19:57 2020 Balandžio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.0885
 • RUB82.5675
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)
  125

  Lietuvos žydų genocido aukų atminties dienos minėjimo proga Vilniuje atidengtas paminklas žuvusiems Vilniaus geto vaikams.

  VILNIUS, rug 23 — Sputnik. Penktadienio rytą Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos sode atidengtas paminklas, skirtas žuvusiems Vilniaus geto vaikams, praneša BNS.

  Skulptoriaus Mindaugo Šnipo sukurti akmeniniai laiptai, ant kurių nukritęs plunksnakotis, pasak mokyklos direktoriaus Mišos Jakobo, simbolizuoja tai, kas liko iš sugriautų ir sudegintų namų.

  "Turime daryti viską, kad tai, kas yra už šių laiptų, niekada nepasikartotų", — sakė Jakobas.

  Kalbėdamas susirinkusiems mokyklos sode jis taip pat žadėjo, kad čia paminklas bus "šventai saugomas" ir "niekada nebus apipiltas dažais".

  "Gaila, graudu, bet tai yra faktai. Mes negerbiame to, kas yra sukurta, to, kas yra pastatyta. Mes bandome sužvėrėti. Griaunamos troleibusų stotelės, tepliojamos namų sienos, ateina tos dienos — kalbu apie rugsėjo 23-iąją, tai būtinai kažkur pasirodys svastika, kažkur apipils dažais paminklą. O čia yra ta vieta, kur mes esame saugūs", — žurnalistams po renginio sakė Jakobas.

  Paminklas atidengtas skambant smuiko melodijoms, moksleiviai skaitė poeziją, geto gyventojų prisiminimus. Renginyje dalyvavo skulptūros pastatymą inicijavusių kelių žydų šeimų atstovai, užsienio reikalų ministerijos atstovai, Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas.

  "Aukų prisiminimas neturi sustoti ties šiandieniniu paminklo atidengimu", — sakė ambasadorius, raginęs ne tik minėti tragediją, bet ir įvardinti kiekvieną auką.

  Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky, į ateitį žydai turi žiūrėti pakelta galva.

  "Būti žydu — tai būti žydu, tai pergyventi visa tai, kas su mumis įvyko (…). Turime galvoti apie tai, kad ateitis yra mūsų. Ir mes, žydai, tikrai nepasiduosime, mes visada būsime orūs, visada būsime laimingi, mes pasistengsime tokiais būti", — kalbėjo ji.

  Paminklo atidengimas — vienas iš Lietuvos žydų genocido aukų atminties dienos renginių.

  Lietuvos žydų genocidas

  Lietuvos žydų genocido aukų atminties diena Lietuvoje minima nuo 1994 metų. Ji primena apie 1943 metų rugsėjo 23 dieną likviduotą Vilniaus getą, kai dalis jo kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kita dalis pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose.

  Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė 90% iš maždaug 208 tūkstančių Lietuvos žydų.

  Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais pripažinti daugiau kaip 800 lietuvių.

  Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 5 tūkstančius žydų.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)

  Dar šia tema

  Vilniuje bus paminėta Romų holokausto atminimo diena
  Žydų kultūrinis paveldas bus prieinamesnis visuomenei
  Gyvųjų eitynės Holokausto aukų atminimui
  Vilniaus šaligatviuose atsiras "Atminimo akmenys"
  Istorinė teisybė: paminkliniai akmenys sugrįžta į žydų kapines

  Svarbiausios temos