2015 metus. Susirgimų skaičius daugėja, palyginus su ankstesniais duomenimis. Tarp užsikrėtusių pernai buvo 20 moksleivių.

  VILNIUS, rug 7 — Sputnik. Per metus užsikrėtusių lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) šiek tiek padaugėjo, rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) parengta ataskaita.

  ULAC duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje užregistruoti 887 susirgimai LPI tai 1,7% daugiau nei metais anksčiau. Iš visų pernai užsikrėtusiųjų 20 yra moksleiviai.

  Poliklinikoje. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виктор Толочко

  Pagal lytį, dauguma užsikrėtusiųjų LPI buvo vyrai. Tačiau lyginant su ankstesniais metais, 2015 metais nustatyta daugiau chlamidioze užsikrėtusių moterų. Pusė visų registruotų susirgimų LPI nustatyta 15-29 metų, t. y. jaunimo amžiaus grupėje, tarp kurių 20 moksleivių.

  Kaip pranešė ULAC, palyginus su užpraeitais, sergamumas sifiliu ir gonorėja išaugo, tuo tarpu sergamumas chlamidioze šiek tiek sumažėjo. Didžiausias sergamumas sifiliu užregistruotas Vilniaus, Šiaulių, Kauno apskrityse, gonorėja ir chlamidioze — Vilniaus apskrityje.

  Daugiau nei pusė sifilio atvejų diagnozuoti ankstyvoje sifilio stadijoje, tačiau 19 pacientų nustatytas vėlyvasis sifilis, ir tai 8 atvejais daugiau nei 2014 metais. Taip pat nėščiųjų patikros metu pernai išaiškintos 26 sifiliu užsikrėtusios nėščiosios — dešimčia atvejų daugiau nei užpernai. Be to, praėjusiais metais diagnozuoti trys naujagimiai su įgimtu sifiliu (2014 metais — vienas, 2013 metais — du).

  Užsikrėtimo būdas

  Pagal LPI plitimo būdą, dažniausias užsikrėtimo būdas Lietuvoje — heteroseksualūs santykiai. Per homoseksualius santykius užsikrėtusiųjų Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse, daugėja.

  ULAC duomenimis, LPI susirgusios moterys dažniau nurodė, kad galėjo užsikrėsti nuo sutuoktinio, sugyventinio arba pažįstamo asmens, vyrai — nuo pažįstamo arba atsitiktinio asmens. Tačiau iki pusės atvejų infekcijos šaltinis neišaiškinamas. Šeši užsikrėtusiųjų sifiliu, dešimt  užsikrėtusiųjų chlamidioze ir 18 — gonorėja nurodė, kad turėjo lytinių santykių su seksualines paslaugas už atlygį teikiančiais asmenimis.

  Lytiškai plintančioms infekcijoms būdingas sezoniškumas. Stebima tendencija, kuomet šiltuoju metų laiku (liepą, rugpjūtį) padaugėja susirgimų gonorėja, o baigiantis vasarai (rugpjūtį, rugsėjį) — sifiliu, tuo tarpu daugiausiai chlamidiozės atvejų nustatoma rudenį (rugsėjį, spalį, lapkritį).

  Svarbiausios temos