15:02 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (63)
  106

  Vilniaus savivaldybė planuoja sostinės senamiestyje pastatyti paminklą Antrojo pasaulinio karo metais žydus gelbėjusiems asmenims.

  VILNIUS, spal 2 — Sputnik. Kultūros, švietimo ir sporto komitetas žada artimiausiu metu ieškoti vietos, tinkamiausios Pasaulio tautų teisuolių įamžinimui, praneša BNS.

  "Komitetas priėmė sprendimą, kad būtina pagerbti ir įamžinti žydų gelbėtojus Vilniuje. Sutarta, kad ieškosime kuo tinkamesnės vietos Vilniaus senamiestyje, nes būtent Vilniaus senamiestis yra susijęs su geto teritorijomis, buvo vietos, kur ir vyko žydų tragedija" — BNS sakė komiteto pirmininko pavaduotojas Darius Kuolys.

  Anot jo, savivaldybės tarnautojai Lietuvos žydų bendruomenei anksčiau siūlė, jog paminklas teisuoliams galėtų atsirasti greta ką tik atidengtų Nobelio premijos laureato Czeslawo Miloszo (Česlavo Milošo) laiptų, tačiau komitetas nusprendė ieškoti kitos vietos — galbūt prie buvusių žydų geto vartų.

  "Vilniuje buvo du getai — didysis ir mažasis, buvo getų vartai, pro kuriuos žydų gelbėtojai — Ona Šimaitė ir kiti — nešdavo žydų kūdikius ir net išsivesdavo žydų merginas poetes. Todėl manome, kad Vilniaus erdvę reikėtų susieti tiesiogiai su žydų gelbėtojais", — sakė jis.

  Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sako aktyviai siekusi teisuolių įamžinimo pastaruosius dvejus metus ir sveikino šį savivaldybės sprendimą.

  "Dar sprendžiama, ar bus patvirtinta būtent ta vieta, kurią siūlo žydų bendruomenė, bet, manau, dėl vietos susitarsime. Pagaliau mes privertėme bent į protokolą įtraukti, kad nuspręsta statyti memorialą", — BNS sakė Kukliansky.

  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro užsakymu prieš kelerius metus yra pagaminta atminimo lenta, kurioje parašyta, kad "Šioje vietoje turėtų atsirasti paminklas žydų gelbėtojams".

  Paminklas žuvusiems Vilniaus geto vaikams. Nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik / Александр Липовец

  Iš pradžių, anot Kuolio, pasirinktoje vietoje būtų įrengta ši atmintina lenta, vėliau ją turėtų pakeisti paminklas.

  Šiemet rugsėjį minimos 75-osios Holokausto metinės. Visoje Lietuvoje įvyko atminties maršai, kuriais pagerbtas nacių okupacijos metais žiauriai išžudytų žydų atminimas.

  Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta 195 tūkstančiai žydų. Holokauste naciams dažnai talkindavo lietuviai kolaborantai.

  Izraelis Pasaulio tautų teisuoliais pripažino beveik 900 žmonių iš Lietuvos, kurie, rizikuodami sveikata ir gyvybe, gelbėjo žydus nuo Holokausto.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (63)

  Dar šia tema

  Mirė Šimonas Peresas — vienas iš Izraelio valstybės tėvų
  Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
  Vilniaus Žydų gatvė nuo šiol bus papuošta užrašais trimis kalbomis
  Žydų kultūrinis paveldas bus prieinamesnis visuomenei

  Svarbiausios temos